مهر ۵, ۱۴۰۱

۳ دلیل نیاز جامعه هنری به بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 10, 2018
  • 0
۳ دلیل نیاز جامعه هنری به بلاک چین

بازار هنر تجربه تلخی از حضور انواع آثار تقلبی و نیز سود سرشار واسطه‌ها دارد. در این میان، فناوری نوین بلاک چین می‌تواند سلامت را برای این بازار به ارمغان آورد. در این میان، استفاده از فناوری بلاک چین می‌تواند ضمن ایجاد شفافیت و کاهش نقش واسطه‌ها، سازوکار تایید اصالت آثار هنری را بهبود بخشد.

چندین دهه‌ است که بازار آثار هنری با مساله تقلب روبروست. ارائه سازوکاری برای تایید اصالت یک اثر هنری و نیز ایجاد شفافیت در زمینه مالکیت و تاریخچه هر اثر، زمینه را برای جلوگیری از انواع کلاهبرداری‌ها و نیز انتفاع بیشتر هنرمندان فراهم می‌سازد.

ال‌پابلیک‌آرت (AllPublicArt) ‌موسسه‌ای است که امکان خرید و فروش مستقیم آثار هنری را بدون نیاز به واسطه و به صورت مستقیم فراهم می‌سازد. این مجموعه از فناوری بلاک چین بهره می‌برد. گراهام گودارد (مدیرعامل این موسسه) می‌گوید: «بازار هنر پیچیدگی‌هایی دارد. کمتر هنرمندی است که از ورودی و خروجی این بازار اطلاع دارد. همچنین مشخص نیست کدام گالری به تعیین اصالت یک اثر هنری می‌پردازد. در این بازار بیشتر به اعتبار کلام افراد تکیه می‌شود.»

بلاک چین: حرکت به سوی بازار نوین هنر

امروزه بلاک چین جذابیت زیادی برای فعالان هنری دارد. با این وجود، اصلی‌ترین چالش پیش رو را باید آگاه‌سازی همه فعالان هنر در سراسر دنیا درباره این فناوری و مزایایی که به همراه دارد دانست.

گودارد می‌گوید: «بازار هنر همچنان سنتی باقی مانده است و پیاده‌سازی فناوری و نوآوری در آن کار بسیار دشواری به شمار می‌رود.» دنیای هنر بازار پرارزشی دارد که انبوهی از گالری‌های بزرگ و حراجی‌های مشهور را در خود دارد. با این وجود، سوق دادن این بازیگردانان بزرگ برای انعطاف‌پذیری کار دشواری است. این نام‌های بزرگ که نقش واسطه را در این بازارها دارند حاضر نیستند به راحتی از سود سرشار خود دست برداشته و گامی برای افزایش درآمد هنرمندان بردارند.

۳ دلیل نیاز جامعه هنری به بلاک چین - بلاک چین آثار هنریهنرمندان اسناد مربوط به آثار خود را به شکل سنتی و کاغذی نگهداری می‌کنند که بی‌تردید کاری خسته‌کننده و نه‌چندان بهره‌ورانه است. این شیوه امکان از بین رفتن اطلاعات و یا حتی وارد شدن اطلاعات نادرست را به شدت افزایش می‌دهد. در مقابل، با ایجاد سابقه دیجیتال برای هر یک از آثار هنری، فرصت‌های جدیدی برای هنرمندان به منظور بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های اقتصادی آثارشان پدیدار می‌شود. به این ترتیب کلکسیونرهای آثار هنری و گالری‌داران می‌توانند بدون نگرانی از درستی اظهارات شفاهی هنرمندان، آثاری اصیل را خریداری کنند.

آوردن هنرمندان و آثار آنها به دنیای بلاک چین فرصت‌های جدیدی را برای فعالان دنیا هنر ایجاد می‌کند. هنرمندان می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و بازاری آنلاین و دیجیتال را شکل دهند و حتی ابزارهای مورد نیازشان را با قیمتی کمتر خریداری کنند.

شفافیت در دنیای هنر: ارمغان بلاک چین

یکی از مشکلات خریداران و فروشندگان آثار هنری این است که باید فرآیندی طولانی را برای تایید درستی این آثار طی کنند. در مقابل، در صورت استفاده از بلاک چین کافی است یک گواهی دیجیتال اصالت اثر را به هر اثر هنری چسباند تا به این ترتیب در آینده فرآیند شناسایی و تعیین اصالت با سهولت بیشتری صورت گیرد.

همچنین هنرمندان با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانند یک شماره ویژه دریافت کنند و همچنین به هر اثر هنری می‌توان یک شماره مشخص داد. به این ترتیب هر معامله صورت گرفته را به راحتی می‌توان در میان انبوه معاملات شناسایی کرد.

دلایل نیاز جامعه هنری و آثار هنری به بلاک چینوضعیت کنونی بازار آثار هنری شفافیت چندانی ندارد. فناوری بلاک چین می‌تواند شفافیت زیادی در این بازار ایجاد کرده و به این ترتیب امکان شناسایی و تایید اصالت آثار مختلف هنری، آن هم بدون زحمت زیاد فراهم می‌شود. همه اینها به حفظ هر چه بیشتر حقوق هنرمند و نیز خریداران می‌انجامد.

بلاک چین، هزینه واسطه‌های آثار هنری را کاهش می‌دهد

واسطه‌ها و دلالان نقش پررنگی در بازار آثار هنری دارند. این واسطه‌ها موجب پویایی این بازار می‌شوند. اب این وجود، هنرمندان معمولا دل خوشی از این واسطه‌ها ندارند. با کاهش نیاز به واسطه‌ها در این بازار، هنرمندان توانمندتر شده و بهتر می‌توانند با مشتریان خود در ارتباط باشند.

با در نظر گرفتن همه موارد بالا به نظر می‌رسد آشناسازی فعالان هنری با فناوری بلاک چین و بهره‌گیری گسترده از آن می‌تواند زمینه را برای رشد و شکوفایی هر چه بیشتر آن مهیا سازد.

در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر درباره فناوری بلاک چین می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads