آذر ۷, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • اقتصاددان برجسته ونگارد: احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین بسیار ضعیف است

اقتصاددان برجسته ونگارد: احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین بسیار ضعیف است

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 22, 2018
  • 0
اقتصاددان برجسته ونگارد: احتمال صفر شدن قیمت بیت کوین بسیار ضعیف است

گروه سرمایه‌گذاری ونگارد یکی از بزرگ‌ترین نهادهای سرمایه‌گذاری با بیش از ۵ تریلیون دلار سرمایه است. یکی از اقتصاددان‌های برجسته این موسسه به تازگی احتمال رسیدن قیمت بیت کوین در آینده به صفر را بسیار ضعیف دانسته است.

جو دیویس (Joe Davis) اقتصاددان ارشد این صندوق در مقاله‌ای در بخش دیدگاه‌های نشریه EFT نوشت که با وجود علاقه این صندوق به فناوری بلاک چین، باوری به اینکه رمزارزها کاربردی واقعی در دنیا خواهند یافت ندارد.

او در این مقاله نوشت: «من جزو علاقمندان به فناوری بلاک چین هستم. همین فناوری است که بیت کوین را به دنیا آورده است. در واقع صندوق سرمایه‌گذاری ونگارد از بلاک چین استفاده می‌کند. اما بیت کوین؟ احتمال اینکه قیمت بیت کوین به صفر برسد بسیار ضعیف است.»

آقای دیویس بر این باور است که بیت کوین را نباید در دسته‌بندی پول قرار دارد، زیرا بیشتر شبیه یک شماره حساب و ابزاری برای تبادل ارزش است و نمی‌تواند وسیله‌ای برای ذخیره ارزش باشد. او همچنین تاکید کرد که ارزش‌گذاری نوین چندان بر اساس مبانی اقتصادی صورت نمی‌گیرد.

او در ادامه نوشت: «تدوین پرونده سرمایه‌گذاری برای رمزارزها بسیار ضعیف است. بر خلاف سهام و اوراق قرضه، رمزارزها هیچ نوع جریان مالی (نظیر سود بانکی) ندارند و هیچ معیار دقیقی برای توضیح قیمت آنها وجود ندارد. ارزهای ملی قیمت خود را از فعالیت‌های اقتصادی اساسی کشور صادرکننده به دست می‌اورند. اما قیمت رمزارزها اساسا بر مبنای اصول اقتصادی نیست. قیمت رمزارزها بیشتر بر مبنای حدس و گمان درباره میزان استفاده و کاربرد آن در آینده تعیین می‌شود.»

او همچنین به سرمایه‌گذاران در خصوص اختصاص حتی اندکی از سرمایه خود روی بیت کوین هشدار داد. از نظر این اقتصاددان، سرمایه‌گذاری روی بیت کوین در واقع رها کردن شیوه‌های آزموده شده سرمایه‌گذاری و روی آوردن به شیو‌ه‌ای ناآزموده است.

او در ادامه مقاله خود نوشت: «با سرعت گرفتن نوآوری و افزایش رقابت، بیشتر شبکه‌ها و رمزارزهای وابسته به آنها دیگر ارزش چندانی نخواهند داشت. این امر موجب ایجاد وضعیتی نظیر پدیده پیاز گله لاله در قرن ۱۷ در هلند می‌شود که در آن قیمت‌ها به شکلی باورنکردنی بالا رفت و س از مدتی نیز حباب آن ترکید.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads