مهر ۵, ۱۴۰۱

۵ رسانه اجتماعی برتر مبتنی بر بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 2, 2018
  • 0
۵ رسانه اجتماعی برتر مبتنی بر بلاک چین

طی یک ده گذشته، رسانه‌ اجتماعی به بخش مهمی از زندگی کاربران اینترنت تبدیل شده‌اند و به عنوان ابزاری برای ارتباط با سایرین، دریافت محتوا و تعامل با دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک مطالعه نشان می‌دهد که نوجوانان حداقل ۹ ساعت در روز را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و ۶۰ درصد از این زمان نیز با استفاده از گوشی هوشمند صرف می‌شود. این بازه زمانی بیشتر از زمانی است که صرف تعاملات معمول انسانی خود می‌کنند.

بیشتر رسانه‌های اجتماعی رایگان هستند. اما این رایگان بودن بی‌دلیل نیست، زیرا خودِ کاربران عامل کسب درآمد برای رسانه‌های اجتماعی به شمار می‌روند. امروزه شرکت‌های بزرگ با دسترسی به داده‌های کاربران می‌توانند به اطلاعات مهمی نظیر رفتارها، عادت‌ها، ارتباطات، موقعیت و خصوصیات آنها دست یابند. به محض اینکه وارد حساب خود در رسانه‌های اجتماعی می‌شوید، با تبلیغاتی مرتبط با سلیقه و سبک زندگی خود روبرو می‌شود.

با وجود اینکه این امر به خودی خود چیز بدی نیست و می‌تواند به رشد سایر کسب‌وکارها، همکاری‌ها و نیز تبادل نظرات کمک کند، اما یک عیب بسیار بزرگ دارد. واقعیت این است که بیشتر رسانه‌های اجتماعی متمرکز هستند و هر پلتفرم به یک فرد مشخص تعلق دارد. به همین دلیل نگرانی‌هایی درباره حریم خصوصی و امنیت اطلاعات وجود خواهد داشت. در این میان، کاربران نمی‌توانند نقش چندان فعالی داشته باشند. از آن بدتر اینکه، برخی رسانه‌های اجتماعی ممکن است حتی بدون اجازه به سرقت اطلاعات خصوصی کاربران خود بپردازند.

رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین: راه‌حلی برای این مساله

بلاک چین در واقع یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده است که از آن می‌توان برای ایجاد امنیت داده‌ها استفاده کرد. این شبکه همه داده‌ها و نیز فایل‌های آپلود شده را رمزگذاری می‌کند و به افزایش قابل توجه امنیت اطلاعات کاربر می‌انجامد.

با وجود اینکه بیشتر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی نظیر واتس‌اپ یا آی‌مسیج ادعا می‌کنند که پیام‌ها را از سمت فرستنده تا گیرنده رمزگذاری می‌کنند، مشکل اصلی در جایی دیگر یعنی داده‌های متا (Meta-data) نهفته است. این داده‌ّها همراه پیغام‌ها رد و بدل می‌شود و در واقع ردی بر جای می‌گذارد که یک طرف سوم می‌تواند به راحتی متوجه آن شود.

اما مزایای بلاک چین فقط به امنیت و حفظ حریم خصوصی محدود نمی‌شود. با استفاده از این فناوری به راحتی می‌توان محتوایی را با ارزهای دیجیتال خرید و یا هزینه سایر خدمات را پرداخت کرد. همچنین بیشتر رمزارزهای نوین امکان تبادل پول و در عین حال، ارتباطات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بلاک چین به کاربران امکان می‌دهد کنترل بیشتری بر روی محتوای خود داشته باشند. در ادامه با چند رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین آشنا می‌شویم:

پیام‌رسان ابسیدیان

پیام‌رسان ابسیدیان (Obsidian Messenger) یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که داده‌ها را در یک سامانه غیرمتمرکز ذخیره می‌کند و این داده‌های کاربران برای تبلیغات استفاده نشده و مورد تحلیل نیز قرار نمی‌گیرد.

این پیام‌رسان همچنین از الگوریتم رمزگذاری ۲۵۶ بیت از فرستنده تا گیرنده برای همه اطلاعات تبادل شده (اهم از پیام، فایل، تصویر و پرداخت‌ها) استفاده می‌کند. این سامانه بر مبنای الگوی گواه اثبات سهام (POS) عمل کرده و هم اکنون برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک در دسترس است. نسخه اندروید این پیام‌رسان نیز در دسترس قرار گرفته است.

قابلیت‌های شبکه اجتماعی ابسیدیان که مبتنی بر بلاک چین است

قابلیت‌های شبکه اجتماعی ابسیدیان که مبتنی بر بلاک چین است

برای استفاده از پیام‌رسان ابسیدیان نیازی به تعریف حساب کاربری نیست و به همین دلیل هیچ آدرسی که بتوان آن را به یک شماره تلفن، ایمیل یا حساب مشخص مرتبط کرد وجود نخواهد داشت.

نکسوس

نکسوس (Nexus) پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین است که با هدف غیرمتمرکزسازی بسیاری از عملیات‌ها از جمله رسانه‌های اجتماعی طراحی شده است. جید مولهولند (Jade Mulholland) که بنیانگذار نکسوس است می‌گوید هدفش «از بین بردن هر نوع حمله به حریم خصوصی که شرکت‌های بزرگ در حال حاضر به انجام می‌رسانند» بوده است. ناشناس ماندن کاربر و احراز هویت به شکلی ایمن از جمله قابلیت‌های نکسوس است.

تامین مالی جمعی یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که با ترکیب بلاک چین با رسانه اجتماعی بر روی نکسوس در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. نکسوس برای این کار نیاز به یک سازوکار بیرونی پرداخت را از بین می‌برد، زیرا برای این تامین مالی از ارز دیجیتال خود استفاده می‌کند.

نکسوس علاوه بر تامین مالی و نیز اعانه می‌تواند برای خرید و فروش هر نوع محصول بین کاربرانش نیز مورد استفاده قرار گیرد. بلاک چین به کاربران امکان معامله و تبادل ارزش را از طریق قراردادهای رمزگذاری شده و هوشمند فراهم می‌سازد.

ایندورس

ایندورس (Indorse) پلتفرمی مشابه لینکدین (LinkedIn) است که روی بلاک چین اتریوم قرار می‌گیرد، ولی ارز دیجیتال ویژه خود را دارد. کاربران می‌تواند محتوایی تهیه کرده و همه حقوق آن را برای خود حفظ کنند، پروفایلی ساخته و ارتباطاتی با سایر کاربران شکل دهند و به ازای مشارکت‌هایی که دارند نیز مبلغی را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنند.

رسانه‌های اجتماعی غیر بلاک چینی همه حقوق مربوط به محتوای کاربر را برای خود برمی‌دارند و به مشارکت کاربران پاداش نمی‌دهند. در مقابل از شیوه‌های مختلف (از تبلیغات گرفته تا فروش اطلاعات کاربران) کسب درآمد می‌کنند. رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین این مشکل را ندارند. کاربران به راحتی می‌توانند رزومه کاری خود را بر روی ایندورس قرار دهند و کارشناسان آن حوزه نیز می‌توانند بخش‌های مختلف آن را تایید کنند.

رسانه اجتماعی ایندورس مبتنی بر بلاک چین برای ارتباطات شغلی

رسانه اجتماعی ایندورس مبتنی بر بلاک چین برای ارتباطات شغلی

ایندورس از طریق پاداش و امتیازدهی کاربران خود را به تکمیل رزومه و مشارکت تشویق می‌کند و در عین حال اطلاعات کاربران نیز از امنیت برخوردار خواهد بود. همچنین امکان تعریف قرارداد هوشمند و اتصال آن با کانال پرداخت نیز وجود دارد.

سینریو

سینریو (Synereo) از وایلداسپارک (WildSpark) استفاده می‌کند که به کاربران امکان دریافت مبلغی را به ازای محتوای تولیدی‌شان می‌دهد. وایلداسپارک ارز دیجیتالی به نام AMP دارد و دارای قابلیت «به استراک‌گذاری» و «پسند کردن» است. موسسه معتبر گارتنر «سینریو» را به عنوان یکی از ۵ فروشنده جذاب فناوری بلاک چین معرفی کرده است.

استیمیت

استیمیت (Steemit) بر روی یک شبکه غیرمتمرکز به نام استیم (Steem) استوار است. این رسانه اجتماعی امکان تعامل کاربر با سایر کاربران را فراهم می‌سازد و همچنین به خاطر برخورداری از ارز دیجیتال ویژه خود به کاربران به ازای نوشته‌هایشان پاداش می‌دهد. استیمیت در واقع یک ارز دیجیتال داخلی و نیز یک ارز اجتماعی دارد. به ازای آرای مثبت (upvoted) دریافتی هر پست، مبلغی به او از سوی کاربران استیمیت تعلق می‌گیرد.

رسانه اجتماعی استیمیت مبتنی بر بلاک چین به تولیدکنندگان محتوا پاداش می‌دهد

رسانه اجتماعی استیمیت مبتنی بر بلاک چین به تولیدکنندگان محتوا پاداش می‌دهد

هر قدر توکن‌های بیشتری از این ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشید، آرای شما نیز قدرت بیشتری دارد. این قابلیت در این شبکه «استیم پاور» (Steam Power) نام دارد. همچنین ارز دیجیتال استیم را می‌تواند خرید و فروش کرد. استیمیت سال گذشته حدود ۱/۳ میلیون دلار را به کاربران خود پرداخته است.

گفتنی است در مقاله «چگونه بلاک چین به پدیدآورندگان محتوا کمک خواهد کرد؟» بیشتر به کاربردهای اسمیت و رسانه‌های اجتماعی مشابه پرداخته شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads