شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

استیو وازنیک: بلاک چین هم حباب دارد!

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 27, 2018
  • 0
استیو وازنیک: بلاک چین هم حباب دارد!

استیو وازنیک (هم‌بنیانگذار شرکت اپل) به تازگی ضمن اشاره به غوغای رسانه‌ای درباره فناوری بلاک چین و هیجان‌زدگی عمومی درباره آن گفت که این وضعیت او را به یاد دوره حباب دات کام می‌اندازد. استیو وازنیک ضمن اشاره به اینکه فناوری بلاک چین کاربردهای ارزشمندی دارد گفت که گذار از این دوره هیجان‌زدگی ممکن است طولانی باشد.

استیو وازنیک یکی از مشهورترین چهره‌هایی است که دیدگاهی مثبت نسبت به بیت کوین دارد. با این وجود، فناوری بنیادین بیت کوین از نظر او بیش از اندازه بزرگ‌نمایی می‌شود و همین موجب شکست سریع بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه خواهد شد.

او در یک سخنرانی در کنفرانس فناوری نکس (NEX) در نیویورک، ضمن برشمردن ویژگی‌های دوره اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی و آغاز قرن بیست و یک در حوزه فناوری دیجیتال گفت: «آن وضعیت یک حباب بود و اکنون احساسی مشابه را درباره بلاک چین دارم.» گفتنی است در دوره‌ای که به نام دوره حباب دات کام یا حباب فناوری مشهور شده، شرکت‌های زیادی که با وعده ایجاد تحولاتی اساسی در زندگی بر بستر اینترنت وارد میدان شدند، خیلی زود ارزش خود را از دست داده و دچار ورشکستگی شدند.

البته استیو وازنیاک بر این باور است که فناوری بلاک چین کاربردهای بالقوه ارزشمندی دارد. از نظر او، غیرمتمرکز بودن و مورد اعتماد بودن اصلی‌ترین مزیت‌های این فناوری به شمار می‌روند. با این وجود، شاید به زمان زیادی برای عبور از این هیجان‌زدگی نیاز باشد، همان طور که دوره حباب دات کام نیز چندین سال به درازا انجامید.

استیو وازنیک گفت: «اگر اکنون نگاه کنید می‌گویید که اینترنت کاربردهای متنوعی دارد، اما رسیدن به این نقطه زمان‌بر بود. اوضاع یک شبه تغییر نکرد. بسیاری از ایده‌هایی که برای استفاده از فناوری بلاک چین مطرح می‌شود نیز واقعا خوب هستند. اما ارایه زودهنگام برخی از این ایده‌ها در نهایت فرجام خوشی ندارد، زیرا هنوز زمینه برای فعالیت آنها در درازمدت آماده نیست.»

بیت کوین اولین استفاده عملی از فناوری بلاک چین بود. اما کاربردهای دیگری نیز برای این فناوری تعریف شده است. با استفاده از بلاک چین می‌توان تراکنش‌ها را در یک دفتر کل عمومی و توزیع شده ثبت کرد. این شیوه موجب حذف واسطه‌ها می‌شود و در برخی موارد، سرعت و امنیت بالاتری نسبت به شیوه‌های مشابه دارد.

استیو وازنیک: بلاک چین هم حباب دارد!

استیو وازنیک به این نکته اشاره کرد که اتریوم می‌تواند از این وضعیت حباب‌گونه به سلامت خارج شود و دلیل آن نیز کاربردهایی است که برای ان وجود دارد. گفتنی است برنامه‌نویسان می‌توانند پروژه‌های خود را بر بستر اتریوم تعریف کنند. اتریوم نام بنیادی است که یک ارز دیجیتال به نام اتر را ایجاد کرده است. همچنین اتریوم اولین مجموعه‌ای بود که برای اجرای پروژه خود به شیوه تامین مالی جمعی از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) روی آورد. گفتنی است شرکت‌هایی نظیر مایروسافت و پی‌جی مورگان نیز به دنبال استفاده از بلاک چین اتریوم هستند. گفتنی است وازنیک مدتی پیش در یک کنفرانس در اتریش اعلام کرد که اتریوم می‌تواند اپل بعدی در دنیای فناوری باشد.

هم‌بنیانگذار اپل بر این باور است که بیت کوین در واقع طلای دیجیتال است. او ضمن برشمردن مزیت‌های فنی بیت کوین نسبت به ارزهای رسمی می‌گوید: «مشخص است که تعداد بیت کوین‌هایی که می‌تواند در دنیا وجود داشته باشد محدود است. همین سبب می‌شود بیت کوین جدی‌تر و واقعی‌تر از دلار باشد.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads