آذر ۹, ۱۴۰۱

بازار جهانی طلا به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 25, 2018
  • 0
اتحادیه بازار شمس طلای لندن بلاک چین

اتحادیه بازار شمس طلای لندن (The London Bullion Market Association) امیدوار است تا سال‌ آینده میلادی بتواند با استفاده از فناوری بلاک چین به شیوه‌ای موثر برای رهگیری زنجیره جهانی تامین طلا که ارزشی برابر با ۲۰۰ میلیارد دلار دارد دست یابد.

اتحادیه بازار شمس طلای لندن هفته گذشته اعلام کرد که مهلت ثبت نام فراخوان پذیرش ایده‌ها و طرح‌ها برای رهگیری طلا از معادن دورافتاده تا واسطه‌های فروش و در نهایت رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی به اتمام رسید. با وجود اینکه این اتحادیه مشخص نکرد که از چه الگویی برای طراحی این سامانه استفاده می‌شود، بیشتر ۲۵ شرکت‌کننده در این فراخوان، استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده (یا همان بلاک چین) را پیشنهاد کردند.

اتحادیه بازار شمس طلای لندن نظارت بر بزرگ‌ترین بازار طلای دنیا را بر عهده دارد. این اتحادیه در پاسخ به ایمیل شبکه خبری بلومبرگ درباره جزییات این طرح گفت: «نتیجه این طرح، استفاده از یک فناوری برای کمک به بازار به منظور کاهش تهدیدات بالقوه موجود در مسیر هماهنگی میان بخش‌های مختلف بازار جهانی این فلز گرانبهاست. اینکه در نهایت از کدام فناوری برای این کار استفاده می‌شود در نمیه اول سال ۲۰۱۹ مشخص خواهد شد.

طلا در بازار معمولا برای ساخت زیورآلات و نیز به عنوان یک دارایی برای حفظ ارزش و کسب سود از سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتحادیه بازار شمس طلای لندن نمودار مصرف طلا در جهان

نمودار مصرف طلا در جهان

بازارهای زیادی در سراسر دنیا هستند که به فکر استفاده از فناوری بلاک چین برای مدیریت زنجیره تامین خود افتاده‌اند. صنایع نفت، الماس و حتی گوجه‌فرنگی از جمله این موارد هستند. فناوری بلاک چین اولین بار در بیت کوین و به منظور رهگیری مالکیت آن مورد استفاده قرار گرفت.

رهگیری طلا یکی از شیوه‌هایی است که می‌تواند از ورود طلای استخراج شده در معادنی کشورهای محرومی که درگیری‌های مسلحانه در آن وجود دارد به بازار جهانی جلوگیری کند. شناسایی مالک و نیز حفظ امنیت طلای استخراج شده از معدن تا مصرف‌کننده از دیگر مزایای وجود یک سامانه جامع رهگیری طلا به شمار می‌رود. بازار جهانی طلا یکی از سنتی‌ترین بازارهاست. استفاده از چنین سامانه‌ای می‌تواند گامی بلند در راستای مدرنیزه کردن آن باشد.

افزایش شدید قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۷ سبب شد بازار ارزهای دیجیتال با رشد قابل توجهی روبرو شود و الگوهایی نظیر عرضه اولیه سکه (ICO) مورد استفاده قرار گیرد. همچنین حجم قابل توجهی از ارزهای دیجیتال جدید نیز وارد بازار شدند. اما فناوری بلاک چین که بستر شکل‌گیری ارزهای دیجیتال است، کاربردهایی بسیار فراتر از بیت کوین دارد.

صنایع مختلفی در جهان به استفاده از بلاک چین برای مدیریت بهتر امور خود روی آورده‌اند. مدتی است صنعت الماس به استفاده از این فناوری برای مدیریت زنجیره تامین (از استخراج تا مصرف) روی آورده است و همین می‌تواند الگویی برای بازار طلا باشد. (در مطلبی تحت عنوان «طرح بزرگ‌ترین الماس فروشی دنیا برای استفاده از بلاک چین» به بررسی کاربردهای این فناوری در صنعت الماس پرداختیم.)

با این وجود، اتحادیه بازار شمس طلای لندن هنوز تصمیم قطعی خود برای استفاده از فناوری بلاک چین را اعلام نکرده و آن را به سال آینده موکول کرده است.

روث کرول (مدیر اجرایی اتحادیه بازار شمس طلای لندن) در کنفرانسی در سنگاپور این باره می‌گوید: «باید این کار را به درستی انجام دهیم و شیوه‌ای که کارآمد، عملی و معتبر است را برگزینیم.» (برای آشنایی با جزییات بیشتر در این باره مطلب «مبارزه با تقلب در بازار سنگ‌های قیمتی با فناوری بلاک چین» را نیز مطالعه بفرمایید.)

اتحادیه بازار شمس طلای لندن فهرست جهانی تولید طلا در کشورها

فهرست کشورهای تولیدکننده طلا

برخی از پیشنهادات ارایه شده برای راه‌اندازی چنین سامانه‌ای از سوی فعالان همین صنعت بوده است. همچنین چندین شرکت فعال در حوزه تدارکات و حتی سازمان غیردولتی نیز جزو شرکت‌کنندگان در این فراخوان هستند.

برای آگاهی بیشتر از این فناوری، مطلب «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟» می‌تواند اطلاعات خوبی درباره جزییات آن در اختیارتان قرار دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads