آذر ۹, ۱۴۰۱

پلتفرمی جدید برای رفع خطاهای قرارداد هوشمند اتریوم

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 26, 2018
  • 0
ارایه پلتفرمی جدید برای رفع خطاهای قرارداد هوشمند اتریوم

یکی از مشکلات موجود در بلاک چین اتریوم، بروز خطاهایی در اجرای قراردادهای هوشمند است. در این میان، یک استارتاپ با نام «اسمارت کانترکت سولوشنز» (Smart Contract Solutions) نسخه‌ای از سیستم عامل زپلین (ZappelinOS) را عرضه می‌کند که این مشکل را حل می‌کند. گفتنی است این سیستم عامل که کار روی آن از سال ۲۰۱۶ شروع شده، یک پلتفرم برای تعریف قراردادهای هوشمند بر بستر اتریوم به شمار می‌رود.

زپلین‌اواس به دنبال ایجاد یک سری کتابخانه برای انواع برنامه و ابزار برای قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم قصد دارد از ارزهای دیجیتال رایج به منظور تشویق توسعه‌دهندگان برای بهبود پیوسته کدهای فعلی و شکل‌دهی به یک سیستم استاندارد برای توسعه، مدیریت و اجرای این برنامه‌ها استفاده کند.

این استارتاپ بر این باور است که وضعیت کنونی قراردادهای هوشمند می‌تواند صدها میلیون دلار ضرر به افراد وارد کند. این پلتفرم توکن‌هایی با نام «زپ» (ZEP) را نیز به توسعه‌دهندگانی که اشکالات مشاهده شده خود را اعلام و در افزایش برنامه‌ّهای موجود در کتابخانه مشارکت می‌کنند می‌دهد. سایر کاربرانی که این توکن‌ها را دارند نیز می‌توانند از پیشنهادات مورد نظرشان حمایت کنند.

با وجود اینکه خبر عرضه این پلتفرم به تازگی اعلام شد، اما چندین شرکت از جمله چند استارتاپ معروف نظیر استورج (Storj) و تروبیت (TrueBit) مدتی است از نسخه آزمایشی این پلتفرم استفاده کرده‌آند.

برایان هافمن (brian Hoffman) که مدیرعامل اُپن‌بازار است می‌گوید که شرکتش از این پلتفرم استقبال می‌کند. با این وجود هنوز استفاده رسمی از آن را آغاز نکرده است. او می‌گوید: «مدیران زپلین‌اواس ثابت کرده‌اند که در خط مقدم بررسی قراردادهای هوشمند هستند و یک سازمان متمرکز بر امنیت به حساب می‌آیند. ما امیدواریم از تجربه آنها و نیز زپلین‌اواس برای کارهای آینده‌مان بر روی توکن اُپن‌بازار استفاده کنیم.» (اُپن بازار یک پلتفرم کاملا غیرمتمرکز برای خرید و فروش محصولات مختلف است).

گفتنی است نشریه MIT Technology Review چندی پیش پژوهشی را منتشر کرد که نشان می‌داد پلتفرم اتریوم برای قرارداد هوشمند انبوهی از مشکلات را به همراه دارد.

برای آشنایی با مفهوم قرارداد هوشمند و جنبه‌های مختلف آن توصیه می‌کنیم مطلب «قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟» را مطالعه بفرمایید. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads