اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

برگزاری موفق اولین همه‌پرسی با فناوری بلاک چین در سوئیس

  • توسط samsam
  • جولای 4, 2018
  • 0
انتخابات بلاک چین سوئیس

آژانس خبری سوئیس اعلام کرد انتخابات شهر زوگ (سوئیس) که نخستین انتخابات با فناوری بلاک چین در سطح محلی به شمار می‌رود با موفقیت به انجام رسید.

شهرداری زوگ مدتی پیش اعلام کرده بود که در حال آماده‌سازی یک سامانه آزمایشی رای‌گیری با استفاده از شناسه دیجیتال است که به شهروندان امکان شرکت در انتخابات با استفاده از گوشی‌ هوشمند را می‌دهد.

دیتر مولر (Dieter Müller) مدیر روابط عمومی شهرداری زوگ روز گذشته به خبرگزاری رسمی سوئیس گفت که انتخابات اولیه با موفقیت به اجرا رسید و جزییات فنی آن طی چند ماه آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد. حفظ حریم خصوصی رای‌دهندگان، محرمانگی رای هر فرد و نیز اثبات‌پذیری نتایج از مهم‌ترین مواردی است که در این میان باید مورد بررسی قرار گیرد. (بیشتر بدانید: بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟)

در این همه‌پرسی در مقیاس کوچک، ۷۲ نفر از ۲۴۰ شهروند دارای دسترسی به سامانه رای‌گیری انلاین شرکت داشتند. این انتخابات بین روزهای ۲۵ ژوئن تا ۱ جولای برگزار شد. مولر بر این نکته تاکید دارد که امکان حضور تعداد بیشتری از مشارکت‌کنندگان نیز وجود داشت.

در این انتخابات، نظر شهروندان در مورد چندین مساله جزیی مربوط به امور شهری و نیز اینکه آیا باید از سامانه هویت الکترونیکی مبتنی بر بلاک چین برای انتخابات‌های بعدی در آینده استفاده شود پرسیده شد. نتایج نشان می‌دهد سه نفر از شرکت‌کنندگان اعلام کردند که رای دادن به صورت دیجیتال مشکل است، ۲۲ نفر گفتند که از بلاک چین برای نظرسنجی و یا امور مالیاتی استفاده خواهند کرد و ۱۹ نفر هم عوارض پارکینگ را با شناسه هویت دیجیتالی خود پرداخت خواهند کرد. همچنین ۳ نفر هم اعلام کردند که از این شناسه دیجیتالی برای امانت گرفتن کتاب از کتابخانه استفاده خواهند کرد.

سوئیس رویکردی مثبت نسبت به فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال دارد. شهر زوگ نیز به خاطر پیشتازی در میزبانی استارتاپ‌های مرتبط با این فناوری «کریپتو ولی» (Crypto Valley) نام‌گذاری شده است.

رای آشنایی با این فناوری می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

گفتنی است سوئیس یکی از کشورهایی است که به فکر بررسی امکان عرضه ارز دیجیتال ملی (فرانک الکترونیکی) افتاده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶