تیر ۱۰, ۱۴۰۱

تحلیل بانک بارکلیز: قیمت بیت کوین دیگر به اوج قبلی نمی‌رسد!

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 14, 2018
  • 0
تحلیل بانک بارکلیز: قیمت بیت کوین دیگر به اوج قبلی نمی‌رسد!

برخی کارشناسان بر این باورند که فاصله گرفتن قابل توجه قیمت بیت کوین از اوج ۲۰ هزار دلاری در اواخر سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که این دارایی به تدریج ارزش واقعی خود را می‌یابد. برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین هنوز حبابی بوده و همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

استراتژیست‌های بانک معروف بارکلیز (Barclays) می‌گویند هیجان عمومی برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال سبب افزایش شدید قیمت آنها شد. بسیاری از سرمایه‌گذاران فقط به خاطر نگرانی برای از دست دادن فرصتی ارزشمند در سرمایه‌گذاری به خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پرداختند. همین هجوم احتمالا دلیل اصلی افزایش کوتاه‌مدت قیمت رمزارزها بود.

احتمالا به دلیل فروکش کردن این هیجان است که قیمت ارزهای دیجیتال افت کرده است. موسسه مالی بارکلیز در تحلیلی در روز ۳ مارس (۱۴ فروردین ۹۷) اعلام کرد:

«نتایج نظرسنجی‌ها در کنار مدل‌سازی‌ تئوریک ما نشان می‌دهد که بر خلاف اوج قیمت بیت کوین در ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، اوج قیمتی در اواخر سال ۲۰۱۷ احتمالا بالاترین قیمتی است که این ارز دیجیتال تجربه خواهد کرد و تمایل به خرید آن به عنوان سرمایه‌گذاری به امید افزایش سود ممکن است کاهش یابد.»

این کاهش تمایل برای خرید بیت کوین به منظور کسب سود از افزایش قیمت آن در آینده سبب سنگین‌تر شدن کفه عرضه شده و در نتیجه اشتیاق بیشتری برای فروش آن (به منظور جلوگیری از ضررهای آتی) ایجاد می‌شود. نمودار زیر نشان می‌دهد که تقاضا برای بیت کوین تا ۲۰۱۵ (رنگ آبی روشن) سبب افزایش قیمت آن شد. با افزایش عرضه (رنگ آبی تیره) این تقاضا تا حد زیادی تامین شد و قیمت‌ها پایین آمد. این نمودار نشان می‌دهد این دو متغیر به صورت هماهنگ از ۲۰۱۵ به این سو عمل کرده‌اند. این امر گویای آن است که طرف عرضه عامل ایجاد انگیزه برای خرید بیت کوین به منظور کسب سود از افزایش قیمت آن بوده است.

نمودار عرضه و تقاضای بیت کوینموسسه بارکلی در ادامه تحلیل خود می‌گوید:

«بلافاصله پس از اوج قیمتی بیت کوین در ۲۰۱۱، اوایل ۲۰۱۳ و نیز اواخر ۲۰۱۳، قیمت آن به ترتیب ۹۳، ۷۰ و ۸۶ درصد افت داشت و پس از این افت دوباره اوج گرفت. اما در هر یک از این موارد، آگاهی مردم نسبت به بیت کوین کم بود و در نتیجه در هر نوبت افراد جدیدی وارد این بازار می‌شدند. به همین دلیل بر این باوریم که دور چهارم اوج گیری سرمایه‌گذاری روی رمزارزها (و احتمالا نقطه اوجی دیگر) گذشته است.»

این بانک تخمین زده که بالاترین ارز بازار ارزهای دیجیتال چیزی بین ۶۶۰ تا ۷۸۰ میلیارد دلار خواهد بود. این در حالی است که ارزش این بازار در اوایل ژانویه ۲۰۱۸ حدود ۸۳۰ میلیارد دلار بود.

اوج قیمت بیت کوین دیگر تکرار نمی‌شود

استراتژیست‌های بارکلیز بر این باورند که افزایش محبوبیت دارایی‌های دیجیتال (نظیر بیت کوین یا اتریوم) دلیل کاهش خرید آن با هدف کسب سود از افزایش قیمت بوده است.

بر اساس گزارش مذکور، آگاهی از بیت کوین در ایالات متحده ۶۰ درصد، در ژاپن ۸۸ درصد، در کره جنوبی ۹۰ درصد و در کانادا نیز ۶۴ درصد است. به همین دلیل احتمال ورود افرادی جدید به این بازار کم و در نتیجه احتمال افزایش شدید تقاضا و اوج‌گیری قیمتی نیز پایین است.

البته اظهارنظرها درباره قیمت بیت کوین در آینده تا حدی متناقض است. برای نمونه یک اقتصاددان برجسته هاروارد بر این باور است که قیمت آن به زیر ۱۰۰ دلار می‌رسد. از سویی دیگر یک سرمایه‌گذار معروف کانادایی نیز چندی پیش اعلام کرد قیمت بیت کوین به بالای ۲۰ هزار دلار خواهد رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads