مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

پروژه بلاک چین آی‌بی‌ام برای جلوگیری از تقلب در تبلیغات

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 19, 2018
  • 0
پروژه بلاک چین آی‌بی‌ام برای جلوگیری از تقلب در تبلیغات

دو شرکت آی‌بی‌ام (IBM) و سالون مدیا (Salon Media) پروژه‌ای ایجاد شده توسط ادلجر (AdLedger) را به صورت آزمایشی اجرا می‌کنند. ادلجر کنسرسیومی غیرانتفاعی است که فناوری‌هایی را بر پایه بلاک چین برای بازار تبلیغات دیجیتال تهیه می‌کند.

«پروژه انطباق کمپین» (The Campaign Reconciliation Project) یک واسطه کارآمد بین تبلیغ‌کندگان، ناشران تبلیغ و مصرف‌کنندگان است. دنیای تبلیغات آنلاین به سادگی از انواع تقلب آسیب می‌بیند. انواع بات‌ها و سایر اقدامات متقلبانه سبب هدر رفتن هزینه صرف شده توسط تبلیغ‌دهندگان می‌شود. این پروژه از «گواه اثبات مفهوم»‌ (Proof of Concept) استفاده می‌کند که شرایط مختلف قراردادی، پرداخت‌های منتشرکننده تبلیغ و اجرای سایر موارد مربوط به بندهای قرارداد را ثبت می‌کند. این اطلاعات قابل دستکاری نیست و به همین دلیل امکان تقلب در آن به کمترین میزان می‌رسد.

چاد اندروز (Chad Andrews) مدیر راه‌حل‌های جهانی در واحد تبلیغات آی‌بی‌ام است. او در نشریه ادوویک درباره این سامانه نوشت:

«با در دست داشتن یک شبکه همتا به همتا مبتنی بر بلاک چین، دستیابی به شفافیت در زنجیره تامین تبلیغات امکان‌پذیر خواهد بود. اما برای اطمینان از موفقیت آن نیاز به یک صنعت کاملا جدید داریم که دربردارنده تبلیغ‌دهندگان، فراهم‌کنندگان جنبه‌های فنی، ناشران تبلیغ و موسسات هستیم تا بر سر یک نسخه مشترک و قابل بررسی از اطلاعات به توافق برسند. چنین توافقی می‌تواند شفافیت زیادی را برای بررسی، حل اختلاف، شناسایی تقلب و مدیریت پرداخت فراهم سازد.»

گزارشی که مدتی پیش توسط موسسه پژوهشی جونیپر منتشر شد نشان می‌داد تبلیغ‌دهندگان دیجیتال در سال ۲۰۱۸ حدودا ۱۹ میلیارد دلار به خاطر تقلب ضرر می‌کنند که معادل ۵۲ میلیون دلار در هر روز است.

ادلجر مدتی است در حال توسعه دو گواه اثبات مفهوم بلاک چین است که هدفش افزایش شافیت و نیز امنیت داده‌ها برای تبلیغ‌دهندگان و نیز ناشران تبلیغات است.

گفتنی است شرکت مدیا سالون که در این پروژه در کنار آی‌بی‌ام قرار گرفته، مدتی پیش سروصدای زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. این شرکت به خوانندگان خود امکان می‌داد بین مشاهده تبلیغات آنلاین کنار محتوای مورد نظر و یا استفاده از توان پردازشی رایانه خود برای استخراج ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads