اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۰

شبکه MOAC : زیرساخت بلاک چینی که اتریوم را نیز شکست می‌دهد!

  • توسط samsam
  • می 1, 2018
  • 0
شبکه MOAC : زیرساخت بلاک چینی که اتریوم را نیز شکست می‌دهد!

شبکه‌ای موسوم به «مادر همه زنجیره‌ها» (Mother of All Chains) که به اختصار شبکه MOAC نامیده‌ می‌شود به خاطر سرعت بالا، کارایی و عملکرد بسیار قدرتمندش حتی شبکه اتریوم و EOS‌ را نیز شکست دهد.

اتریوم در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و موجی از نوآوری‌ها را در دنیای بلاک چین با خود به همراه آورد. اتریوم برای اولین بار مفهوم نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApp) و نیز قراردادهای هوشمند را عرضه کرد. این دو مفهوم کلیدی موجب شد غیرمتمرکزسازی ابعاد جدیدی یابد.

در این میان، «مادر همه زنجیره‌ها» (MOAC) شبکه‌ای نوظهور است که می‌تواند حتی از اتریوم نیز پیشی بگیرد. اما چطور؟ این شبکه جدید ساختاری چند لایه داشته و امکان تعریف زنجیره‌های خرد (MicroChains) و نیز تراکنش‌های بین زنجیره‌ای (Cross-chain transactions) را فراهم می‌سازد.

ساختار چند لایه‌ای

شبکه MOAC به دنبال غیرمتمرکزسازی با الگویی فراتر از آنچه شبکه‌های زیرساختی کنونی نظیر اتریوم یا EOS ارایه می‌کنند است.

ریان وانگ (مدیر توسعه کسب‌وکار MOAC) می‌گوید: «در یک شبکه مبتنی بر بلاک چین (نظیر اتریوم)، هیچ تفاوتی میان تراکنش انتقال موجودی با تراکنش مربوط به قرارداد هوشمند وجود ندارد. همه این تراکنش‌ها در سطحی یکسان و سراسری به انجام می‌رسد. این مساله موجب محدود شدن سرعت پردازش تراکنش و نیز عملکرد در سطح سیستمی می‌شود.»

در مطلبی با عنوان «قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟» بیشتر درباره این مفهوم توضیح دادیم.

به کلامی دیگر، شبکه MOAC به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بین  انواع مختلف تراکنش‌ها تمایز قایل شده و بتوانند کارایی شبکه را افزایش دهند. طراحان شبکه MOAC ادعا می‌کنند سرعت پردازش تراکنش‌ها در این شبکه ۱۰۰ برابر سرعت در اتریوم است.»

وانگ در ادامه می‌گوید: «تراکنش‌های انتقال موجودی از اهمیت بالایی برخوردارند ولی نیاز به توان پردازشی آن چنان بالایی ندارند. با این وجود، بیشتر قراردادهای هوشمند نیازمند توان پردازشی بالایی هستند. به همین دلیل است که ساختاری چندلایه را طراحی کردیم. اکنون همه تراکنش‌های مربوط به انتقال موجودی در سطح پایین لایه گواه اثبات کار (زنجیره مادر) به انجام می‌رسند. در مقابل، تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند در لایه بالایی (مایکروچین یا همان زنجیره خرد) صورت می‌گیرد.»

شبکه MOAC به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بین  انواع مختلف تراکنش‌ها تمایز قایل شده و بتوانند کارایی شبکه را افزایش دهند.

شبکه MOAC به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بین  انواع مختلف تراکنش‌ها تمایز قایل شده و بتوانند کارایی شبکه را افزایش دهند.

شبکه MOAC به فعالان شبکه امکان استخراج (ماینینگ) با استفاده از تجهیزات با توان پردازشی پایین (نظیر گوشی هوشمند) را می‌دهد. این ویژگی به رشد شبکه و در نتیجه ثبات آن بیانجامد.

مایکروچین، قرارداد هوشمند به عنوان مایکروچین (SAAM) و ارتباط بین بلوکی

مایکروچین یکی از ویژگی‌های کلیدی شبکه MOAC است.

آقای وانگ در این باره می‌گوید: «نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApps) در موارد مختلفی کاربرد دارند و یک راه‌حل یکسان بلاک چینی نمی‌تواند برای همه آنها کاربرد داشته باشد. منطقی‌ترین راه این است که برای هر کدام از این نرم‌افزارهای غیرمتمرکز یک بلاک چین خاص وجود داشته باشد. بلاک چین را می‌توان بر اساس نیاز نرم‌افزار غیرمتمرکز تغییر داد. در واقع پروتکل‌های توافق جمعی، تعداد گره‌ّای شبکه، حجم بلوک، دفعات ایجاد بلوک و غیره همگی قابل تغییر هستند.»

هر مایکروچین یک ماژول توافق جمعی اختصاصی دارد. برای اینکه توسعه‌دهندگان بتوانند شبکه‌ای متناسب با نیازهای خاص خود داشته باشند، شبکه MOAC مفهوم SAAM را طراحی کرد. این مفهوم به معنای قرارداد هوشمند به عنوان مایکروچین (Smart Contract as MicroChain) است. تیم Smart Contract as MicroChain امیدوار است این الگوی جدید بتواند تحول مورد نظر را در نرم‌افزارهای غیرمتمرکز پدید آورد.

وانگ می‌گوید: «SAAM موجب ایجاد یک اکوسیستم سازگار برای dApp ها می‌شود و به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد بلاک چینی که بتواند مناسب با نیازهایشان باشد را می‌دهد.» به این ترتیب اکوسیستمی سالم‌تر خواهیم داشت، سرعت پردازش تراکنش‌ها افزایش یافته و با پیوستن تعداد بیشتری ماینر، علمکرد سیستم نیز بهبود می‌یابد.»

علاوه بر این، نیاز به ارتباط بین بلاک چین‌ها نیز وجود دارد. این کار اکنون در اکوسیستم کنونی اتریوم امکان‌پذیر نیست. در اینجاست که فناوری بین زنجیره‌ای (Cross-Chain) شبکه MOAC می‌تواند تحولی پدید آورد.

مدیر توسعه کسب‌وکار MOAC می‌گوید: «وقتی بلاک چین‌ها منزوی و ایزوله باشند، جوامع مرتبط با آنها نیز منزوی خواهند بود. وقتی یک هارد فورک روی می‌دهد، این اجتماع چند تکه شده و ضعیف‌تر می‌شود. قابلیت ارتباط بین زنجیره‌ای امکان تراکنش‌ بین بلاک‌ چین‌های مختلف را برقرار می‌سازد. به این ترتیب نه تنها می‌توانیم تراکنشی بیت کوین و اتر انجام دهیم، بلکه این امکان برای همه جوامع کوچک و بزرگ مختلف بلاک چینی فراهم می‌شود. به این ترتیب اجتماعی به مراتب بزرگ‌تر و قوی‌تر از هر زمانی ایجاد می‌شود.»

شبکه MOAC‌ امکان ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌سازد.

شبکه MOAC‌ امکان ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌سازد.

شبکه MOAC صرفا یک شبکه بلاک چین برای حل این مشکلات نیست. برخی دیگر از رقبا، نظیر مجموعه وان‌چین (OneChain) نیز به دنبال این هدف هستند. آنچه شبکه MOAC را از این رقبا متمایز می‌سازد، قدرت تیم آن است. شا ژو (Sha Zhou) هم‌بنیانگذار و مدیر شبکه MOAC است. او از جمله اولین افرادی بود که از فناوری بیت کوین و بلاک چین استقبال کرد. وی همچنین کتاب‌هایی نظیر «دنیای بلاک چین» (Blockchain World) و نیز «بلاک چین و کلان‌داده» (Blockchain and Big Data) را نوشته است. او در سال ۲۰۱۱ با همکاری دیوید چن (David Chen) یک شرکت ماینینگ را راه‌اندازی کرد. گفتنی است دیوید چن هم‌ اکنون مدیرعامل شبکه MOAC است. این دو نفر با هم شرکت جینگتوم (Jingum)‌ که یک شرکت ارایه‌دهنده راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک چین بود را راه انداختند. این شرکت اکنون در میان ۵ شرکت برتر مرتبط با بلاک چین در چین قرار دارد.

شبکه MOAC در ژوئن ۲۰۱۷ عرضه اولیه سکه (پیش فروش توکن‌های) خود را به انجام رساند. این کار موجب جمع‌آوری سرمایه‌ای برابر با ۲۴۹۹۵ اتریوم شد که در آن زمان برابر با ۷ میلیون دلار می‌رشد. با نرخ کنونی اتریوم این میزان به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار می‌رسد. جامعه شبکه MOAC اکنون از طریق وی‌چت و سایر رسانه‌ّهای اجتماعی توانسته بیش از ۱۰۰ هزار عضو بیابد.

این شبکه در ۳۰ آوریل امسال رسما آغاز به کار کرد و یپش‌بینی می‌شود تا پایان سال شاهد حضور ۱۰۰ نرم‌افزار غیرمتمرکز باشد. اطلاعات بیشتر درباره این شبکه بر روی وب‌سایت رسمی آن موجود است. همچنین اطلاعات دقیق‌تر نیز در سند مربوط به این شبکه قابل مشاهده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶