مرداد ۱۷, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بانک مرکزی چین با بلاک چین، صدور چک بی‌محل را ناممکن می‌سازد

بانک مرکزی چین با بلاک چین، صدور چک بی‌محل را ناممکن می‌سازد

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 6, 2018
  • 0
بانک مرکزی چین با بلاک چین، صدور چک بی‌محل را ناممکن می‌سازد

بانک مرکزی چین اعلام کرد که مطالعه خود بر روی پروژه مبتنی بر بلاک چین برای دیجیتالی کردن چک‌های صادر شده توسط شرکت‌ و افراد مختلف را به پایان رسانده است.

دی گانگ (معاون مرکز مطالعاتی ارز دیجیتال در بانک مرکزی چین) اعلام کرد که این مرکز زیرساخت‌های لازم سامانه برای انتشار چک‌های دیجیتالی بر اساس فناوری بلاک چین و فناوری قرارداد هوشمند را آماده کرده است.

بر اساس گفته‌ّهای این مقام مسئول، این اقدامات پس از یک فرآیند یک‌ساله تحقیق‌وتوسعه که از سال ۲۰۱۶ آغاز شد به انجام رسید. هدف از این اقدامات، حل مساله صدور چک‌های غیرمعتبر در بازار چین است. بانک مرکزی چین توانسته نمونه اولیه این سامانه را در محیطی مجازی مورد آزمون قرار دهد و نتایج این آزمون نیز موفقیت‌آمیز بود.

برگه‌های چک صادر شده در چین نقش پول را بازی می‌کند. در واقع افراد علاوه بر اینکه می‌توان آن را به صورت مستقیم در شعبه‌های بانک نقد کنند، از آن برای داد و ستد و پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند.

یکی از مشکلات موجود در شیوه کنونی این است که تعداد زیادی واسطه در این میان، نقش سنتی بانک را برای صدور چک بازی می‌کنند. همین امر سبب افزایش خطر کلاهبرداری می‌شود. چک‌های نامعتبر ممکن است چندین دست بچرخد و این امر می‌تواند در نهایت به سلامت مالی کشور آسیب برساند.

در این میان، بانک مرکزی چین قصد دارد یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین را عرضه کند که در آن، چک‌ها به صورت توکن تعریف می‌شوند و تراکنش‌های مربوط به آنها نیز از طریق قراردادهای هوشمند تعریف خواهد شد. (در مطلبی با عنوان «قرارداد هوشمند چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟» بیشتر درباره این پدیده نوین توضیح دادیم.)

یکی از اصلی‌ترین مزایای این الگوی جدید این است که مقامات مالی می‌توانند به شکلی دقیق‌تر از طول عمر چک‌های دیجیتال در بازار آگاه شوند.

برای آگاهی از تحولاتی که به واسطه فناوری بلاک چین در حوزه بانکی روی می‌دهد می‌توانید مطلب «تحول در صنعت خدمات مالی با استفاده بانک‌ها از بلاک چین» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads