مهر ۵, ۱۴۰۱

گزارش رویترز از اولین معامله بزرگ دنیا با بلاکچین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 5, 2018
  • 0
گزارش رویترز از اولین معامله بزرگ دنیا با بلاکچین

رویترز گزارش داد یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سینوکم (Sinochem) توانست با استفاده از فناوری بلاک چین، اولین محموله بنزین را از چین به سنگاپور ارسال کند. این نخستین معامله موفق در نوع خود در جهان به شمار می‌رود. بر اساس اعلام این شرکت، استفاده از بلاک چین سبب کاهش هزینه و نیز تسهیل فرآیند مربوط به اسناد کلیدی معامله شده است. گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۷ نیز شرکت سینوکم اعلام کرد اولین تراکنش انتقال نفت خام با بلاک چین را به صورت آزمایشی شبیه‌سازی کرده است. این شرکت در وبسایت رسمی خود در توضیح این شبیه‌سازی نوشته بود: «استاندارسازی فناوری بلاک چین و استفاده از آن به عنوان پلتفرم به صنایع پتروشیمی چین کمک می‌کند شفافیت کسب‌وکار را در آینده افزایش داده و به بهبود سطح مدیریت ریسک در این صنعت بیانجامد.»

شرکت سنوکم در سال ۱۹۵۰ در پکن تاسیس شد. این شرکت دولتی در زمینه‌های مختلفی از جمله کشاورزی، املاک، هتلداری و نیز خدمات مالی غیربانکی فعالیت می‌کند. این هلدینگ بزرگ یکی از اولین شرکت‌های چینی است که در جمع ۵۰۰ شرکت برتر دنیا جای گرفته است.

کاربرد بلاک چین در تجارت

بلاک چین ابزاری است که می‌تواند فرآیند تراکنش‌ها را ساده‌تر سازد. این فناوری با کاهش زمان مورد نیاز، هزینه‌ّهای مربتط و نیز ایجاد امنیت برای حوزه‌ّهای مختلف کسب‌وکار و تراکنش‌های میان آنها کاربرد دارد. تجربه نشان می‌دهد این فناوری می‌تواند به بهینه‌سازی الگوی پرداخت و نیز بهینه‌سازی ظرفیت بار در حمل‌ونقل بیانجامد و به همین دلیل در زمینه تدارکات و ارسال محموله‌ها کاربرد دارد.

گفتنی است والمارت (بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای دنیا) با همکاری آی‌بی‌ام طرحی را برای هوشمندسازی و افزایش کارایی ارسال محصولات کشاورزی با استفاده از فناوری بلاک چین آغاز کرده است.

صنایع نفت و پتروشیمی از جمله صنایعی است که با کمک این فناوری می‌تواند کارایی و اثربخشی فرآیندهای خود را بهبود بخشد. سینوکم تنها شرکت این صنعت نیست که به فناوری بلاک چین روی آورده است. دو شرکت بریتیس پترولیوم و نیز انی (Eni) نیز در ژوئن ۲۰۱۷ به بررسی این فناوری در حوزه عملکرد خود پرداختند.

برای آشنایی با مفهوم بلاک چین و کاربردهای آن می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads