آذر ۹, ۱۴۰۱

محدودیت جدید علیه ویکی ‌لیکس: حذف امکان خرید با بیت کوین!

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 22, 2018
  • 0
محدودیت جدید علیه ویکی ‌لیکس (WikiLeaks): حذف امکان خرید با بیت کوین!

ویکی‌ لیکس که همواره به خاطر افشاگری‌هایش در جهان شناخته شده از چند روز پیش با مانعی جدی در مسیر کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال روبرو شد. یک شرکت بزرگ عرضه‌کننده خدمات دریافت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و تبدیل آن به ارزهای رسمی، حساب بخش فروشگاهی ویکی ‌لیکس را بسته است. این اقدام که به معنای ویکی لیکس از بخشی از درآمدهایش است، با واکنش و خشم شدید مدیران این وبسایت و برخی دیگر از کاربران روبرو شده است.

شرکت کوین‌بیس (مستقر در سانسفرانسیکو) که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیاست که از سال ۲۰۱۱ در زمینه خرید و فروش انواع ارز دیجیتال فعالیت می‌کند. بر اساس گزارش‌های دریافتی، این صرافی حساب مربوط به فروشگاه سایت افشاگر ویکی لیکس را معلق کرده و دلیل آن را نیز نقش قوانین و مقررات مربوطه دانسته است.

فروشگاه ویکی لیکس که به عنوان شاخه تجاری این مجموعه عمل می‌کرد، به فروش انواع تی‌شرت، قاب گوشی، لیوان، پوستر و سایر اشیای تبلیغاتی با برند ویکی لیکس مشغول بود. کاربران می‌توانند با کارت اعتباری و یا انواع ارز دیجیتال به خرید از این فروشگاه بپردازند. مسدود شدن حساب این فروشگاه به این معناست که این مجموعه دیگر نمی‌تواند از طریق درگاه کوینبیس به فروش پرداخته و ارز دیجیتال دریافتی را به دلار تبدیل کند.

سخنگوی این صرافی از ارایه پاسخ به خبرنگاران امتناع کرد. گفتنی است بر مقررات کوینبیس، این صرافی می‌تواند در صورت تشخیص خود، حساب‌هایی که نقض‌کننده مقرراتش هستند را ببندد. این مقررات می‌گوید که از قوانین مبارزه با پولشویی که توسط بانک مرکزی ایالات متحده تنظیم شده پیروی می‌کند.

ویکی لیکس و بیت کوین

این اقدام بدان معنا نیست که ویکی لیکس دیگر نمی‌تواند ارز دیجیتال را از مشتریان خود بپذیرد، بلکه این امکان دیگر از طریق درگاه صرافی کوینبیس امکان‌پذیر نیست. این اقدام با واکنش خشمگینانه ویکی لیکس روبرو شد. حساب رسمی ویکی لیکس در توئیتر خواستار تحریم این صرافی شد. اندریاس آنتونوپولوس (نویسنده کتاب تسلط بر بیت کوین و اینترنت پول) در حساب توئیتر خود نوشت که این اقدامی خنده‌دار است، زیرا از وقتی که پی‌پل و مسترکارت دست از حمایت خود از ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ برداشتند، بیت کوین به شدت به عنوان یک روش پرداخت غیرقابل کنترل از سوی دولت‌ها شهرت یافت. او همچنین نوشت که این اقدام احتمالا اثر چندانی نداشته باشد، زیرا به جز کوینبیس، صرافی‌های دیگری برای ایجاد درگاه پرداخت بیت کوین وجود دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads