شهریور ۲۹, ۱۴۰۰

سوئد، پیاده‌سازی ارز دیجیتال ملی و خطرات پیش‌رو

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 20, 2018
  • 0

سوئد یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه فناوری است. مدتی پیش مقامات بانک مرکزی این کشور اعلام کردند که قصد دارند با الگوبرداری از بیت کوین، ارز دیجیتال ملی این کشور با نام کرون الکترونیکی (E-krona) را منتشر کنند. این امر، موافقت و مخالفت بسیاری از کارشناسان را به همراه داشته است.

لیونل لورنت (Lionel Laurent) روزنامه‌نگار اقتصادی بلومبرگ است که در گذشته در بخش مالی رویترز و فوربز نیز فعالیت داشت. او به تازگی در مقاله‌ای در بلومبرگ به بررسی طرح سوئد برای الگوبرداری از بیت کوین به منظور عرضه ارز دیجیتال خود موسوم به کرون الکترونیکی پرداخته است. او در این مقاله به موانع موجود و نقش بانک مرکزی و سایر بانک‌ها در این مسیر پرداخته است.

سوئد، پیاده‌سازی ارز دیجیتال ملی و خطرات پیش‌رو

دیدگاه صنعت مالی به اتوماسیون و نوآوری فنی شباهت زیادی به یک شعر قدیمی انگلیسی دارد که «همه دوست دارند به بهشت بروند، اما هیچ کسی دوست ندارد بمیرد!»

مدیران بانک‌ها دوست دارند از خطر جایگزینی ربات به‌جای انسان‌ها در صنعت مالی سخن بگویند، اما استفاده از رایانه و فناوری اطلاعات در مدیریت این صنعت، دست کمی از ربات‌ها ندارد. آینده به بلاک چین و ارزهای دیجیتال تعلق دارد، اما هیچ کسی اطمینان خاطر لازم برای انجام اقداماتی موثر در خصوص آنها را نداشته و یا اینکه اصلا تمایلی به این فناوری‌ها ندارد.

به همین دلیل هیچ تعجبی ندارد که بانک‌های مرکزی تصمیم گرفته‌اند وارد میدان رمزارزها شوند یا حداقل اینکه وعده‌اش را می‌دهند. نگهبانان سیاست‌های پولی دولت، از سوئد گرفته تا بریتانیا ایده‌ انتشار ارز دیجیتال را مطرح کرده‌اند. این امر موجب تیز شدن گوش بانک‌های خصوصی نیز شده است.

عرضه پوند الکترونیکی یا کرون الکترونیکی می‌تواند توجه عمومی به ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین کاهش داده و به خود جلب کند. اما عرضه پول ملی در قالب الکترونیکی یک خطر هم دارد و آن هم اینکه شاید مشتریان دست از پس انداز کردن پول خود در بانک‌ها بردارند. بانک‌های سوئد بی‌تردید از این مساله می‌ترسند و به همین دلیل به لابی‌گری و فعالیت‌های مختلفی علیه تصمیم دولت این کشور برای انتشار کرون الکترونیکی روی آورده‌اند. کرون الکترونیکی برای موسسات مالی و اعتباری سوئد درست همانند بیت کوین و نیز شرکت‌های بزرگ مستقر در سیلیکون ولی خطرناک است. با این وجود شاید این نگرانی‌ّها بی‌جهت باشد.

اولین سئوالی که باید به آن پاسخ داد این است که ارز دیجیتال قرار است چه مشکلی را حل کند. دلیل اصلی مدیران ارشد بانک مرکزی سوئد از تصمیم برای عرضه کرون الکترونیکی این است که شهروندان این کشور به تدریج از پول معمولی (سکه و اسکناس) خسته می‌شوند و در عوض ترجیح می دهند از کارت و یا پرداخت الکترونیکی استفاده کنند. اما اگر مردم این کشور شیوه‌های الکترونیکی را بیشتر می‌پسندند و تمایلی به استفاده از پول نقد ندارند، چرا باید به سراغ ارز دیجیتال ملی رفت؟ این امر می‌تواند قدرت بانک‌ها را محدود سازد، اما فراموش نکنیم که عرضه پول الکترونیکی که بتواند همانند پول نقد در دسترس باشد نیازمند تلاش فنی بسیار زیادی است. آیا این همه تلاش ارزشش را دارد؟

مساله دوم، تاثیری است که این اقدام بر ثبات مالی دارد. اگر یک ارز دیجیتال دولتی بتواند موفق باشد، در موقعیت‌ بحران اقتصادی و مالی چه عملکردی دارد؟ آیا مردم به بانک‌ها هجوم می‌آورند؟ این تصویر از آینده برای هر بانک مرکزی هراسناک است. خسارت مالی سنگین و مشکلات اعتباری شکل گرفته می‌تواند بسیار زیان‌بار باشد. به همین دلیل «بانک تسویه بین‌المللی» به بانک‌های مرکزی درباره پیامدهای پروژه‌هایی این چنینی هشدار داده و از آنها خواسته ابتدا همه جوانب امر را بسنجند.

آخرین مشکل این است که با عرضه ارز دیجیتال ملی، بانک مرکزی کشور مربوطه وضعیتی شبیه به سایر بانک‌ها می‌یابد و بیشتر باید در چهارچوب مقررات و ریسک‌های موجود عمل کند. بانک‌های مرکزی نیاز به واحدهای بیشتر، تعداد بیشتری کارمند و نیز منابع بیشتری برای مبارزه با پولشویی و حملات سایبری خواهند داشت. یک ارز دیجیتال ملی نیاز به شعبات در سراسر کشور دارد. حتی شاید نیاز به یک رویکرد کاملا جدید برای بررسی عملکرد مالی شهروندان و دریافت مالیات از آنها باشد. شاید بانک‌های مختلف از مشاهده این وضعیت ناخوشایند بانک مرکزی شاد شوند. هر چه باشد بانک‌ها مدت‌هاست که از مقررات وضع شده توسط بانک‌های مرکزی ناخشنود هستند. اما این وضعیت می‌تواند برای همه فعالان موجود در این حوزه همانند کابوسی هراس‌انگیز باشد.

همه به دنبال یک نظام بانکی کارآمدتر هستند که بتواند از منافع عموم مردم محافظت کند. اما شاید امید به اینکه بانک‌های مرکزی بتوانند چنین کاری را انجام دهند، امیدی واهی باشد!

توصیه می‌کنیم  مطلب «پدیده ۲۰۱۸: انتشار ارز دیجیتال ملی توسط کشورهای مختلف» که به واکاوی حرکت کشورهای مختلف در این خصوص می‌پردازد را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads