تیر ۱۰, ۱۴۰۱

محاسبه ارزش بازار ارز دیجیتال ویزا: فقط ۳ میلیارد دلار

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 26, 2018
  • 0
محاسبه ارزش بازار ارز دیجیتال ویزا: فقط ۳ میلیارد دلار

یکی از انتقاداتی که به بیت کوین وارد می‌شود این است که بیشتر برای حفظ ارزش دارایی کاربران کاربرد دارد و نمی‌تواند چندان برای خرید و پرداخت‌های روزمره مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، شاید این امر را نتوان به پای یک نقطه ضعف جدی برای بیت کوین گذاشت.

بن دونپورت (Ben Davenport) هم‌بنیانگذار بیتگو (BitGo) است. محاسبات آقای دونپورت نشان می‌دهد افزودن شدن قابلیت انجام تراکنش‌های روزمره به بیت کوین تاثیر چندانی در افزایش کاربران شبکه آن ندارد. در واقع بسیاری از کاربران شبکه بیت کوین به فکر استفاده از آن برای خریدهای معمول نیستند و در عوض، با هدف حفظ ارزش پول و سرمایه‌گذاری وارد دنیای بیت کوین می‌شوند.

بن دونپورت در پاسخ به وینی لینگام (Vinny Lingham) که گفته بود «ارزهای دیجیتال باید کاربردی واقعی داشته باشند تا قیمت تعیین شده برای آنها منطقی باشد، وگرنه پس از مدتی با شکست روبرو می‌شوند» یک سری محاسبات را انجام داد.

بن دونپورت برای این کار فرض کرد که شرکت ویزا (Visa) که در حوزه خدمات مالی و کارت‌های اعتباری فعالیت دارد بخواهد دست به انتشار یک ارز دیجیتال بزند. شرکت ویزا هر سال ۹ هزار میلیارد دلار تراکنش را مورد پردازش قرار می‌دهد و ارزش بازار آن نیز هم‌اکنون ۲۴۹ میلیارد دلار است. حال فرض کنیم این شرکت ارز دیجیتال خود را جایگزین سامانه کنونی کند.

در این صورت می‌توان محاسبه زیر را انجام داد:

۹ تریلیون دلار تقسیم بر ۳۶۵ روز تقسیم بر ۲۴ ساعت ضرب در ۳

ضریب سه در اینجا برای در نظر گرفتن اوج‌گیری تراکنش‌ها در برخی روزها قرار داده شده است. در این صورت، حداقل سرمایه در گردش در این تراکنش‌ها به ۳ میلیارد دلار می‌رسد که به مراتب کمتر از حجم بازار بیت‌ کوین است.

البته آقای دونپورت می‌پذیرد که شاید برخی افراد بخواهند این ارز دیجیتال فرضی را به عنوان سرمایه‌گذاری نگه دارند. با این وجود، اگر این ارز بیشتر بخواهد روی جنبه تراکنشی خود مانور دهد، نمی‌تواند حجم بازار چندانی داشته باشد.

اینکه سرمایه‌گذاران بخواهد یک ارز دیجیتال را حتی به مدت ۱ ماه نزد خود نگه دارند، ۲۷۰ مرتبه موثرتر از دست گذاشتن روی جنبه پرداختی آن ارز دیجیتال خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads