مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

رده‌بندی پروژه‌های بلاک چین توسط پژوهشگران چینی

  • توسط حامد پاکدامن
  • می 12, 2018
  • 0
رده‌بندی پروژه‌های بلاک چین توسط پژوهشگران چینی

مرکز اطلاعات توسعه صنعت چین (CCID) به تازگی فهرست شاخص ارزیابی زنجیره‌های عمومی جهانی (Global Public Chain Assessment Index) را منتشر کرد. این جدول در واقع رده‌بندی ارزهای دیجیتال و نیز سایر پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین است که از نظر دولت چین دارای شایستگی‌های فنی هستند.

مرکز اطلاعات توسعه صنعت چین (CCID) بخشی از وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین است. این نهاد مسئول تنظیم مقررات و نیز توسعه فناوری در این کشور و نیز توسعه سطح اطلاعات دولت است. هدف از تهیه این شاخص، ایجاد فهرستی است که پژوهشگران بتوانند با بررسی آن، تصمیم‌گیری بهتری درباره برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین خود داشته باشند.

فهرست ۲۸ ارز دیجیتال برتر این شاخص شامل: آرک (Ark)، بیت کوین (Bitcoin)، بیت کوین کش (BitcoinCash)، بیت شیرز (BitShares)، بایت‌کوین (ByteCoin)، کاردانو (Cardano)، دش (Dash)، دکرد (Decred)، اتریوم (Ethereum)، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، اچ‌کش (Hcash)، آیوتا (IOTA)، کومودو (Komodo)، لیسک (Lisk)، لایت کوین (Litecoin)، مونرو (Monero)، نانو (NANO)، نم (NEM)، کیو‌تی‌یو‌ام (QTUM)، ریپل (Ripple)، سیاکوین (Siacoin)، استیم (Steem)، استلار (Stellar)، ورج (Verge)، ویوز (Waves) و زی‌کش (Zcash)

در اطلاعیه منتشر شده توسط این سازمان آمده است که هدف از تهیه این شاخص و فهرست «ارزیابی عملی سطح توسعه» فناوری‌های بلاک چین بوده است. این گزارش می‌تواند برای شرکت‌های مشاوره‌ دهنده به دولت، شرکت‌ها، موسسات پژوهشی و نیز توسعه‌دهندگان فناوری کمک کند.

پژوهشگران از یک سری معیارها برای رده‌بندی موجود در این شاخص استفاده کردند. این معیارها عبارتند از:

۱.پروژه‌های مورد نظر باید زنجیره مستقلی داشته باشند.

۲. گره‌های شبکه باید به شکلی آزادانه ایجاد شود.

۳. اطلاعات هر بلوک باید قابل رهگیری باشد.

۴. باید بر اساس کدهای متن باز (اپن سورس) اجرا شود.

۵. باید یک وب‌سایت باز داشته باشد، به طوری که بتوان با اعضای پروژه مذکور ارتباط برقرار کرد.

مدتی پیش بود که اعلام شد دولت چین قصد دارد بر روی استانداردهای ملی برای فناوری بلاک چین کار کند. سازمان حسابرسی ملی جمهوری خلق چین نیز اعلام کرد که قصد دارد از بلاک چین برای بهبود عملکردهای حسابرسی خود استفاده کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads