خرداد ۳, ۱۴۰۱

استفاده سونی از بلاک چین برای حفظ حق مالکیت آثار سینمایی

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 28, 2018
  • 0
استفاده سونی از بلاک چین برای حفظ حق مالکیت آثار سینمایی

شرکت ژاپنی سونی قصد دارد با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین، داده‌های مربوط به حق کپی‌رایت محتوای دیجیتالی خود را ذخیره و مدیریت کند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در یک درخواست ثبت اختراع در ایالات متحده، سونی اعلام کرده که شیوه‌های کنونی مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) که با هدف قابلیت همکاری مشترک تهیه شده‌اند چندان قابل اتکا نیستند و به خاطر مشکلاتی نظیر از کار افتادن سرور و یا هک به راحتی دچار مشکل می‌شوند. اگر شرکت تهیه کننده قفل نرم‌افزاری و یا سامانه مذکور به هر دلیلی دیگر کار نکند، اطلاعات مورد نیاز برای اطمینان از اینکه کاربر به تماشای فیلم خریداری شده خود می‌پردازد دیگر در دسترس نخواهد بود. به این ترتیب، امکان سوء استفاده در قالب کپی غیرمجاز از فیلم‌ها به راحتی فراهم می‌شود.

سامانه مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) در واقع دسترسی کاربران به محتوای دارای کپی رایت را به کسانی که آن را خریده‌اند محدود می‌سازد. برای نمونه، اولتراوایولت (UltraViolet) یکی از این سامانه‌هاست.

این درخواست ثبت اختراع به صورت مشترک توسط سونی و نیز شرکت سونی پیکچرز انترتینمنت عرضه شده است. در این درخواست، فیلم‌های سینمایی به عنوان نمونه‌ای از محتوای دارای کپی‌رایت که می‌تواند از این الگوی نوین بهره‌مند شوند ذکر شده است.

با این وجود، سونی اعلام کرده که سامانه مبتنی بر بلاک چین می‌تواند برای انواع محتوای دیجیتال نظیر فیلم، موسیقی، انواع قایل‌های صوتی، بازی و داده‌های علمی و پزشکی نیز کاربرد داشته باشد. این فناوری میتواند منافع زیادی برای فعالان تولید محتوا نیز داشته باشد.

سامانه جدید بلاک چین سونی می‌تواند به اجرای بهتر مدیریت محتوای دیجیتال کمک کند.

سامانه جدید بلاک چین سونی می‌تواند به اجرای بهتر مدیریت محتوای دیجیتال کمک کند.

در این درخواست ثبت اختراع، چندین کاربرد بالقوه از این فناوری ذکر شده است. در یکی از این موارد، حق کاربر برای استفاده از محتوا بر روی شبکه بلاک چین ثبت می‌شود. بلوک اولیه فاقد اطلاعات درباره کاربر است. به محض اینکه کاربر نیاز به دسترسی به محتوایی  خاص را داشت (که برای نمونه با خرید یک فیلم این دسترسی ایجاد می‌شود) حق او برای دسترسی بر روی شبکه بلاک چین قرار می‌گیرد.

 فناوری بلاک چین یک پدیده تحول آفرین است که می‌تواند در قالب نظام پاداش‌دهی به محتوای ارزشمند نیز به پدیدآورندگان محتوا کمک کند. حتی استارتاپ‌هایی نظیر لینو به فکر جایگزینی فناوری مذکور به جای شبکه یوتیوب هستند.

جهت آشنایی با فناوری بلاک چین می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads