آذر ۹, ۱۴۰۱

بانک مرکزی ایران: ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌ها

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 22, 2018
  • 0
بانک مرکزی ایران: ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌ها

داوود محمدبیگی (مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی ایران) به تازگی در گفتگویی با خبرگزاری ایبنا به تشریح دیدگاه این نهاد دولتی درباره ارزهای دیجیتال (و به ویژه بیت کوین) و نیز ارز دیجیتال ملی ایران پرداخت.

آقای محمدبیگی ضمن بیان دیدگاه کلی بانک‌های مرکزی نسبت به رمزارزها گفت: «به طور طبیعی بیت‌کوین در تقابل با نهادهایی مانند بانک‌های مرکزی است و دچار تضاد خواهند شد. بانک‌های مرکزی به عنوان تنها مقام دارای مجوز انتشار اسکناس و مدیریت نقدینگی در کشورها به دلیل اینکه از کارکرد و اتفاقاتی که در شبکه‌های عمومی می افتد، اطلاعی ندارند و همیشه نگرانند که چه کسانی پشت این شبکه‌ها هستند.»

او ضمن اشاره به ماهیت متفاوت بیت کوین و رمزارزهای دیگر با الگوی پول ملی افزود: «در حال حاضر، شبکه بیت کوین به قدری گسترش یافته است که استخراج کنندگانی که در آن وجود دارند، این شبکه را قانون گذاری و تنظیم می‌کنند. استخراج کنندگان بیت‌کوین به یکدیگر می‌پیوندند که دو حالت ایجاد می‌کند. اول اینکه بر ارزش آنها افزوده می‌شود و دوم اینکه می‌توانند مقررات خود را بر شبکه تحمیل کنند. اکنون، اگر شما در شبکه بیت‌کوین یک تراکنش انجام دهید، تراکنش‌هایی انتخاب می‌شود که کارمزد بالایی دارند.»

بانک مرکزی ایران و ارز دیجیتال ملی

کشورهای مختلفی در دنیا هستند که دیدگاه مثبتی به پدیده ارز دیجیتال ملی دارند. سوئد از جمله این کشورهاست که به فکر عرضه کرون الکترونیکی (e-krona) افتاده است. (در مقاله‌ای با عنوان «کرون الکترونیک : ارز دیجیتال ملی سوئد جایگزین پول نقد می‌شود» به صورت مفصل درباره رویکرد این کشور اسکاندیناوی در این باره توضیح دادیم.)

محمد بیگی درباره رویکرد در بانک مرکزی ایران برای طراحی ارز دیجیتال ملی توضیح داد و گفت که هنوز ابهامات زیادی برای این نهاد در این خصوص وجود دارد. او گفت: «در حوزه پول رمزینه داخلی، برخی کشورها مانند روسیه ورود کرده‌اند. واقعیت این است که فعلاً نمی‌توان به این پرسش پاسخ قطعی داد، زیرا تمرکز بانک مرکزی بیشتر مطالعه درباره پول‌های رمزینه عمومی است. برای داخل کشور، آنچه در نظر گرفته شده است، زیرساخت زنجیره‌بلوک خصوصی است. درحال حاضر اگر موضع خود را در حوزه زنجیره‌بلوک عمومی مشخص کنیم، می‌تواند در بحث ایجاد پول رمزینه ملی بسیار تأثیرگذار است.»

ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌ها

خرید و فروش بیت کوین و رمزارزها توسط برخی از صرافی‌ها در ایران از دیگر موضوعاتی بود که این مدیر بانک مرکزی به آن پرداخت. او گفت: «صرافی‌هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند، به این عرصه وارد نمی‌شوند و آن صرافی‌هایی که اقدام به فروش بیت‌کوین می‌کنند، غیرقانونی هستند. درحال حاضر بانک مرکزی بر این حوزه هیچ نظارتی ندارد و بارها هم گفته شده که ریسک آن با خود مشتری است. با این حال اگر قرار باشد، بانک مرکزی بر این حوزه نظارتی داشته باشد، باید در مقررات مربوط به بانک این موضوع را اعلام کند.»

اقدام صرافی‌ها برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها غیرقانونی است

اقدام صرافی‌ها برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها غیرقانونی است

مدیر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در ادامه افزود: «تاکنون مقررات بانک مرکزی در این عرصه مسکوت بوده و این موضوع به صراحت گفته شده است که بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده در دامنه نظارت بانک مرکزی نیستند. با وجود این غیرقانونی بودن بیت‌کوین زمانی مشخص می‌شود که برای آن قانونی وجود داشته باشد. اکنون بزرگترین نگرانی ما بحث ریسک مشتری است.»

۲۱ میلیون بیت‌کوین در دنیا و آینده این ارز دیجیتال

یکی از ویژگی‌های بیت کوین است که حداکثر تعداد قابل استخراج آن کاملا مشخص است. در مقاله‌ای با عنوان «چه اتفاقی پس از استخراج همه ۲۱ میلیون بیت کوین می‌افتد؟» به بررسی سرنوشت این ارز دیجیتال پس از رسیدن به این میزان پرداختیم. محمدبیگی با اشاره به این موضوع گفت: «با توجه به تخمین‌هایی که زده می‌شود تا سال ۲۰۴۰ یا ۲۰۴۵، به این بیست و یک میلیون خواهند رسید و به هر میزان که انتشار این ارزها بیشتر شود، استخراج نیز سخت‌تر خواهد شد. بخشی از بالا رفتن قیمت هم به این علت است که هزینه‌های فرآیند استخراج بیشتر خواهد شد و به توان و انرژی و زیرساخت بیشتری احتیاج دارد. اما اینکه بعد از عدد بیست و یک میلیون، چه اتفاقی خواهد افتاد، تاکنون ایده‌ای برای آن ندارم.»

او افزود: «بانک‌های مرکزی با توجه به نگرانی‌هایی که درباره انتشار پول دارند، درحال حاضر در مورد بیت‌کوین و زنجیره‌بلوک خیلی اظهار نظر نمی‌کنند و همچنان در حال بررسی موضوع هستند. با توجه به شرایط خاص کشور ما و اهمیتی که این موضوع یافته، کارگروهی از حوزه‌های ارزی، نظارتی و فناوری در بانک تشکیل شده است. این کارگروه در حال مطالعه درمورد نحوه ورود و رصد این پدیده با همکاری شرکت‌های فین‌تک است.»

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی ضمن بیان تردیدهای کنونی این نهاد در خصوص بیت کوین و رمزارزها گفت: «شاید در انتهای این بررسی‌ها به این نتیجه برسیم که بانک مرکزی ورود نکند، شاید هم به این نتیجه برسیم بانک مرکزی ورود کند، اما با رعایت محدودیت‌هایی در عرصه عرضه و تقاضا به دنبال این هستیم تا از فرصت‌هایی که این پدیده در حوزه پرداخت ایجاد می‌کند، استفاده کنیم و این پدیده را به خصوص در حوزه پرداخت‌های خارجی به یک فرصت برای کشور تبدیل کنیم.»

ریسک خرید و فروش بیت کوین با خودتان!

آقای محمدبیگی ضمن تاکید بر نوسانات شدید قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال و ریسک موجود در آن گفت: «بانک مرکزی در حوزه بیت‌کوین هیچ تأییدیه‌ای نداده است و تمام ریسک آن متوجه خود مشتری است. درحال حاضر، درصدد هستیم تا دریابیم چگونه می‌توان بر شبکه‌ای که زیرساخت آن به این شکل است، نظارت کرد.»

قبلی «
بعدی »