آذر ۷, ۱۴۰۰

یک عبارت آشنا به جای کلید عمومی ارز دیجیتال

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 3, 2018
  • 0
یک عبارت آشنا به جای کلید عمومی ارز دیجیتال

هر کاربری که حداقل یک بار تجربه ارسال مقداری ارز دیجیتال از آدرس کیف پول خود به آدرسی دیگر را دارد، با فشار و اضطرابی که این کار به همراه دارد آشناست. ابتدا باید یک رشته طولانی از حروف و اعداد را کپی کرده و در جایی دیگر بچسبانید. همچنین چندین بار باید بررسی کنید که رشته وارد شده درست باشد، زیرا متفاوت بودن حتی یک رشته می‌تواند به از بین رفتن موجودی انتقال یافته می‌انجامد.

این مساله به قدری آشناست که یک استارتاپ راه‌حلی نوآورانه را برای حل آن پیشنهاد کرده است. در این راه‌حل، از یک نوشته کوتاه که به راحتی توسط انسان قابل خواندن است استفاده می‌شود.

ایزابلا دل (Isabella Dell) بنیانگذار استارتاپ آی‌او‌وی (IOV) است. آی‌او‌وی مخفف عبارت «اینترنت ارزش» (Internet of Value) است. او می‌گوید: «وقتی کار به کاربران نهایی در شبکه بلاک چین می‌رسد، این فناوری نمی‌تواند تجربه کاربری خوشایندی را به ویژه در زمینه آدرس‌های کیف پول دیجیتال در اختیار آنها قرار دهد.»

استارتاپ آی‌او‌وی (IOV) یک نیم‌سرویس بلاک چین (BNS) طراحی کرده که به کاربران امکان می‌دهد کلید عمومی خود را وارد کرده و یک نشانی قابل خواندن توسط انسان را تحویل بگیرند.

برای نمونه، برای کلید عمومی (نشانی کیف پول) زیر:

۲۸fh17fvY9Co2kja9fl24DbFX57j803gw5

این عبارت را تحویل خواهید گرفت:

john*iov.value

این نشانی‌های جدید کوتاه‌تر بوده و مدیریت آن برای افرادی که از دانش چندان بالایی در حوزه ارزهای دیجیتال برخوردار نیستند ساده‌تر است. به این ترتیب، نشانی کیف پول شباهت زیادی به نشانی ایمیل می‌یابد و برای بسیاری از افراد، ظاهری آشنا می‌یابد.

تعویض‌پذیری کیف پول

یکی از مشکلات موجود در استفاده از ارزهای دیجیتال این است که کیف پول مربوط به هر نوع ارز دیجیتال بر روی بلاک چین همان رمزارز عمل می‌کند. به کلامی دیگر، مدیریت چندین ارز دیجیتال که هر کدام روی یک بلاک چین هستند کار دشواری است. استارتاپ آی‌او‌وی (IOV) می‌خواهد این مشکل را برطرف سازد.

بیشتر بلاک چین‌ها به صورت منزوی از یکدیگر فعالیت می‌کنند. تنها راه برای ایجاد تعامل بین اکوسیستم بلاک چینی، ارسال مقداری ارز دیجیتال به یک صرافی متمرکز و معاوضه آن با رمزارزهای دیگر و ارسال این موجودی جدید به کیف پولی است که از آن پشتیبانی می‌کند.

این کار معمولا نیازمند حداقل ۳ تراکنش است که هر کدام کارمزد، زمان و البته ریسک خطای انسانی خود را دارد.

استفاده از تبادل خُرد بین زنجیره‌ای (cross-chain atomic swaps) می‌تواند انتقال موجودی از یک بلاک چین به بلاک چینی دیگر را به تجربه‌ای کاملا همتا به همتا تبدیل کند.

ایزابلا دل در توضیح این فناوری می‌گوید: «با تبادل خرد بین زنجیره‌ای، در واقع تراکنش‌هایی را بین زنجیره‌ها انجام می‌دهیم، اما فقط طرفین این تراکنش از آن آگاه خواهند بود… این فرآیند واسطه‌ها را از بین می‌برد و دیگر نیازی به پرداخت کارمزد نخواهد بود.»

فناوری نیم‌سرویس بلاک چین (BNS) توانست در رقابت استارتاپی تک‌کرانچ امسال اروپا رتبه اول را به خود اختصاص دهد. فناوری تبادل خرد بین زنجیره‌ای از ظرفیت بالایی برای ایجاد تحول در زمینه تبادل ارزهای دیجیتال و ساده و بی‌هزینه کردن آن برخوردار است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads