خرداد ۳, ۱۴۰۱

غول چینی تجهیزات ماینینگ وارد حوزه هوش مصنوعی می‌شود

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 19, 2018
  • 0
غول چینی تجهیزات ماینینگ وارد حوزه هوش مصنوعی می‌شود

شرکت چینی بیتمین که پیشتاز در زمینه تولید انواع تجهیزات ماینینگ به ویژه انواع اسیک (ASIC) است قصد دارد در بازار هوش مصنوعی نیز حضوری جدی یابد.

وو جیهان (مدیرعامل بیتمین) در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بلومبرگ اعلام کرد که این شرکت قصد دارد از تجربیات خود در ساخت اسیک در زمینه هوش مصنوعی نیز استفاده کند.او توضیح داد که چیپ‌های اسیک که این شرکت در اختیار ماینرهای رمزارزها قرار می‌دهد می‌تواند به خوبی برای برخی انواع یادگیری عمیق در رایانه‌ها نیز به کار رود.(برای آشنایی با مفهوم اسیک و کاربردهای آن، توصیه می‌کنیم این مطلب را مطالعه بفرمایید.)

حرکت بیتمین به این حوزه جدید سبب می‌شود نه تنها این شرکت در برابر کاهش احتمالی مشتریان در بازار استخراج ارزهای دیجیتال بیمه شود، بلکه در صورت اعمال مقررات سختگیرانه دولت چین برای ماینینگ ارز دیجیتال نیز از پیامدهای منفی آن برحذر باشد.

البته علاقه شرکت بیتمین به هوش مصنوعی پدیده جدیدی نیست. این شرکت یک برند با نام سوفون (Sophon) دارد که در زمینه ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی فعال است. سوفون تاکنون چندین محصول مختلف را به بازار عرضه کرده است. این برند همچنین قصد دارد در ماه‌های آینده دو نسل دیگر از تراشه‌ها را نیز ارایه دهد.

مقیاسی که بیتمین برای فعالیت‌های آتی خود در حوزه هوش مصنوعی در نظر گرفته شاید تعجب‌آور باشد. حدود ۴۰ درصد از درآمد این شرکت در ۵ سال آینده قرار است از طریق تجهیزات ویژه هوش مصنوعی تامین شود.

این عدد به هیچ وجه کم نیست. موسسه پژوهشی برناشتاین (Bernstein) در وال استریت تخمین می‌زند که بیتمین سال گذشته به یک سود عملیاتی ۴ میلیارد دلاری دست یافت. به این ترتیب این شرکت از عول تراشه‌سازی دنیا یعنی انویدیا نیز سودآورتر شده است.

با وجود اینکه بیتمین، پیشتاز بلامنازعه بازار رمزارزهاست، این شرکت این قدرها در حوزه هوش مصنوعی پیشتاز نیست. دلیل آن نیز حضور شرکت گوگل در این حوزه است.

اما به نظر می‌رسد قوانین سخت‌گیرانه چین در نهایت به سود بیتمین تمام شود. دولت چین استفاده از تراشه‌های گوگل را در شرکت‌های چینی ممنوع کرده است. به همین دلیل بیتمین می‌تواند با خیال راحت در بازار کشور خود جولان دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads