اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • برنامه سوئیس برای اجرای انتخابات الکترونیکی بر بستر بلاک چین

برنامه سوئیس برای اجرای انتخابات الکترونیکی بر بستر بلاک چین

  • توسط samsam
  • ژوئن 11, 2018
  • 0
برنامه سوئیس برای اجرای انتخابات الکترونیکی بر بستر بلاک چین

شهروندان شهر زوگ در سوئیس به زودی از سامانه شناسه الکترونیک این شهر برای شرکت در انتخابات با استفاده از گوشی هوشمند استفاده خواهند کرد. این انتخابات در ماه جاری و بر پایه فناوری بلاک چین صورت می‌گیرد. شهروندان زوگ بین روزهای ۲۵ ژوئن تا ۱ جولای فرصت دارند اپلیکیشن ویژه‌ای را دانلود و برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کنند.

شهر زوگ به خاطر میزبانی تعداد زیادی از استارتاپ‌های مرتبط با فناوری بلاک چین به «دره رمزنگاری» (Crypto Valley) شهرت یافته است. سامانه شناسه الکترونیکی از نوامبر ۲۰۱۷ در این شهر راه‌اندازی شد و تاکنون ۲۰۰ کاربر دارد. همچنین شهروندان زوگ می‌توانند برای پرداخت برخی هزینه‌های شهری از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین استفاده کنند. (بیشتر بدانید: بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟)

 انتخابات بلاکچینی در زوگ

سوئیس به خاطر برگزاری همه‌پرسی‌های متنوع شهرت دارد. در انتخاباتی که به زودی در زوگ برگزار می‌شود، شهروندان به این سئوال که آیا باید از هویت دیجیتال برای پرداخت هزینه‌ّهای پارکینگ و امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها استفاده کرد یا خیر پاسخ می‌دهند. همچنین نظیر شهروندان درباره اینکه آیا موافق استفاده از هویت دیجیتالی برای همه‌پرسی‌های بعدی هستند نیز خواسته می‌شود.

البته نتایج این انتخابات از نظر قانونی الزام‌آور نیست، زیرا صرفا به صورت آزمایشی برگزار می‌شود. مقامات شهری زوگ می‌خواهند صرفا به ارزیابی قابلیت مقیاس‌پذیری بلاک چین و امکان استفاده از آن در مواردی گسترده‌تر بپردازند.

سامانه شناسه الکترونیکی در شهر زوگ ابتدا به صورت آزمایشی برای ایجاد دسترسی به خدمات شورای شهر برگزار شد. این طرح آزمایشی امکان کنترل کامل داده‌ها را برای کاربران فراهم می‌کرد.

انتخابات پیش رو اولین محک جدی انتخابات الکترونیک در سوئیس به شمار می‌رود. دولت سوئیس می‌خواهد دو سوم از استان‌های این کشور تا پایان سال آینده، انتخابات خود را به صورت الکترونیکی برگزار کنند. فناوری بلاک چین به خاطر قابلیت غیرقابل دستکاری بودن و نیز شفافیت بالای اطلاعات در آن، اصلی‌ترین فناوری مورد نظر مقامات سوئیس برای برگزاری انتخابات الکترونیک به شمار می‌رود.

برای آشنایی با این فناوری می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

گفتنی است سوئیس یکی از کشورهایی است که به فکر بررسی امکان عرضه ارز دیجیتال ملی (فرانک الکترونیکی) افتاده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶