مهر ۱۵, ۱۴۰۱

بلاک‌استک (Blockstack): فروشگاه‌ نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 17, 2018
  • 0
فروشگاه‌ نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز : بلاک‌استک (Blockstack)

شرکت بلاک‌استک که در زمینه توسعه انواع نرم افزارها فعالیت دارد، یک گام دیگر به چشم‌اندازش برای وب ۳ (Web 3.0) نزدیک‌ شد. این شرکت به تازگی از فروشگاه app.co رونمایی کرد که اولین نمایشگاه و فروشگاه آنلاین نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز در جهان به شمار می‌رود.

بسیاری از نرم افزارها یا بر روی رایانه یا گوشی هوشمند نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برخی دیگر از نرم‌افزارها نیز بر روی یک سرور مشخص (و یا سرور ابری) نصب هستند و کاربران از آنها استفاده می‌کنند. اما نرم‌ افزار غیرمتمرکز (Decentralized App) که به صورت خلاصه Dapp خوانده می‌شود، داستان دیگری دارد. این نرم افزارها بر روی شبکه بلاک چین که نتیجه حضور تعداد بی‌شماری رایانه در یک شبکه است اجرا می‌شوند. شبکه اتریوم اکنون مهم‌ترین میزبان برای چنین برنامه‌هایی به شمار می‌رود.

رایان شیا (Ryan Shea) هم‌بنیانگذار این سامانه است. او هدف از راه‌اندازی app.co را کاهش شکاف بین توسعه‌دهندگان نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز از یک سو و کاربران بالقوه دانسته است. پروژه‌های بلاک چین برای توسعه‌دهندگان رایگان هستند. شیا بر این باور است که همین نکته می‌تواند فرصتی ارزشمند را برای توسعه انواع نرم افزارهای غیرمتمرکز فراهم آورد.

بلاک‌استک (Blockstack): فروشگاه‌ نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز

بلاک‌استک (Blockstack): فروشگاه‌ نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز

رایان شیا در ادامه می‌گوید: «هدف در اینجا این است که توسعه‌دهندگان و کاربران را دور هم آوریم و ارزشی را در ارتباط‌ دهی میان این دو ایجاد کنیم. می‌خواهیم به کاربران کمک کنیم بتوانند نرم‌ افزارهای غیرمتمرکز را پیدا کنند. سامانه ما سال گذشته راه‌اندازی شد که موفقیت بزرگی بود. پس از آن متوجه شدیم برخی افراد هستند که نرم افزارهایی را بر اساس پلتفرم ما ساخته‌اند. امسال نیز تمرکزمان را روی یادگیری از آنها قرار دادیم.»

این سامانه هنوز راه زیادی برای تبدیل شدن به یک مرجع برای برنامه‌نویسان نرم افزارهای غیرمتمرکز دارد. این مجموعه می‌تواند امکان کسب درآمد توسعه‌دهندگان این نرم افزارها برای نسخه‌های پولی و نیز گسترش بازارشان را فراهم سازد.

این هم‌بنیانگذار app.co می‌گوید: «ما به دنبال این هستیم که این سامانه را به جامع‌ترین فروشگاه نرم افزارهای غیرمتمرکز تبدیل کنیم. یکی از مولفه‌های کارمان این است که فهرستی داشته باشیم تا کاربران بتوانند محبوب‌ترین نرم‌ افزارها را مشاهده کنند.» او اعلام کرد که شرکتش همچنان به تشویق توسعه وب غیرمتمرکز و نیز سوق دادن توسعه‌دهندگان به کار با هم ادامه می‌دهد.

در فهرست نرم افزارهای غیرمتمرکز این سایت، انواع نرم افزارها (از بازی گرفته تا شبکه‌های اجتماعی) وجود دارد. گفتنی است در مطلبی مجزا با عنوان «اُپن‌بازار: یک بازار همتا به همتا وغیرمتمرکز» به بررسی یک نرم افزار غیرمتمرکز معروف که می‌تواند جایگزینی برای ای‌بی (Ebay) باشد پرداختیم. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین نیز می‌توانید مطلب دیگری با عنوان «۵ رسانه اجتماعی برتر مبتنی بر بلاک چین» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads