مهر ۱۵, ۱۴۰۱

خرید و فروش برق بر بستر بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آگوست 8, 2018
  • 0
خرید و فروش برق بر بستر بلاک چین

پژوهشگران دانشگاه فودن در چین توانستند سامانه‌ای طراحی کنند که شهروندان با استفاده از بلاک چین قادر به تبادل برق با ارز دیجیتال خواهند بود. این سامانه غیرمتمرکز به طرف‌های حاضر در شبکه امکان می‌دهد بدون حضور واسطه، برق استفاده نشده خود را به دیگران واگذار و در ازای آن، ارز دیجیتال دریافت کنند.

در این سامانه، خریداران و فروشندگان به عنوان گره‌های شبکه حضور دارند. هر گره می‌تواند درخواست خرید و یا فروش مقداری برق را به شبکه ارسال کند. در گام بعدی، با استفاده از قراردادهای هوشمند، درخواست خرید به فروشنده مناسب متصل شده و سپس تراکنش مربوط به آن صورت می‌گیرد.

انرژی خورشیدی یکی از منابع پاک انرژی است. با این وجود، نیروگاه‌های انرژی خورشیدی با یک مشکل عمده روبرو هستند و آن هم وجود مازاد تولید در برخی مناطق است. به همین دلیل، گاهی شاهد هدر رفتن انرژی الکتریکی تولید شده هستیم، زیرا راهی برای تبادل برق در برخی مناطق وجود ندارد.

بر اساس طرح پیشنهادی این پژوهشگران، از ارز دیجیتال می‌توان برای تسویه حساب میان عرضه‌کننده (فروشنده) برق مازاد و درخواست‌کننده (خریدار) آن استفاده کرد. این تسویه حساب و انتقال ارز دیجیتال از حساب خریدار به فروشنده می‌تواند بر روی یک شبکه بلاک چین عمومی (نظیر اتریوم)، خصوصی و یا کنسرسیومی به انجام برسد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads