شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

وارن بافت: خرید بیت کوین، سرمایه ‌گذاری نیست

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 29, 2018
  • 0
وارن بافت بیت کوین سرمایه گذاری

وارن بافت (سرمایه‌گذار و میلیارد معروف آمریکایی) در مصاحبه با یاهو فایننس اعلام کرد که خرید بیت کوین را نمی‌توان نوعی سرمایه‌ گذاری دانست، زیرا هیچ ارزشی با آن تولید نمی‌شود.

وارن بافت (Warren Buffett) میلیارد و کارآفرین ۸۷ ساله آمریکایی یک بار دیگر به موضع‌گیری آشکار علیه ارزهای دیجیتال پرداخت. او در یک مصاحبه گفت: «دو دسته از امور وجود دارند که مردم آنها را با هدف سرمایه گذاری می‌خرند. اما یکی از این دسته‌ّها واقعا سرمایه‌گذاری است و دسته دوم سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌رود.»

وارن بافت اضافه کرد: «اگر چیزی نظیر مزرعه یا آپارتمانی را بخرید و یا کسب‌وکاری را راه‌بیاندازید، می‌توانید این کار را به صورت خصوصی انجام دهید…که البته این نوع سرمایه‌گذاری کاملا رضایت‌بخش خواهد بود. به سرمایه‌گذاریتان نگاه می‌کنید و می‌بینید که توانسته برایتان بازگشت داشته باشد. اما اگر چیزی مثل بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را بخرید، چیزی که به تولید بیانجامد را در اختیار ندارید. فقط امید دارید که یک نفر دیگر پیدا شود که حاضر باشد آن را با قیمتی بیشتر از شما بخرد.»

وارن بافت بر این باور است که این نوع سرمایه‌گذاری یک بازی سوداگرانه و قمار است و «هیچ کسی دقیقا نمی‌داند که بیت کوین چیست!»

این اولین بار نیست که وارن بافت از رمزارزها انتقاد کرده است. او پیش از این در مصاحبه‌ای اعلام کرد که پایان رمزارزها را تقریبا قطعی می‌داند، با این وجود پذیرفت که اطلاعات چندانی درباره ارزهای دیجیتال نداریم.

وارن بافت از سال ۲۰۱۴ بر عدم وجود ارزش ذاتی در ارزهای دیجیتال تاکید کرد و در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌بی‌سی بیت کوین را یک «شبح» نامید. او همچنین با حباب خواندن قیمت بیت کوین اعلام کرد که نمی‌توان قیمتی را روی بیت کوین گذاشت زیرا از نظر او، بیت کوین دارایی ایجاد کننده ارزش نیست.

وارن بافت تنها کسی نیست که بیت کوین را فاقد ارزش ذاتی می‌داند. پروفسور کنت روگف (Kenneth Rogoff) استاد برجسته اقتصاد دانشگاه هاروارد و نیز اقتصاددان ارشد سابق در صندوق بین‌المللی پول نیز چندی اعلام کرد قیمت بیت کوین طی ۱۰ سال آینده به شدت افت خواهد داشت. همچنین رابرت شیلر (اقتصاددان و برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳) هم بیت کوین را «نوعی حباب» خوانده است.

در سوی دیگر این طیف نیز افرادی نظیر تیم دراپر (میلیارد و سرمایه گذار معروف سیلیکون ولی) قرار دارد که بر این باور است قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید.

 در صورت علاقه می‌توانید مطلب «سرمایه گذاری روی بیت کوین:‌نکاتی آموزشی برای تازه‌کاران» را نیز مطالعه بفرمایید. همچنین مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» نیز می‌تواند برایتان سودمند باشد. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads