مرداد ۱۰, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • ترس از ارز دیجیتال تلگرام: دلیل فیلتر شدن این پیام‌رسان در روسیه

ترس از ارز دیجیتال تلگرام: دلیل فیلتر شدن این پیام‌رسان در روسیه

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 21, 2018
  • 0
ترس از ارز دیجیتال تلگرام: دلیل فیلتر شدن این پیام‌رسان در روسیه

بر اساس سندی که یک رسانه روسی به دست آورده، مقامات امنیتی این کشور پیام‌رسان تلگرام را نه به خاطر در اختیار قرار ندادن کلید رمزگشایی پیام‌ها، بلکه به خاطر پیش‌فروش ارز دیجیتالش موسوم به «گرام» فیلتر کردند.

تلگرام بزرگ‌ترین عرضه اولیه سکه (پیش‌فروش و تامین سرمایه برای راه‌اندازی ارز دیجیتال) را در تاریخ این پدیده مالی به انجام رساند. گزارش‌ها حکایت از جذب بیش از ۷/۱ میلیارد دلار سرمایه طی چند ماه توسط تلگرام دارد. گفتنی است ایرانیان حق شرکت در این پیش‌فروش را نداشتند.

طی چند روز گذشته، دولت روسیه تلاش کرد دسترسی کاربران روس به این پیام‌رسان را محدود کند و دلیل آن نیز خودداری تلگرام از در اختیار قرار دادن کلید مرزگشایی پیام‌های ردوبدل شده در این شبکه بود. این اقدام روسیه سبب ایجاد اختلال در دسترسی بسیاری از کاربران به صدها خدمت آنلاین دیگر از جمله سایت‌های گوگل و آمازون شد.

در این میان، آربی‌سی (RBC) که یک رسانه خبری روسی است سندی را منتشر کرد که یکی از مقامات امنیتی به همکاران خود نگاشته بود. بر اساس این نامه، تلگرام به خاطر تلاش برای عرضه رمزارز توقیف شده است و نه مسائل مربوط به تروریسم و رمزگشایی پیام‌های خصوصی کاربران.

در این نامه که توسط رومن آنتیپکین (یکی از مقامات عالی امنیتی روسیه) نوشته شده، این کشور از اینکه پیش‌فروش گرام به یک نظام اقتصادی کاملا غیرقابل کنترل تبدیل شود بیم دارد. در این نامه آمده است: «گرام همانند بیت کوین یک پدیده جانبی و کم‌اهمیت نیست، بلکه کاملا ساده، قابل اطمینان و غیرقابل کنترل است. این امر امنیت کشورمان را تهدید می‌کند.»

رسانه منتشرکننده این نامه درستی این نامه را تایید کرده است. گفتنی است رومن آنتیپکین معمولا از سوی واحد جاسوسی اداره امنیت روسیه در کنفرانس‌های مختلف حضور داشته است.

اقدام روسیه برای قطع دسترسی کاربران این کشور به تلگرام با واکنش بنیان‌گذار این پیام‌رسان روبرو شده است. پاول دورف در پیامی اعلام کرد که میلیون‌ها دلار در قالب بیت کوین به افراد و شرکت‌هایی که به دور زدن محدودیت روسیه علیه تلگرام کمک می‌کنند اعطا خواهد کرد.

گفتنی است یک کارشناس برجسته پیش‌بینی کرد مجموع ارزش بازار ارز دیجیتال تگرام در ۵ سال آینده شاید از ۲۰۰ میلیارد دلار نیز بیشتر شود. همچنین ابهاماتی جدی در زمینه پیش‌فروش عمومی رمزارز گرام وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads