مهر ۵, ۱۴۰۱

آیا ایران قطب استخراج ارز دیجیتال در جهان می‌شود؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • جولای 18, 2018
  • 0
خسرو سلجوقی ایران قطب استخراج ارز دیجیتال در جهان

خسرو سلجوقی (عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات) بر این باور است که برق خورشیدی تولید شده در مناطق کویری ایران، مزیتی رقابتی برای استخراج ارزهای دیجیتال و کسب درآمد برای کشور به شمار می‌رود.

خسرو سلجوقی در گفتگو با خبرنگاری ایبِنا درباره ارزهای رمزنگاری شده گفت: پدیده ارزهای رمزنگار از جمله مهم ترین بحث‌های فناوری اطلاعات بر بستر پولی و بانکی است که در داخل کشور از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی به صورت جدی در حال پیگیری است، اما مهم ترین بحثی که هم اکنون در داخل و حتی خارج از کشور وجود دارد عدم ماهیت جنس اصلی این پدیده است، در حقیقت اگر این پدیده را پول عنوان کرد، بانک مرکزی به عنوان رگولاتور به شمار می‌رود اما اگر کالا یا اوراق بهادار باشد باید سازمان بورس کالا یا بورس اوراق بهادار رگولاتوری رمز ارزها را بر عهده بگیرند. از سویی دیگر عدم درک درست از این پدیده و احتمال تصمیم گیری در زمینه پولشویی برای ایران باعث شد تا شورای عالی پولشویی معامله هرگونه ارزهای رمزنگاری شده حتی بیت کوین را ممنوع کند، اما با این وجود بانک مرکزی قرار است تا بزودی سیاست جدید خود در این حوزه را اعلام کند که شفافیت در این حوزه را به دنبال داشته باشد.

ایران: قطب استخراج ارز دیجیتال

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه ایران می‌تواند یکی از کشورهای پیشرو در زمینه تولید و ماینینگ ارزهای رمزنگار باشد، گفت: از مهم‌ترین بحث‌های مرتبط با بلاک چین بحث انرژی و مصرف بالای برق است و با توجه به اینکه ایران نقاط کویری گسترده‌‍ ای دارد که در این نقاط می‌توان نسبت به تولید برق با انرژی خورشیدی اقدام کرد تا ایران به قطب تولید و استخراج ارزهای رمزنگاری تبدیل شود چرا که در این وضعیت قیمت تمام شده استخراج ارزهای رمزنگار در ایران یک دهم سرانه جهانی خواهد بود.

ایران: قطب استخراج ارز دیجیتال

ایران با استفاده از برق تولیدی از نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند به قطب استخراج ارز دیجیتال در دنیا بدل شود.

سلجوقی با اشاره به رمز ارز ملی رمزنگار وعده داده شده از سوی محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اعتقاد دارم که ارزهای رمزنگار با توجه به شرایط ضد تحریمی می‌تواند بهترین فرصت برای ادامه تجارت ایران با کشورها باشد که در مجلس نیز به این موضوع تاکید شده است.

وی افزود: امیدوار هستم پست بانک با همکاری مسئولان ذیربط در این حوزه موفق شود، اما مهم ترین نکته در زمینه نوآوری در سیستم بانکی، ریسک و خطرپذیری پایین از سوی بانک‌های دولتی است که باید با فناوری‌های نوین و جدید در زمینه کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری از جمله بلاک چین و ارزهای رمزنگار مرتفع شود.

جهت آشنایی با سخت افزار مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال می‌توانید مطلب «ریگ ماینینگ (استخراج) ارز دیجیتال: برترین‌های ۲۰۱۸ به انتخاب نشریه TechRadar» را مطالعه بفرمایید.

توصیه می‌کنیم مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین:‌نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads