تیر ۱۰, ۱۴۰۱

اولین مسجد پذیرنده صدقه و زکات با بیت کوین در بریتانیا

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 23, 2018
  • 0
اولین مسجد پذیرنده صدقه و زکات با بیت کوین در بریتانیا

مسجد شکلول لین (Shacklewell Lane) در لندن در اقدامی جالب، وجوهات شرعی (اعم از زکات و صدقه) را در قالب بیت کوین می‌پذیرد. این مسجد توسط گروهی از مسلمانان ترک مقیم انگلستان اداره می‌شود.

ارکین گونی یکی از مدیران این مسجد است. آقای گونی ضمن تاکید بر اینکه بسیاری از مسلمانان در بریتانیا از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند گفت که تعداد اندکی از موسسات خیریه هستند که رمزارزها را به عنوان یکی از شیوه‌ّهای پرداخت خود دارند. او می‌گوید: «ما ابتدا در این باره صحبت کردیم و خیلی زود متوجه شدیم فعالیت زیادی در این حوزه صورت نگرفته است…چندین مسجد در جاهای دیگر دنیا هستند که قرار است رمزارزها را نیز بپذیرند. فکر می‌کنم ما حداقل در بریتانیا اولین مسجد با این ویژگی هستیم.»

این مسجد اکنون وجوهات شرعی نظیر صدقه و زکات را در قالب بیت کوین و نیز اتریوم از طریق وب‌سایتش دریافت می‌کند.

رمزارزها موضوعی چالش برانگیز در دنیای اسلام بوده است. هر نوع پول فاقد پشتوانه فیزیکی در اسلام مشروع شناخته نمی‌شود، مگر اینکه توسط به شکلی گسترده در اجتماع پذیرفته شده باشد.

از سویی دیگر، اقتصاد مبتنی بر بلاک چین می‌تواند سودمندی‌های زیادی برای کشورهای اسلامی داشته باشد. این فناوری برای مردمان ساکن در مناطق کمتر توسعه‌یافته که حداقل به گوشی هوشمند دسترسی دارند بسیار سودمند است.

مدیریت اوقاف از دیگر کاربردهای فناوری بلاک چین به شمار می‌رود. در مطلبی با عنوان «پروژه سنگاپور برای مدیریت موقوفات اسلامی با فناوری بلاک چین» درباره طرح یک استارتاپ پیشرو در این حوزه توضیح دادیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads