اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

سامانه نیما برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال

  • توسط samsam
  • می 30, 2018
  • 0

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده که سامانه نیما، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را نیز پوشش دهد. او هدف از پیشنهاد چنین اقدامی را جلوگیری از نابسامانی بازار اعلام کرد.

سید ناصر موسوی لارگانی (نماینده فلاورجان) به موضوع خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها اشاره کرد و گفت: «بر اساس تصمیم بانک مرکزی صرافی‌های مجاز از خریدوفروش ارز و دلار کنار گذاشته‌شده‌اند؛ اما اخیراً با بخشنامه بانک مرکزی فعالیت صرافی‌ها در بازار ارز مجاز شد.»

او ضمن اشاره به اینکه صرافی‌ها اکنون با استفاده از این سامانه می‌توانند در بازار ارز فعالیت داشته باشند گفت: «صرافی‌ها اجازه خریدوفروش ارز را در سامانه نیما دارند و پیش‌ازاین باید ارز در سیستم بانکی مبادله می‌شد؛ اما در خصوص ارز رمزنگاری‌شده باید بررسی شود که این خریدوفروش در سامانه نیما تعریف‌شده است یا خیر.»

دلیل استفاده از سامانه نیما برای خرید و فروش ارز دیجیتال

این نماینده مجلس پیشنهاد خرید و فروش نظام‌مند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کشور را از طریق صرافی‌ها و به واسطه سامانه نیما مطرح می‌کند. او در توضیح این پیشنهاد می‌گوید: «اگر خریدوفروش ارزهای رمزنگاری‌شده در سامانه نیما که زیر نظر بانک مرکزی است، تعریف‌شده باشد، ایرادی به این فعالیت صرافی‌ها وارد نیست چراکه با سامانه نیما می‌توان فعالیت ارزی را نظارت و کنترل کرد. اما اگر در سامانه نحوه کنترل و نظارت بر معاملات ارزهای رمزنگاری‌شده تعریف‌نشده باشد، کنترل این بازار سخت خواهد بود.»

پیشنهاد استفاده از سامانه نیما برای ارزهای دیجیتال توسط سید ناصر موسوی لارگانی

موسوی لارگانی به این نکته نیز اشاره کرد که عدم وجود یک مرکز رسمی برای نظارت بر خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌تواند کشور را به سمت نابسامانی پیش ببرد. او گفت: «خریدوفروش ارزهای رمزنگاری‌شده آن‌هم بدون نظارت بانک مرکزی و سامانه نیما، دوباره بازار را به سمت نابسامانی و مشکلات چند ماه گذشته می‌برد.»

گفتنی است بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های رسمی را ممنوع اعلام کرده است. گفتنی است این تصمیم با مخالف برخی کارشناسان از جمله محمدعلی مظاهری (رئیس اسبق بانک مرکزی) قرار گرفته است.

سامانه نیما چیست ؟

سامانه‌ نیما مخفف عبارت «نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» محسوب می‌شود و با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه‌اندازی شده است.

مزایای سامانه نیما

سامانه نیما با سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت، پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک و پورتال ارزی در یک مجموعه به هم پیوسته ارتباط فرایندی دارد و نقش صرافی­‌ها و بانک‌ها در این سامانه به عنوان واسطه بین منابع و مصارف ارزی مطرح است، به این صورت که وظیفه انتقال منابع در حساب‌های خارج از کشور را به مصارف تعیین شده توسط واردکنندگان بر عهده دارند.

ارز دیجیتال از سیر تا پیاز

سامانه نیما و چهار گروه ذینفع

در مجموع ۴ گروه در این سامانه حضور دارند. هر یک از این گروه‌ها نیز شامل چند دسته بوده و دسترسی هر گروه نیز از کانال مشخصی به سامانه نیما فراهم می‌شود.

  • واردکنندگان کالا و خدمات که نقش متقاضیان ارز را دارند.
  • صادرکنندگان کالا و خدمات (شامل خود دولت به عنوان صادر کننده نفت) که ارز دریافتی را به این سامانه وارد می‌کنند.
  • واسطه‌ها که شامل بانک‌ها و صرافی‌ها است و به شکلی منابع ارزش موجود را به متقاضیان می‌رسانند.
  • سیاست‌گذار که بر اساس آمار منابع و مصارف، نرخ و مواردی دیگر، اولویت‌ها و سقف مصارف ارزی را در این سامانه کنترل می‌کند.

دسترسی به سامانه نیما

صرافی‌ها از طریق سامانه نظارت ارز، بازرگانان از راه سامانه جامع تجارت و بانک‌ها از کانال پورتال ارزی امکان ورود به سامانه نیما را دارند. همچنین امکان دسترسی صرافی‌ها به سامانه نیما نیز فراهم شده است.سامانه نیما و دسترسی به آنهنوز مشخص نیست آیا این پیشنهاد برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بر روی سامانه نیما عملی می‌شود یا خیر. با این وجود، اگر دوست دارید وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب  «سرمایه گذاری روی بیت کوین :‌ نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید.

همچنین مطلب دیگری با عنوان «خرید بیت کوین : آموزش گام تصویری و گام به گام» نیز می‌تواند برایتان سودمند باشد. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶