تیر ۱۰, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • پیش‌بینی پایگاه بین‌المللی خبری بیت کوین از بازار ارز ایران: استقبال از ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد

پیش‌بینی پایگاه بین‌المللی خبری بیت کوین از بازار ارز ایران: استقبال از ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 17, 2018
  • 0
پیش‌بینی پایگاه بین‌المللی خبری بیت کوین از بازار ارز ایران: استقبال از ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد

پایگاه بین‌المللی خبری بیت کوین به تازگی در گزارشی، ضمن بررسی وضعیت بازار ارز و محدودیت‌های شده در آن، پیش‌بینی کرد الگویی مشابه ونزوئلا در ایران روی می‌دهد و بسیاری از مردم به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال روی خواهند آورد. ترجمه این گزارش را با هم می‌خوانیم.

پایگاه خبری بیت کوین: به نظر می‌رسد مردم ایران اعتمادشان به ریال (که ارزشش پیوسته در حال کاهش است) را به تدریج از دست می‌دهند. دولت ایران نیز سعی دارد با جلوگیری از دسترسی مردم به ارزهای خارجی جلوی این روند را بگیرد. این وضعیت می‌تواند نیاز به بیت کوین را افزایش دهد. احتمالا با ادامه این وضعیت شاهد افزایش رشد خرید و فروش بیت کوین باشیم، یعنی همان اتفاقی که در ونزوئلا و سایر مناطق جهان روی داد.

بانک مرکزی ایران اعلام کرده که خرید و فروش ارزهای خارجی توسط افراد و شرکت‌ها در صرافی‌های خصوصی این کشور ممنوع است. بر اساس گزارش رسانه‌ّهای محلی، صرافی‌ها «تا اطلاع ثانوی» فقط حق خرید و فروش سکه طلا را دارند.

محمدعلی کریمی (مدیر روابط عمومی بانک مرکزی ایران) در تلویزیون این کشور اعلام کرد که مقررات دولت جدید به معنای «بازتعریف کارکرد صرافی‌ها» است. او همچنین اضافه کرد که به صرافی‌ها به جای خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی «ممکن است به عنوان واسطه در مورادی که بانک مرکزی ایران با بانک‌های خارجی ارتباط ندارد عمل کنند.» این امکان وجود دارد که بانک مرکزی ایران این اقدام را در راستای افت شدید ارزش ریال و به صورت موقتی انجام دهد. با این حال، نقش جدید داده شده به صرافی‌ها به این معناست که بانک‌های مرکزی انتظار دارد این برنامه حداقل تا مدتی اجرا شود.

حرکت به سمت «بازتعریف کارکرد صرافی‌ها» در ایران اندکی پس از آن صورت گرفت که دولت این کشور هفته گذشته، نرخی جدید را برای ارز تعریف کرد. بانک مرکزی ایران همچنین اعلام کرد که هر ایرانی می‌تواند حداکثر ۱۰ هزار یورو را به صورت خارج از سیستم بانکی نگهداری کند. این امر به هجوم عده زیادی از مردم به صرافی‌ها انجامید و البته هیچ خبری هم از ارز توزیع شده توسط بانک مرکزی بین صرافی‌ها نبود.

همچنین نیروهای پلیس نیز به منظور اعمال قانون در خیابان‌ها حضور داشتند تا جلوی هر نوع خرید و فروش غیرقانونی یا همان نرخ بازار سیاه را بگیرند. پلیس تهران اعلام کرد که چندین نفر را به اتهام «اخلال در بازار ارز» بازداشت کرده است. حتی یکی از رهبران مذهبی (آیت الله ناصر مکارم شیرازی) نیز خواستار اعدام چندین نفر از این دلالان ارزش شد تا درسی برای دیگران باشد. او گفت: «یکی از کارها برای برخورد قاطع این است که چند مهره اصلی دلال ارزی که سعی دارند از این طریق کشور را به آشوب بکشند به عنوان مفسد فی الارض محاکمه و با رعایت موازین اسلامی اعدام کنند؛ تا سایرین حساب خود را بدانند.»

 

جهت آشنایی با شیوه خرید بیت کوین توصیه می‌کنیم مطلب «راهنمای خرید بیت کوین: آموزش گام‌به‌گام و تصویری» را مطالعه فرمایید. 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads