اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بانک مرکزی سوئیس: ارز دیجیتال خصوصی بهتر از ارز دیجیتال ملی است

بانک مرکزی سوئیس: ارز دیجیتال خصوصی بهتر از ارز دیجیتال ملی است

  • توسط samsam
  • آوریل 9, 2018
  • 0
بانک مرکزی سوئیس: ارز دیجیتال خصوصی بهتر از ارز دیجیتال ملی است

اندرا ماخلر از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی سوئیس بر این باور است که ارزهای دیجیتال خصوصی بهتر از نمونه‌های مشابه انتشار یافته توسط دولت هستند. او همچنین به این نکته اشاره کرد که سوئیس هیچ قصدی برای انتشار ارز دیجیتال ندارد.

ارز دیجیتال ملی پرمخاطره است

خانم اندرا ماخلر (Andrea Maechler) در جریان یک سخنرانی در زوریخ اعلام کرد اگر از دیدگاه مدیریت ریسک به ارز دیجیتال نگاه کنیم، درخواهیم یافت که ارزهای دیجیتال خصوصی به مراتب ریسک کمتر نسبت به نمونه مشابه عرضه شده توسط بانک‌های مرکزی دارند.

پول دیجیتال ملی سبب می‌شود در صورتی که مردم احساس کنند بانک در وضعیت ناخوشایندی به سر می‌برد، پول خود را راحت‌تر از حساب‌شان خارج کنند. این رویه مزیت چندانی ندارد، اما سبب افزایش ریسک غیرقابل محاسبه در زمینه ثبات مالی خواهد شد. از دیدگاه این مدیر عالی بانک مرکزی سوئیس، ارز ملی دیجیتال موجب زیر سئوال رفتن الگوی امتحان شده دو لایه‌ای می‌شود که هم اکنون در این کشور در حال اجراست. در این الگو، بانک مرکزی سوئیس به عنوان یک بانک با بانک‌های تجاری طرف قرارداد است و این بانک‌ها نیز با مشتریان نهایی ارتباط دارند.

خانم اندرا ماخلر بر این باور است که ارز دیجیتال خصوصی بهتر از ارز دیجیتال ملی است.

خانم اندرا ماخلر بر این باور است که ارز دیجیتال خصوصی بهتر از ارز دیجیتال ملی است.

البته خانم ماخلر اظهارات دیگری نیز درباره رمزارزها نیز داشت. او بر این باور است که «ارزهای دیجیتال رقیب واقعی ارزهای معمولی نیستند، هر چند که علاقه به بیت کوین رو به افزایش است.» همچنین موج راه‌افتاده سبب شده بیت کوین بیشتر برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کاربرد داشته باشد تا برای خرید و انجام تراکنش‌های روزمره. از نظر این کارشناس برجسته، قیمت رمزارزها به شدت نوسان دارد و به همین دلیل بر خلاف ارزهای رایج، نمی‌تواند برای ذخیره ارزش و سرمایه‌گذاری کاربرد داشته باشد.

سوئیس قصد انتشار ارز دیجیتال ملی را ندارد

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی این مدیر بانک مرکزی سوئیس به عزم این کشور برای انتشار ارز دیجیتال ملی مربوط می‌شد. او اعلام کرد دولت این کشور هیچ برنامه قطعی و یا حتی میلی به عرضه ارز دیجیتال ملی ندارد.

از مدت‌ها پیش برخی کارشناسان اعلام کردند که سوئیس با عرضه «فرانک الکترونیکی» (e-franc) می‌تواند به جمع کشورهای پیشرو در عرضه ارز دیجیتال ملی بپیوندد. در ابتدا ونزوئلا با عرضه «پترو» که دارای پشتوانه نفت این کشور است به عنوان اولین کشور دارای چنین ارزی مطرح شد. اقدامی که با هدف دور زدن تحریم‌های بین‌المللی صورت گرفت و با دستور ترامپ برای تحریم آن روبرو شد. همچنین سوئد نیز اعلام کرده که در حال بررسی پروژه «کرون الکترونیکی» است و نتایج بررسی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سال ۲۰۱۹ مشخص خواهد شد.

سوئیس به عنوان کشوری که همواره به خاطر نظام پولی و بانکی‌اش شهرت داشته هرگز به چنین اقدامی علاقه نشان نداده است. در واقع الگوی مستقل بانکی این کشور‌، اصلی‌ترین عامل در این میان به شمار می‌رود.

با این وجود این کشور تاکنون میزبان شرکت‌های متعددی بوده در زمینه انتشار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته‌اند. حتی شرکت معروف بیتمین که در زمینه تولید انواع تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت دارد نیز شعبه‌ای را در این کشور افتتاح کرده است.

توصیه می‌:نیم در صورت تمایل، مطلب دیگری با عنوان «پدیده اقتصادی ۲۰۱۸: عرضه ارزهای دیجیتال توسط کشورهای مختلف» که به تحلیل این رویه جهانی می‌پردازد را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads
این وب سایت به فروش میرسد ۰۹۱۷۷۸۷۹۹۸۶