مهر ۵, ۱۴۰۱

برنده نوبل ۲۰۱۳ اقتصاد: بیت کوین نوعی حباب است!

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 15, 2018
  • 0
برنده نوبل ۲۰۱۳: بیت کوین نوعی حباب است!

رابرت شیلر (اقتصاددان و برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۳) بیت کوین را «نوعی حباب» خواند. آقای شیلر این اظهارات را در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد. جالب اینجاست که این سخنان اندکی پس از افزایش ۱۶ درصدی ارزش بازار بیت کوین افزایش قیمت آن از ۶۹۰۰ دلار به ۸۰۰۰ دلار صورت گرفت. این افزایش قیمت ۱۱۰۰ دلاری در یک بازه زمانی ۳۰ دقیقه‌ای و به خاطر ورود حجم زیادی خرید صورت گرفت.

آقای شیلر درباره بیت کوین به این شبکه خبری گفت: «شاید بیت کوین تا مدتی همراه‌مان باشد. از نظر من، بیت کوین فقط یک نمونه دیگر از رفتارهای زودگذر و مقطعی انسانی است.» او به این نکته اشاره کرد که دلیل استقبال مردم از بیت کوین بیش از آن که به فناوری آن مربوط باشد، بیشتر به عوامل روانی ارتباط دارد.

ریشه‌های سیاسی استقبال از بیت کوین

رابرت شیلر همچنین ضمن اینکه عوامل سیاسی را نیز در افزایش توجه به بیت کوین دخیل می‌داند گفت که اقتصاددان‌ها معمولا به این حوزه کم‌توجهی می‌کند. او گفت: «تعداد زیادی از مردم هستند که دیگر به دولت‌ خود اعتماد ندارند و از پولی که به دولتی وابسته نیست استقبال می‌کنند. این امر حاصل کار گروهی از دانشمندان هوشمند علوم رایانه است.»

این برنده جایزه نوبل اقتصاد پیش از این نیز اظهارات مشابهی در زمینه بیت کوین داشته است. او در سال ۲۰۱۴ کاری هوشمندانه از نظر ساختار رایانه‌ای دانست که به عنوان یک ارز می‌تواند آینده‌ای تاریک را برای ما رقم بزند. آقای شیلر در گذشته توانسته بود حباب دات کام و نیز بحران مسکن ایالات متحده را پیش‌بینی کند. او پیش از ترکیدن هر کدام از این دو حباب، کتابی به نام «شادی غیرعقلانی» (Irrational Exuberance) را منتشر کرد که به تشریح جزییات رویدادهای پیش رو می‌پرداخت.

با وجود اینکه افرادی نظیر شیلر بیت کوین را حباب می‌دانند، برخی فعالان کسب‌وکار نظیر جک دورسی (بنیان‌گذار و مدیرعالم توئیتر) بیت کوین را یگانه ارز دیجیتال آینده می‌دانند. همچنین تیم دراپر (میلیاردر و سرمایه‌گذار سیلیکون‌ولی) آینده را از آن ارز دیجیتال می‌داند و بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads