آذر ۹, ۱۴۰۱

احتمال عرضه رمزارز ملی «فرانک الکترونیکی» توسط دولت سوئیس

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 19, 2018
  • 0
احتمال عرضه رمزارز ملی سوئیس «فرانک الکترونیکی» توسط دولت سوئیس

دولت فدرال سوئیس خواستار اجرای مطالعات اجرایی برای بررسی مخاطرات و نیز فرصت‌های انتشار «فرانک الکترونیکی» (e-franc) شد.  رمزارز ملی سوئیس بر اساس فناوری بلاک چین عمل خواهد کرد.

شواری فدرال سوئیس (که دربردارنده ۷ عضو اجرایی است و دولت فدرال این کشور را تشکیل می‌دهند) حمایت خود را از طرح قانون‌گذار ۳۲ ساله سوئیسی اعلام کرد. کردیک ورموث (Cédric Wermuth) درخواست مطالعه رسمی دولتی برای بررسی امکان عرضه ارمزارز ملی سوئیس توسط دولت این کشور را مطرح کرده بود.

گفتنی است این درخواست در زمانی مطرح می‌شود که چندین شور دیگر نظیر سوئد، چین، سنگاپور، کانادا و انگلستان نیز طرح‌هایی تحقیقی را برای بررسی امکان انتشار ارز دیجیتال ملی با پشتوانه بانک مرکزی خود آغاز کرده‌اند.

دولت فدرال سوئیس در بیانه‌ای که توسط رویترز منتشر شد اعلام کرد: «دولت فدرال از چالش‌های عمده قانونی و مالی که استفاده از فرانک الکترونیکی به همراه دارد آگاه است. به همین دلیل درخواست انتشار چنین ارزی باید به بررسی همه مخاطرات و نیز فرصت‌های انتشار فرانک الکترونیکی و نیز شفاف‌سازی جنبه‌های قانونی، اقتصادی و مالی آن بپردازد.»

تصمیم‌گیری برای حمایت از درخواست فدرال بر عهده شواری ملی (پارلمان) سوئیس است. اگر این درخواست مورد توافق واقع شود، وظیفه مطالعه در این زمینه بر عهده وزارت اقتصاد سوئیس خواهد بود.

اتخاد چنین تصمیمی از سوی سوئیس جالب به نظر می‌رسد. سوئیس یکی از سهل‌گیرترین کشورها در زمینه رمزارزها و عرضه اولیه سکه در جهان است. سوئیس ظاهرا قصد دارد به عنوان کشوری مبتنی بر مرزنگاری در حوزه اقتصاد وارد میدان شود. جالب است بدانید شهر زاگ (Zug) در این کشور را به عنوان «دره رمزنگاری» (Crypto Valley) می‌شناسند، زیرا بسیاری از استارتاپ‌های حوزه رمزارزها در آن مستقر هستند. 

گفتنی است در مطلبی مجزا با عنوان «پدیده اقتصادی ۲۰۱۸: انتشار ارز دیجیتال ملی توسط کشورهای مختلف» به واکاوی ابعاد مختلف روند جهانی برای عرضه رمزارزها پرداختیم. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads