خرداد ۳, ۱۴۰۱

استفاده اداره پست سوئیس از بلاک چین برای پایش دمای مرسولات

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 25, 2018
  • 0
استفاده اداره پست سوئیس از بلاک چین برای پایش دمای مرسولات

اداره ملی پست سوئیس با همکاری استارتاپ مودوم (Modum) به زودی از فناوری بلاک چین به منظور ارزیابی آنی دمای محموله‌های دارویی و نیز سایر محصولات حساس به دما استفاده خواهد کرد.

مودوم یک استارتاپ مستقر در زوریخ (سوئیس) است که به توسعه حسگرهایی که از قرارداد هوشمند بلاک چین و نیز اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند می‌پردازد. این استارتاپ به تازگی خبر از همکاری خود با اداره پست سوئیس داده است. همچنین تاکنون چند پروژه آزمایشی برای پایش دما در محموله‌های جابه‌جا شده توسط این شرکت به انجام رسیده است.

شرکت پست سوئیس دومین شرکت دارای بیشترین کارمند در این کشور است و درآمدی بیش از ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ داشته است. بر اساس خبر اعلام شده، شرکت پست سوئیس از تابستان ۹۶ همکاری خود را با استارتاپ مودوم آغاز کرده است. این دو شرکت قرار است همکاری‌های خود را در زمینه پایش دمای مرسوله‌ها در آینده افزایش دهند.

استارتاپ مودوم در توضیح این فناوری می‌گوید: «این شیوه نوین به فعالان صنعت داروسازی امکان می‌دهد در قالب فرآیندی قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر به پایش وضعیت محصولات خود پرداخته و رعایت موارد قانونی مربوط به این محصولات را به بازرسان نشان دهند. این شیوه کاملا بی‌سیم و دیجیتال بوده و بر اساس بلاک چین عمل خواهد کرد و می‌تواند سطح جدیدی از توانایی برای پایش داده‌ّها و مدیریت آن را به ارمغان آورد.»

مودوم می‌گوید: «راه‌حلی جانبی و غیرمستقیم برای پایش اطلاعات» از طریق حسگرهایی که به صورت پیوسته به بررسی شرایط مروسولات و تطابق آن با موارد مندرج در قرارداد هوشمند و یا موارد از پیش تعیین شده دیگر می‌پردازند، این کار را به انجام می‌رساند.»

مودوم همچنین این نکته را نیز اضافه کرده که شرکت داروسازی طرف قرارداد، آستانه دما (حداکثر دمای قابل قبول) برای مرسولات را در یک قرارداد هوشمند جای داده است. اگر دمای فضای اطراف داروها از این آستانه دما بالاتر رود، هشداری به فرستنده و گیرنده ارسال می‌شود. گفتنی است در پروژه‌های آزمایشی این استارتاپ، بیش از ۵۰۰ هزار بار دمای مرسوله مورد ارزیابی قرار گرفته است.

سایمون دوزگر (مدیر عامل استارتاپ مودوم) می‌گوید: «همکاری ما با اداره پست سوئیس نقطه آغاز اعلام این نکته است که کارایی این شیوه به مراتب بیشتر از شیوه‌های رایج در بازار است.»

شیوه ارزیابی دما با بهره‌گیری از دماسنج در صورتی که با موفقیت به اجرا برسد می‌تواند تا حد زیادی از بار مسئولیت نهادهای نظارتی صنعت داروسازی بکاهد. بر اساس مقررات جدید اتحادیه اروپا، شرکت‌های داروسازی باید اطمینان یابند که شرایط دمایی محموله‌ها در طی حمل‌ونقل در بازه‌ای مشخص باقی می‌ماند. این شرکت‌ها همچنین باید مدارکی دال بر درستی این ادعای خود داشته باشند.

استارتاپ مودوم اعلام کرده که در صورت موفقیت‌آمیز بودن این پروژه می‌تواند آن را برای سایر شرکت‌های حمل‌ونقل اروپا نیز پیاده‌سازی کند.

برای آشنایی بیشتر با این فناوری توصیه می‌کنیم مطلب «بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads