اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱

سرقت ۱/۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۷

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 30, 2018
  • 0
سرقت ۱/۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۷

بر اساس گزارش رویترز، از سال ۲۰۱۷ به این سو، تبهکاران حدود ۱/۲ میلیارد دلار بیت کوین و سایر انواع ارزهای دیجیتال را به سرقت برده‌اند. افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال و نیز عرضه بیش از ۱۵۰۰ توکن دیجیتال را می‌توان از عمده‌ترین دلایل بزرگ بودن این رقم دانست.

این آمار بر اساس مطالعه صورت گرفته توسط یک تیم پژوهشی غیرانتفاعی موسوم به APWG به دست آمده است. گفتنی است در این مطالعه، سرقت‌های گزارش شده و نیز سرقت‌های گزارش‌نشده ملاک قرار گرفته است.

دیو جیوانز (Dave Jevans) که مدیر تیم APWG و نیز یک شرکت امنیتی در حوزه ارزهای دیجیتال است در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: «ارزهای دیجیتال مشکلاتی نظیر فعالیت‌های تبهکارانه و قاچاق موادمخدر و پولشویی را نیز به همراه دارد. اما یکی از مشکلات دیگر مربوط به این حوزه، سرقت ارزهای دیجیتال توسط تبهکاران است.»

آقای جیوان می‌گوید از مجموع ۱/۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال سرقت شده، فقط حدود ۲۰ درصد از آنها بازپس گرفته شده‌اند. او یکی از دلایل این رقم درصد پایین را کم‌کاری نهادهای اجرای قانون در برابر این دسته از تبهکاران می‌داند. او همچنین بر این باور است که مقررات جدید عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا تاثیری منفی بر این روند دارد.

آقای جیوان در توضیح این مساله می‌گوید: «مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا پیامدهایی منفی برای امنیت اینترنت داشته و به شکلی ناآگاهانه به تبهکاران سایبری کمک می‌کند. محدودیت جدید در دسترسی به اطلاعات حساس سبب می‌شود روند تحقیقات در حوزه جریام سایبری، سرقت ارزهای دیجیتال و سایر انواع بزه در این حوزه به کندی پیش برود.»

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۶ با هدف ساده‌سازی و تثبیت مقررات برای شرکت‌ها به منظور حفاظت از داده‌های خود و بازگرداندن کنترل اطلاعات فردی به شهروندان و ساکنان اتحادیه اروپا تصویب شد.

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا به این معناست که بیشتر اطلاعات مربوط به دامنه‌ّها در WHOIS (که اطلاعات دارنده دامنه را شامل می‌شود) از ۲۵ ماه می دیگر انتشار نمی‌یابد. گفتنی است داده‌های WHOIS یکی از بنیادی‌ترین منابعی است که مقامات رسمی و قانونی برای بررسی جرایم سایبری از آن استفاده می‌کنند.

آقای جیوان می‌گوید که WHOIS یکی از ابزارهایی است که می‌تواند به بازگرداندن ارزهای دیجیتال سرقت شده و نیز شناسایی افراد متخلف کمک کند. او در توضیح پیامدهای این قانون می‌گوید: «به خاطر این قانون خواهیم دید که نه تنها ابزار اروپا برای همه ما به سمت تاریکی می‌رود، بلکه تبهکاران سایبری نیز به اروپا سرازیر می‌شوند، زیرا با حضور در اروپا می‌توانند به سراسر جهان دسترسی داشته باشند و هیچ راهی برای کسب اطلاعات از آنها وجود نخواهد داشت.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads