آذر ۹, ۱۴۰۱

روسیه پلتفرم اتریوم را جایگزین سوئیفت می‌کند

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 4, 2018
  • 0
روسیه پلتفرم اتریوم را جایگزین سوئیفت می‌کند

خبرگزاری رسمی روسیه خبر داد بانک مرکزی این کشور قصد دارد از پلتفرم مسترچین (Masterchain) که مبتنی بر بلاک چین اتریوم است برای پرداخت‌های بین کشورها عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کند. به این ترتیب این سامانه جدید جایگزین سوئیفت در زمینه پیام‌رسانی و انجام تراکنش‌های فرامرزی روسیه و چهار کشور دیگر خواهد بود.

پلتفرم مسترچین توسط اتحادیه فین تک (که توسط بانک مرکزی روسیه تاسیس شده) توسعه یافته است. این پلتفرم در سال ۲۰۱۶ مورد آزمایش قرار گرفت و نسخه عملیاتی آن نیز در سال ۲۰۱۷ آماده شد.

الگا شوروبوگاتوا (Olga Skorobogatova) که معاون بانک مرکزی روسیه است به خبرگزاری دولتی تاس روسیه گفت: «در حال حاضر درباره ایجاد یک فناوری‌ جدید به عنوان زیرساختی فرامرزی برای انتقال پیام و نیز پرداخت‌ها بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا مذاکره می‌کنیم. این سامانه می‌تواند به ما امکان دهد از فناوری دفتر کل توزیع شده در محدوده کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کنیم و اطلاعات مالی مربوط به تراکنش‌ها را به وسیله آن به انجام رسانیم.»

بر اساس اعلام این مقام رسمی روس، این سامانه ابتدا در روسیه و سپس در سایر کشورهای عضو یعنی ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان و قزاقستان به کار گرفته خواهد شد.

معاون بانک مرکزی روسیه همچنین مدتی پیش از احتمال شکل‌گیری یک ارز دیجیتال به عنوان پول واحد بین اعضای این اتحادیه سخن گفته بود.

روسیه از جمله کشورهایی است که به شدت به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود است. گفتنی است ونزوئلا اولین کشور در جهان است که پول سمی خود با نام پترو (Petro) را راه‌اندازی کرد. پترو بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه نفت این کشور است (در مقاله‌ای تحت عنوان «چرا پترو از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متفاوت است؟» به جزئیات بیشتری درباره این ارز دیجیتال پرداختیم).

عزم روسیه برای استفاده از فناوری بلاک چین، به تلاش این کشور برای پیشی‌ گرفتن در این حوزه مربوط می‌شود. ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد باید این فناوری را جدی گرفت و روسیه باید در استفاده از آن در دنیا پیشتاز شود.

برای آشنایی با کاربردهای این فناوری در زمینه بانکداری توصیه می‌کنیم مطلب «تحول در صنعت خدمات مالی با استفاده بانک‌ها از بلاک چین» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads