تیر ۱۰, ۱۴۰۱

ممنوعیت واردات تجهیزات استخراج ارز دیجیتال به ونزوئلا

  • توسط حامد پاکدامن
  • ژوئن 1, 2018
  • 0
ممنوعیت واردات تجهیزات استخراج ارز دیجیتال به ونزوئلا

ونزوئلا ارزان‌ترین کشور دنیا برای استخراج بیت کوین است. با این وجود، رسانه‌های محلی این کشور گزارش داده‌اند که مقامات دولتی، واردات تجهیزات ماینینگ (از جمله برخی انواع کارت گرافیک، رایانه و نیز تجهیزات اسیک) را ممنوع کرده‌اند.

دولت ونزوئلا مدتی پیش ارز دیجیتال رسمی خود را با نام پترو و با پشتوانه نفت عرضه کرد. با این وجود، این کشور از فعالیت ماینرهای این کشور استقبال نمی‌کند. بحران کنونی اقتصادی ونزوئلا سبب شده این کشور در بدترین وضعیت خود باشد. تورم بسیار شدید اقتصادی سبب کمبود موادغذایی، گرانی شدید و ناآرامی در سراسر این کشور شده است. دولت ونزوئلا مقدار زیادی پول منتشر می‌کند. با این وجود، حداقل دستمزدها در این کشور از توان کافی برای خرید برخوردار نیست. دولت علاوه بر انتشار پول، دستمزدها را نیز افزایش داده است. اما این اقدامات هیچ سودی به حال اقتصاد این کشور نداشته است و روند نزول اقتصادی این کشور همچنان پرشتاب به پیش می‌رود.

بولیوار (پول رسمی ونزوئلا) ۹۹/۹۹ درصد از ارزش خود را در ۵ سال گذشته از دست داد. نرخ تورم نیز به ۱۶۱۴۷ درصد در سال رسیده است. پول ملی این کشور به قدری بی‌ارزش شده که مردم از آن برای امور دیگری نظیر بازی یا به عنوان وزنه ترازو استفاده می‌کنند. دولت ونزوئلا قصد دارد ۳ صفر را از اسکناس‌های بولیوار حذف کند.

 

ممنوعیت واردات تجهیزات استخراج ارز دیجیتال به ونزوئلابه همین دلیل، بسیاری از مردم ونزوئلا برای حفظ پس‌انداز خود به ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند. مدتی پیش بود که گزارش شد هجوم مردم برای خرید بیت کوین به ثبت رکورد خرید یک میلیون دلار بیت کوین در یک روز انجامید. بسیاری از مردم نیز به استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها روی آورده‌اند. به خاطر هزینه‌های بسیار بالای زندگی، دولت این کشور قیمت برق، آب و تلفن را افزایش نداده است. به همین دلیل همه این هزینه‌ها بسیار اندک و معادل یک فنجان قهوه در یک کافه است!

استخراج هر بیت کوین در ونزوئلا حدود ۵۳۰ دلار هزینه دارد. به همین دلیل این کشور، ارزان‌ترین نقطه در دنیا برای استخراج بیت کوین به شمار می‌رود. تعجبی ندارد که کاراکاس به قطب استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور تبدیل شده است.

اما ظاهرا این وضعیت قرار نیست همچنان ادامه یابد. رسانه‌ها گزارش کردند که دولت ونزوئلا سیاست جدید برای ممنوعیت ورود هر نوع تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را وضع کرده است. ماموران گمرک این کشور محموله‌های مربوط به تجهیزات استخراج که از طریق دریا و یا هوا وارد این کشور می‌شوند را ضبط می‌کنند.

این اقدام دولت، در راستای حمایت از پول ملی هر چند تضعیف شده و نیز ارز دیجیتال پترو بوده است.

پترو اولین ارز دیجیتال ملی در جهان به شمار می‌رود. تاکنون کشورهای مختلفی از جمله سوئد، نروژ، ایران و کامبوج برنامه‌هایی مطالعاتی برای امکان‌سنجی راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی را آغاز کرده‌اند. در مطلبی با عنوان «پدیده اقتصادی ۲۰۱۸: انتشار ارز دیجیتال ملی توسط کشورهای مختلف» به واکاوی بیشتر این روند پرداختیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads