آذر ۹, ۱۴۰۱

ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین برای شتاب‌دهی به فناوری‌های نوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 21, 2018
  • 0
ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین

در چند سال اخیر، سرعت رشد برخی فناوری‌ها نسبت به سرعت آن در چند دهه گذشته به شکلی حیرت‌آور افزایش یافته است. اصلی‌ترین عامل این رشد نمایی را باید در اینترنت و نیز فناوری‌های نوینی دانست که بر پایه آن شکل گرفته و می‌گیرد.

این پیشرفت‌ها ما را به سمت دنیایی هوشمندتر پیش می‌برد که دیگر بسیاری از محدودیت‌های کنونی در آن وجود ندارد. در چنین دنیایی، راه‌حل‌هایی مستقیم‌تر و موثرتر برای مسائل مختلف پیاده می‌شود. حذف واسطه‌ها و بهره‌گیری دقیق‌تر از منابع به مدیریت بهتر هزینه‌ها می‌انجامد. یکی از مولفه‌های کلیدی که نقش نیروی پیشران برای این پیشرفت‌ها را دارد، هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) است. این فناوری به بشر برای ساخت دنیای هوشمندتر کمک می‌کند.

 فناوری در دنیای کنونی

فناوری در دنیای امروز دربردارنده جمع‌آوری حجم زیادی از اطلاعات و تحلیل آنهاست. مدیریت داده‌ها یکی از اصلی‌ترین معضلات پیش روی بسیاری از صنایع شده است. موفقیت یا شکست این رویه تا حد زیادی به نحوه مدیریت درست و موثر اطلاعات به دست آمده توسط آنها بستگی دارد. اینجاست که فناوری بلاک چین می‌تواند به عنوان ناجی وارد میدان شود. این فناوری به خاطر سازگاری با بسیاری از فناوری‌های موجود به افزایش اثربخشی مدیریت داده‌ها کمک می‌کند.

جیسون کسیدی (Jason Cassidy) بنیانگذار رمزارز و شبکه پرداخت هلیوم (Helium) می‌گوید: «هر سال که می‌گذرد، بیشتر و بیشتر از منافع هوش مصنوعی برخوردار می‌شویم. حال اگر حوزه در حال رشد بلاک چین را نیز در کنار هوش مصنوعی قرار دهیم، نتایج این درهم‌آمیزی شگفت‌انگیز خواهد بود.»

هم‌افزایی میان فناوری‌ها

کسیدی بر این باور است که هوش مصنوعی می‌تواند به بهبود عملکرد شبکه بیت کوین کمک کند. در مقابل، بلاک چین نیز می‌تواند به افزایش عملکرد و نتایج حاصل از هوض مصنوعی بیانجامد.

یکی از حوزه‌های درهم‌آمیزی این دو فناوری را می‌توان در تبلیغات مبتنی بر بلاک چین دانست. در این شکل از تبلیغات، قراردادهای هوشمند بلاک چین در کنار فناوری‌ عصبی و نیز هوش مصنوعی به منظور هدفمندتر‌سازی تبلیغات قرار می‌گیرد.

کسیدی همچنین به این مساله اشاره می‌کند که امنیت، مقیاس‌پذیری و نیز بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش اثربخشی از جمله مواردی هستند که ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی می‌تواند به نتایجی ارزشمند در آنها بیانجامد. از آنجا که هر دوی این فناوری‌ها تا حد زیادی بر مبنای اعتماد عمل می‌کنند، این بهبود می‌تواند به افزایش اعتمادی که جامعه به این فناوری‌ها دارد بیانجامد.ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین برای شتاب‌دهی به فناوری‌های نوین

هر قدر نقاط داده بیشتری وارد هوش مصنوعی شود، نیاز برای ذخیره امن اطلاعات افزایش می‌یابد. بلاک چین می‌تواند نقشی بنیادین در اینجا داشته باشد. پس از ذخیره اطلاعات توسط فناوری بلاک چین، درک و استفاده از آن بر عهده هوش مصنوعی خواهد بود. در نتیجه، این دو فناوری می‌تواند نقایض و ضعف‌های یکدیگر را برطرف کنید.

هوش مصنوعی، درست همانند اینترنت اشیاء، یک فناوری‌ است که می‌تواند با بلاک چین هر چه بیشتر در جامعه مورد پذیرش و استفاده قرار گیرد. به همین دلیل، بلاک چین یکی از سکوهای پرش فناوری به شمار می‌رود.

فناوری‌هایی برای بهبود

مدت زیادی از معرفی فناوری بلاک چین نمی‌گذرد. به تدریج آگاهی درباره این فناوری افزایش می‌یابد و ابهامات برطرف می‌شود. صنایع و استارتاپ‌های زیادی هستند که به فکر بهره‌گیری از این فناوری افتاده‌اند.

از دیدگاه بسیاری از افراد، بلاک چین یک ابزار است که برای بهبود فرآیندهای موجود ارایه شده است. شاید همین دیدگاه، دلیل اصلی افزایش استقبال از بلاک چین باشد. همچنین از آنجا که بلاک چین بستری برای «اینترنت ارزش» (IoV) نیز ایجاد می‌کند، بر جذابیت آن افزوده شده است.

اگر بلاک چین را بهبودی برای راه‌حل‌های موجود بدانیم، استفاده از آن در کنار سایر فناوری‌ها نیز کاملا منطقی جلوه می‌کند. به همین دلیل یافتن شیوه‌هایی برای ایجاد ارتباط میان فناوری‌های مختلف به منظور نوآوری می‌تواند روند پیشرفت آن را شتابی دوچندان بخشد. ترکیب فناوری‌های نوین از جمله ضروریات برای پیشرفت هر چه سریع‌تر این زیست‌بوم به شمار می‌رود.

در صورت علاقه برای آشنایی با مزایای درهم‌آمیزی بلاک چین با اینترنت اشیاء توصیه می‌کنیم مطلب دیگری با عنوان «ترکیب اینترنت اشیاء و بلاک چین: تحولی اساسی در دنیای فناوری» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads