تیر ۱۰, ۱۴۰۱

وزیر ارتباطات: بنا نداریم با بلاک چین مقابله کنیم

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 3, 2018
  • 0
وزیر ارتباطات: بنا نداریم با بلاک چین مقابله کنیم

فناوری بلاک چین این روزها سروصدای زیادی به راه انداخته است. شاید بسیاری از کاربران، نام بلاک چین را اولین بار از اخبار مربوط به گفته‌های پاول دورف (بنیان‌گذار تلگرام) که وعده ارایه نسخه‌ای از این پیام‌رسان که قابلیت فیلتر شدن ندارد شده باشند. اما بلاک چین اولین بار با ارز دیجیتال بیت کوین وارد میدان فناوری شد. بسیاری از کارشناسان نیز بر این باورند که این فناوری می‌تواند انقلابی دیگر را در زندگی بشر به همراه آورد.

محمد جواد آذری جهرمی در گفت‌وگو با خبرنگار قدس آنلاین درباره چالش‌های پروتکل بلاک چین از جمله دور زدن فیلترینگ و راهکارهای وزارت ارتباطات برای مواجهه با این چالش‌ها با بیان اینکه چرا باید در مقابل هر فناوری نو موضع بگیریم و به دنبال مقابله با آن باشیم گفت: «بلاک چین اتفاق بدی نیست که در حوزه ارتباطات روی می‌دهد، اما در افکار عمومی اینگونه جا افتاده که این فناوری برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شود در حالی که کاربرد اصلی این پروتکل چیز دیگری است.»

عصر بلاک چین

وی افزود: «زمانی در دنیا حمل و نقل جاده‌ای ابزار اصلی تجارت بود، بعد ارتباطات ریلی نقش اصلی  را بر عهده گرفت و سپس ارتباطات هوایی جهان را متحول کرد. در حوزه ارتباطات هم پیشرفت به همین روش بوده است. زمانی پروتکل‌های ارتباطی بر روی نظام کلاینت سرور (client server) قرار داشت، در مقطعی ارتباطات پیر تو پیر (peer to peer) یا ارتباطات دوگانه شکل گرفت و خیلی توسعه پیدا کرد. بعد صنعت کلود (clod) یا فضای ابری آمد و آنها را تجمیع کرد و امروز پیکره اینترنت در حال شکل گیری بر روی فناوری بلاک چین (block chain) است.»

بلاک چین و فیلترینگ

وزیر ارتباطات درباره غیرقابل فیلتر بودن بلاک چین گفت: «یکی از قابلیت‌ها و در عین حال چالش‌های بلک چین هم این است که فیلترینگ دیگر در آن معنای کنونی را نمی‌دهد چون نقطه تمرکزی برای سرورها وجود ندارد که بتوانیم آنرا فیلتر کنیم. ولی حالا چون نمی‌توانیم فیلتر کنیم بنا نیست با آن مقابله کنیم.»

سه کاربرد فناوری بلاک چین در آینده نزدیک

بلاک چین و خدمات مالی و اسنادی

آذری جهرمی تصریح کرد: نظام بانکداری الکترونیکی که امروز شکل گرفته و مبتنی بر خدمات ابری است، اگر روی نظام بلک چین قرار گیرد مفهوم نظام بانکداری ما را متحول می‌کند. ثبت احوال و ثبت اسناد ما متحول می‌شود. حالا ما دو راه داریم. یا برای مقابله با آن اقدام کنیم یا این فرصت و ظرفیت را بکار بگیریم و از این فناوری نو برای بهبود زندگی مردم، بالا بردن دانش و تأثیرگذاری و گرفتن  سهم جهانی استفاده کنیم.

بلاک چین تلگرام

آذری جهرمی درباره امکان معرفی نسخه بدون فیلتر تلگرام هم اظهار داشت: نسخه بدون فیلتری از تلگرام تا الان ندیده‌ایم. تلگرام یک قابلیتی بنام پراکسی در خودش داشت که مبتنی بر پروتکل ساکس بود. اخیرا این پیام رسان یک پروتکل جدید به پروتکل‌های خود اخیرا اضافه کرده است. با این حال ما نه در شاخص‌ها تغییری داشته‌ایم که شتاب جهنده‌ای را در استفاده نشان دهد نه اینکه نسخه بدون فیلتری آمده است.

برای آشنایی با این فناوری می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads