مرداد ۱۷, ۱۴۰۱
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • کرون الکترونیکی (e-krona): ارز دیجیتال ملی سوئد جایگزین پول نقد می‌شود

کرون الکترونیکی (e-krona): ارز دیجیتال ملی سوئد جایگزین پول نقد می‌شود

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 8, 2018
  • 0
کرون الکترونیکی (e-korna): ارز دیجیتال ملی سوئد جایگزین پول نقد می‌شود

 سوئد قصد دارد با استفاده با الگوبرداری از رمزارزهای موجود و عرضه کرون الکترونیکی (E-Krona) به نخستین کشور بدون پول نقد در جهان بدل شود.

پس از عرضه پترو توسط ونزوئلا، برخی دیگر از کشورهای دنیا نیز به عرضه ارز دیجیتال علاقه نشان دادند. در این میان، سوئد که همواره از جمله کشورهای پیشتاز در استقبال از نوآوری بوده نیز یک بار دیگر پیشگام شده و برنامه‌ای برای طراحی رمزارز ملی خود در دست اقدام دارد.

ارزهای دیجیتال را «نسل سوم پول» می‌نامند و روند استقبال جهانی از آن نیز رو به افزایش است. یکی از این ارزهای دیجیتال، آیوتا (IOTA) نام دارد که خیلی زود توانست به جایگاهی چشمگیر در میان ارزهای جاافتاده‌تر بازار (نظیر بیت کوین) دست یابد. دلیل موفقیت زودهنگام آیوتا را باید در الگوی خاص پلتفرم آن دانست.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بر ساختاری فنی به نام بلاک چین استوار هستند. در بلاک چین، گره‌های (رایانه‌های) موجود در شبکه باید درستی تراکنش مورد نظر را تایید کنند. اما بلاک چین (به ویژه در بیت کوین) با مشکلی جدی روبروست که به مقیاس‌پذیری آن مربوط می‌شود. به کلامی دیگر، با افزایش تعداد کاربران و تعداد تراکنش‌ها، این شبکه نمی‌تواند به سرعت به پردازش و تایید این تراکنش‌ها بپردازد. همین مساله سبب شده زمان تایید تراکنش‌ها در حال حاضر به چند ساعت و حتی چند روز برسد. (البته برای این مساله راه‌حلی هوشمندانه به نام «شبکه لایتنینگ» عرضه شده که در مقاله‌ای با عنوان «شبکه لایتنینگ (Lightning Network) به زبان ساده» بیشتر درباره آن توضیح دادیم).

اما آیوتا از الگویی متفاوت بهره می‌برد. این ارز دیجیتال دارای الگویی فنی به نام تنگل (Tangle) است. تنگل در واقع یک گراف جهت‌دار غیرمدور است. در این الگو، اطلاعات بدون اینکه به یک سمت حرکت می‌کند. در این الگو، هر کاربری که قصد انجام تراکنش دارد، باید یک یا چند تراکنش منتظر تایید را به صورت تصادفی تایید کند. این امر سبب افزایش قابل توجه سرعت پردازش تراکنش‌ها می‌شود. در واقع در تنگل دیگر خبری از بلوک و ماینرها نخواهد بود.

ارز ملی دیجیتال سوئد با نظارت بانک مرکزی این کشور

ریکس‌بانک (بانک مرکزی سوئد) قصد دارد از آیوتا برای عرضه ارز دیجیتال خود استفاده کند. این نهاد همچنین توجهی جدی به رعایت قوانین بین‌المللی نظیر مقررات مربوط به پولشویی در ارز دیجیتال ملی سوئد دارد. بر خلاف ارزهای دیجیتال دیگری نظیر بیت کوین و اتریوم که به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شوند، بانک مرکزی سوئد بر روند کرون الکترونیکی نظارت خواهد داشت و به همین دلیل، نگرانی‌هایی نظیر استفاده غیرقانونی و پولشویی با استفاده از آن از بین خواهد رفت.

سوئد با عرضه کرون الکترونیکی (e-korna) به عنوان ارز دیجیتال ملی به دنبال تبدیل شدن به کشوری بدون پول نقداست.

سوئد با عرضه کرون الکترونیکی (e-korna) به عنوان ارز دیجیتال ملی به دنبال تبدیل شدن به کشوری بدون پول نقداست.

ایوا جولین (Eva Julin) که مدیر پروژه کرون الکترونیکی در بانک مرکزی این کشور است می‌گوید این نهاد آیوتا را به عنوان پشتیبان پروژه برگزیده است. همچنین قرار است با ۱۹ شرکت دیگر نیز همکاری‌هایی صورت گیرد تا پروژه بتواند در سال ۲۰۱۹ میلادی اجازه آغاز فعالیت را دریافت کند.

جالب اینجاست که سوئد به خاطر عدم حضور در منظقه یورو، مانعی در زمینه انتشار ارز دیجیتال ملی ندارد. این در حالی است که استونی چندی پیش قصد مشابهی داشت، اما با ممانعت بانک مرکزی اروپا (ECB) روبرو شد. ماریو دراگی (Mario Draghi) که مدیر بانک مرکزی اروپاست اعلام کرد که هیچ کشور عضو منطقه یورو نمی‌تواند ارزی ملی که به تضعیف یورو می‌انجامد را منتشر کند.

توصیه می‌کنیم  مطلب «پدیده ۲۰۱۸: انتشار ارز دیجیتال ملی توسط کشورهای مختلف» که به واکاوی حرکت کشورهای مختلف در این خصوص می‌پردازد را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads