دی ۲۹, ۱۴۰۰

اُپن‌بازار: یک بازار همتا به همتا وغیرمتمرکز

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 3, 2018
  • 0
اپن بازار (OpenBazzar)

اُپن‌ بازار (OpenBazzar) یک بازار آنلاین برای خرید و فروش است. اما این بازار تفاوت‌هایی اساسی با وب‌سایت‌های مشابه دارد. اپن‌بازار یک پروژه متن باز است که امکان خرید و فروش را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌سازد. در واقع هیچ دفتر مرکزی بر درستی تراکنش‌ّها و خرید و فروش‌ها در اپن‌بازار نظارت نمی‌کند. همچنین برای خرید و فروش در اپن‌بازار از ارز دیجیتال استفاده می‌شود. اپن‌بازار از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند.

قابلیت‌های اُپن‌ بازار

دانلود و استفاده از اُپن‌بازار کاملا رایگان است. بر خلاف ای‌بی (Ebay) و آمازون (Amazon) هیچ هزینه‌ای از کاربر برای درج محصول گرفته نمی‌شود و از فروش نیز درصدی به عنوان کمیسیون کسر نمی‌شود. از آنجا که خرید و فروش به صورت همتا به همتا (P2P) انجام می‌شود، نیازی به واسطه برای خرید و فروش نیست. در واقع، اُپن‌بازار یک سامانه رایگان تجارت الکترونیکی است.

نصب ساده

تنظیم سرور و راه‌اندازی وب‌سایت فروشگاه الکترونیکی کار دشواری است و برای این کار به دانش تخصصی نیاز دارید. بسیاری از فروشندگان از کارشناسان فناوری اطلاعات برای این کار استفاده می‌کنند. اما راه‌اندازی یک فروشگاه در اُپن‌بازار کاری بسیار ساده است. کافی است این برنامه را دانلود کنید، آن را به صورت خودکار نصب کرده و چند دقیقه برای درج محصولات مورد نظرتان برای فروش وقت بگذارید.

نصب اُپن‌بازار (بازار مبتنی بر بلاک چین) ساده است.

جستجو

اُپن‌بازار به صورت پیش‌فرض دارای موتور جستجو است. به کمک آن به راحتی می‌توانید در میان انبوهی از فروشگاه‌های موجود در آن جستجو کنید. همچنین می‌توانید از فیلتر موقعیت فروشنده، نوع محصول، رتبه‌بندی و … نیز استفاده کمید.

جستجو در میان محصولات اُپن‌بازار

کسب درآمد با بیت کوین و استفاده از آن

اُپن‌بازار از برترین ارز دیجیتال دنیا یعنی بیت کوین استفاده می‌کند. برای استفاده از سامانه‌های موجود پرداخت (نظیر کارت‌های اعتباری) حتما باید هویت خود را مشخص کنیم. همچنین کارمزدی نیز برای تراکنش‌های آن وجود دارد. بیت کوین تا حد زیادی متفاوت است، کارمزد آن کم است و مشکلاتی نظیر سرقت اطلاعات هویتی در آن روی نمی‌دهد. همچنین طرف سوم پردازشگر تراکنش نمی‌تواند پول را برای مدتی نزد خود نگه داشته و یا پول را به فرستنده بازگرداند.

خرید و فروش در اُپن‌بازار با ارز دیجیتال صورت می‌گیرد

 در هر صورت تمایل به خرید بیت کوین یا آشنایی با فرآیند خرید آن می‌توانید مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» را مطالعه بفرمایید.

حل‌وفصل اختلافات و جلوگیری از کلاهبرداری

ممکن است برخی کلاهبرداران بخواهند از اعتماد خریداران و فروشندگان آنلاین سوءاستفاده کنند. به همین دلیل، اُپن‌بازار از یک قابلیت ویژه بیت کوین یعنی تایید چندامضائی استفاده می‌کند. به این ترتیب، خریداران و فروشندگان می‌توانند پیش از انجام خرید یا فروش و با توافق یکدیگر، یک طرف سوم را به عنوان مرجع حل اختلاف انتخاب کنند. سپس مبلغ خرید از سوی خریدار به حساب این طرف سوم می‌رود. این پول فقط وقتی به حساب فروشنده واریز می‌شود که دو نفر از سه نفر (خریدار، فروشنده و طرف سوم انتخاب شده) درستی خرید و فروش صورت گرفته را تایید کنند. اما اگر اختلافی وجود داشته باشد، این طرف سوم برای حل اختلاف وارد عمل می‌شود. برای انتخاب میانجی متاسب می‌توانید به بخش گفتگوهای اُپن‌بازار و یا مطلبی که در این باره توضیح می‌دهد مراجعه کنید.

رفع اختلاف در اُپن‌بازار

جزئیات محصول عرضه شده

می‌توانید جزئیات تنوع درباره محصول نظیر اندازه، رنگ و جنس را ذکر کنید. هر کدام از این موارد درون یک منوی انتخابی در صفحه محصول نمایش داده می‌شود. به این ترتیب خریداران می‌توانند محصولی را بر اساس خواسته خود انتخاب کنند.

جزییات محصول در اپن‌بازار

مدیریت موجودی

موجودی هر یک از محصولات را بر حسب ویژگی‌های تعیین شده (نظیر اندازه یا رنگ) می‌توانید مشاهده کنید. ارقام مربوط به موجودی به صورت خودکار پس از هر فروش به‌روزرسانی می‌شود. به محض اینکه موجودی محصولی به صفر رسید، آن محصول دیگر نمایش داده نمی‌شود.

مدیریت موجودی در اپن بازار

گزینه‌های ارسال

برای هر محصول می‌توانید گزینه‌هایی برای مقاصد مختلف تعریف کنید. هر گزینه نیز می‌تواند هزینه‌ای داشته باشد. به این ترتیب خریداران می‌توانند با توجه به نیازهای خود بهترین گزینه را انتخاب کنند.

گزینه‌های ارسال در اپن بازار

گفتگوی زنده

هر کاربر در شبکه اُپن‌بازار از امکان چت زنده و رمزگذاری شده با دیگران برخوردار است و می‌تواند با هر کاربر دیگر شبکه به صورت آنلاین گفتگو کند. خریداران می‌توانند درباره محصول‌تان مختلف از فروشندگان سئوالاتی بپرسند. فروشندگان نیز می‌توانند جزئیات ارسال را با خریدار نهایی کنند. اگر مشکلی ایجاد شود، همه طرف‌ها می‌توانند با طرف سوم معتمد انتخاب شده برای رفع اختلاف گفتگو کنند. همه این گفتگوها رمزگذاری شده و دارای امنیت است.

مدیریت سفارشات

همه سفارشات به ترتیب در جدولی نمایش داده می‌شود و جدیدترین آنها نیز در بالای این فهرست قرار می‌گیرند. با کلیک بر روی هر کدام، جزئیات سفارش نمایش داده می‌شود. هماهنگی برای ارسال سفارش

آیا اُپن‌بازار همانند ای‌بی یا آمازون است؟

شباهت‌هایی با هم دارند، ولی نرم‌افزار مورد استفاده در اُپن‌بازار به گونه‌ای است که کنترل هم چیز در اختیار کاربران قرار دارد. این بدان معناست که خریداران و فروشندگان، بدون اتکا به سامانه‌های تمرکزگرایی نظیر ای‌بی و آمازون می‌توانند به خرید و فروش بپردازند. همچنین سوابق فروشندگان نیز در اُپن‌بازار ثبت می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads