خرداد ۳, ۱۴۰۱

ثبت خودروها در بحرین روی بلاک چین می‌رود

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 15, 2018
  • 0
ثبت خودروها در بحرین روی بلاک چین می‌رود

پادشاهی بحرین برنامه‌ای برای استفاده از فناوری بلاک چین به منظور کاهش هزینه‌های نگهداری داده‌های مربوط به ثبت خودروها در این کشور را آغاز کرده است.

مدیریت ترافیک بحرین به تازگی اعلام کرد که پروژه‌ای جدید به منظور توسعه یک سامانه ثبت وضعیت خودرو بر مبنای بلاک چین دارد. این طرح با سرمایه‌گذاری دولت بحرین و با همکاری یک شریک تجاری به انجام می‌رسد. شریک تجاری طرح مسئول پیاد‌ه‌سازی این پروژه خواهد بود.

شیخ عبدالرحمان بن عبدالوهاب الخلیفه (مدیر ترافیک بحرین) در بیانه‌ای اعلام کرد: «این سامانه ثبت، پیشرفتی ضروری در کاهش مجموع هزینه‌های نگهداری از اطلاعات ضروری خودروها خواهد بود. این سامانه بهره‌وری بیشتری از نظر مدیریت زنجیره تامین دارد و تضمینی برای ایجاد شفافیت بیشتر برای همه ذینفعان در اکوسیستم ثبت خودرو خواهد داشت.»

این خبر طی کنفرانس دروازه خلیج (فارس) که توسط ولیعهد این کشور برگزار شده بود اعلام شد. اداره ترافیک بخرین بخشی از حرکت دولتی برای پیاد‌ه‌سازی فناوری‌های هوشمند از طریق همکاری با بخش خصوصی است.

این کشور حاشیه خلیج فارس یکی از پیشگامان سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های بلاک چین بوده است. برای نمونه در آگوست ۲۰۱۷ بود که شرکت بانکداری عربی (Arab Banking Corporation) به کنسرسیوم آر۳ (R3) پیوست. اوایل سال ۲۰۱۸ نیز دولت بحرین مذاکراتی را با بانک مرکزی سنگاپور به منظور مشاوره برای پیاده‌سازی طرح آزمایشی بلاک چین ملی به انجام رساند.

پیش از این نیز دبی اعلام کرده بود که طرحی برای ثبت اطلاعات همه خودروها از لحظه تولید تا اسقاط را در دست اجرا دارد. این پلتفرم که قرار است تا سال ۲۰۲۰ اجرایی شود، در فاز اول دبی و در فاز دوم نیز کل امارات متحده عربی را در بر خواهد گرفت. گفتنی است طرح مذکور با همکاری آی‌بی‌ام در دبی اجرایی می‌شود.

برای آشنایی اجمالی با زیرساخت‌های لازم برای اجرای پروژه‌های این چنینی توصیه می‌کنیم مطلب «فهرست ۸ پلتفرم‌ بلاک چین برتر و مقایسه آنها» را مطالعه بفرمایید. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads