مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

آیا ارز دیجیتال فیسبوک در راه است؟

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 12, 2018
  • 0
ارز دیجیتال فیسبوک

چند روز پیش بود که خبری مبنی بر تشکیل تیمی در فیسبوک برای مطالعه به‌کارگیری بلاک چین در این شبکه اجتماعی منتشر شد. بر اساس این خبر، یک تیم کوچک (حدود ده نفره) به بررسی گزینه‌های پیش رو برای استفاده از فناوری بلاک چین در فیسبوک خواهند بود. این اقدام فیسبوک را می‌توان گامی جدی در حوزه جدید و پرسروصدای بلاک چین دانست. در این میان، راه‌اندازی ارز دیجیتال فیسبوک یکی از گزینه‌های احتمالی به شمار می‌رود.

مدیریت این تیم بر عهده دیوید مارکوس قرار داد. آقای مارکوس در گذشته مدیر پی‌پل بود و مدت‌ها در فیسبوک به عنوان مدیر اپلیکیشن پیام‌رسان به کار می‌پرداخت. او مدیری پخته است و از تجربه بالایی در مدیریت مالی و نیز رمزارزها برخوردار است. او همچنین در استارتاپ کوین‌بیس که یکی از پیشتازان در زمینه صرافی ارز دیجیتال به شمار می‌رود به عنوان عضو هیات مدیره حضور دارد.

یکی از کارکنان سابق فیسبوک که اکنون در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت مشغول است به خبرنگار بیزینس اینسایدر گفت: «بی‌تردید آنها بسیار جدی هستند. این خبر صرفا یک ادعای ساده برای جلب توجه توسط یک شرکت بزرگ نیست. آنها افرادی خبره را برای این پروژه به کار گرفته‌اند.» گفتنی است کوین ویل (Kevin Weil) و جیمز اورنیگهام (James Everingham) از اینستاگرام و نیز مورگان بلر (Morgan Beller) از تیم توسعه شرکتی فیسبوک در این تیم حضور دارند.

احتمال عرضه ارز دیجیتال فیسبوک بر بستر فناوری بلاک چین

اما تیم بلاک چین فیسبوک قرار است چه کاری انجام دهد؟ هیچ اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است. در پست مارکوس فقط آمده است که «تیم کوچکی برای بررسی بهترین شیوه استفاده از فیسبوک تشکیل می‌شود.» اما چه احتمالاتی را می‌توان برای ماموریت این تیم در نظر گرفت؟

احتمال اول: استفاده از بلاک چین برای بهبود زیرساخت‌های فنی فیسبوک

گزینه اول این است که فیسبوک از بلاک چین برای بهبود فناوری خود و افزایش کارایی شیوه‌های پرداخت و زیرساخت‌ّهای موجود استفاده کند. با این وجود، ند اسکات که مدیرعامل استیمیت (شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین) نظر دیگری دارد. او می‌گوید این احتمال چندان معقول نیست. اسکات می‌گوید: «فکر می‌کنم این گزینه، کاربرد بسیار محدودی از فناوری بلاک چین باشد.» او بر این باور است که فیسبوک برنامه‌ّهای بلندپروازانه‌ای برای استفاده از بلاک چین، آن هم فراتر از پرداخت آنلاین دارد.

احتمال دوم: ایجاد پلتفرمی جدید توسط فیسبوک برای برنامه نویسان

ند اسکات فکر می‌کند که فیسبوک احتمالا از بلاک چین برای ایجاد پلتفرمی جدید برای برنامه‌نویسان استفاده کند. به این ترتیب ابزاری برای ایجاد انواع نرم افزار و ایجاد فرصتی برای استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می‌شود. این قراردادها می‌توانند بر روی شبکه بلاک چین به صورت خودکار ایجاد شوند. درون این برنامه‌ها نیز توکن‌ها و رمزارزهای ویژه‌ای تعریف خواهد شد.

احتمال ایجاد ارز دیجیتال فیسبوک

در واقع محصول نهایی فیسبوک شباهت زیادی به اتریوم خواهد داشت. اتریوم پلتفرم غیرمتمرکز پردازش اطلاعات است که مزیت‌هایی نسبت به ارزهای دیجیتال قدیمی‌تر نظیر بیت کوین دارد.

احتمال سوم: عرضه ارز دیجیتال فیسبوک

یکی دیگر از کارکنان قدیمی فیسبوک که در حوزه رمزارزها فعال است نیز بر ایت باور است این شرکت بزرگ احتمالا به فکر ایجاد ارز دیجیتال ویژه کاربران خود است. این کار در راستای رسیدن به هدف فرکوین (FairCoin) یعنی رمزارزی که به منظور تثبیت اقتصاد مبتنی بر انصاف شکل می‌گیرد خواهد بود. به این ترتیب نرم افزارها و کسب‌وکارها می‌توانند این ارز دیجیتال را بپذیرند. این امر به ویژه در کشورهای محروم کهاز خدمات نوین بانکی محروم هستند کاربرد زیادی خواهد داشت.

کاربردهای متنوعی برای ارز دیجیتال فیسبوک

مایکل کیسی (مشاور در حوزه رمزارزها) نظر دیگری دارد. او در مطلبی در وبسایت خبری کوین‌دسک اعلام کرد که ارز دیجیتال فیسبوک احتمال در حوزه‌هایی دیگر کاربرد دارد. از نظر کیسی، کاربران با استفاده از توکن‌های این رمزارز می‌توانند ترافیک بیشتری را به پست‌های خود هدایت کنند. همچنین پرداخت برای تبلیغات در فیسبوک با ارز دیجیتال فیسبوک صورت می‌گیرد.

ارز دیجیتال فیسبوک تلاش جدیدی نیست!

البته موضوع ایجاد یک رمزارز توسط این غول شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نیست. در سال ۲۰۱۱ بود که این شرکت تصمیم گرفت یک واحد اعتباری را با نام کردیتس (Credits) راه‌اندازی کند. با این وجود این واحد اعتباری با مشکلات زیادی روبرو شد و فیسبوک در نهایت در سال ۲۰۱۳ آن را حذف کرد.

فیسبوک، موضوع را رد نمی‌کند!

پس از انتشار خبر تشکیل تیمی در فیسبوک برای کار روی بلاک چین، الکس هیث (Alex Heath) اعلام کرد که فیسبوک به صورت جدی به دنبال راه‌اندازی رمزارز خود است. بالافاصله، سخنگوی فیسبوک گفت که این شرکت در حال بررسی کاربردهای مختلف این فناوری است و هنوز اطلاعات بیشتری در این زمینه در دست نیست. به کلامی دیگر، فیسبوک احتمال راه‌اندازی ارز دیجیتال را رد نکرد و آن را نیز یکی از کاربردهای فناوری بلاک چین می‌داند.

ارز دیجیتال فیسبوک بر بستر بلاک چین

احتمال چهارم: استفاده از بلاک چین برای ذخیره و کنترل اطلاعات کاربران

بهره‌گیری از بلاک چین برای ذخیره و پردازش اطلاعات کاربران، کاربرد دیگری است که می‌توان برای فناوری بلاک چین در فیسبوک متصور شد. با این وجود، اسکات بر این باور است که این احتمال بسیار ضعیف است. او می‌گوید: «احتمال اینکه اطلاعات کاربران فیسبوک بر روی بلاک چین قرار گیرد ضعیف است، زیرا بلاک چین اصالتا عمومی است. این مساله با مدل فیسبوک که انحصاری و غیرعمومی است تناقض دارد. در فیسبوک یک شبکه اجتماعی بسته برای کاربران ایجاد شده است.»

خلاصه اینکه هنوز مشخص نیست فیسبوک با چه قصدی می‌خواهد از فناوری بلاک چین استفاده کند. البته شاید خود فیسبوک هم در این زمینه تردیدهایی داشته باشد.

در این میان ارین گریفیث (Erin Griffith) می‌گوید احتمالا فیسبوک قصد دارد از خود در برابر پیامدهای ناخوشایند گسترش بلاک چین حفاظت کند. او می‌گوید: «خطر جاماندن از مسیر و تعبیر شدن پیش‌بینی فعالان بلاک چین که این فناوری را بزرگ‌تر از انقلاب اینترنت می‌دانند آن قدر جدی است که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد.»

با این حال، فعالان حوزه رمزارزها بر این باورند که فیسبوک درک درستی از توان بالقوه بالای فناوری بلاک چین دارد. اسکات می‌گوید: «فکر می‌کنم آنها پتانسیل بالایی برای این فناوری در افق طولانی مدت می‌بینند و می‌دانند که این فناوری می‌تواند سهم آنها از مدیریت جامعه کاربران را کاهش دهد. بی‌تردید فیسبوک می‌خواهد در این بازی نیز پیش بیفتد.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads