مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

اینتل به دنبال طراحی سخت‌افزار کاهش هزینه استخراج بیت کوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • آوریل 1, 2018
  • 0

شرکت اینتل به دنبال توسعه سخت‌افزاری ویژه‌ای است که می‌تواند با کاهش هزینه استخراج بیت کوین ، به سودآوری فعالیت ماینرهای خرده پا کمک کند.

بر اساس سند ثبت اختراع منتشر شده در ۲۹ مارس (۹ فروردین ۹۷) غول فناوری پردازنده رایانه‌ای به دنبال توسعه نرم‌افزاری تخصصی برای استخراج بیت کوین است. این سند که در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶ (۲ مهر ۱۳۹۵) ثبت شده بود، از این سخت‌افزار به عنوان «شتابدهنده سخت‌افزاری ماینینگ بیت کوین» نام شده است.

در متن چکیده این سند در توضیح این اختراع‌آمده است: «سیستمی روی تراشه که به عنوان شتابدهنده سخت‌افزاری ماینینگ بیت کوین عمل می‌کند و می‌تواند شامل هسته پردازنده و یک شتابدهنده سخت‌افزاری به همراه هسته پردازنده باشد.» شتابدهنده سخت‌افزاری با هدف «استخراج ارز دیجیتال» طراحی می‌شود و «ممکن است دربردارنده اولین بلوک محاسباتی و نیز دومین بلوک محاسباتی باشد.»

به زبان ساده اینکه سخت‌افزار اینتل می‌تواند با کاهش هزینه استخراج بیت کوین (از نظر مصرف انرژی) سوددهی آن را افزایش دهد.

در حال حاضر، بازار سخت‌افزار ماینینگ بیت کوین بیشتر در اختیار شرکت بیتمین (Bitmain) قرار دارد. بیتمین یک شرکت خصوصی چینی است. بیتمین علاوه بر در اختیار داشتن چندین استخر (pool) استخراج بیت کوین، تولیدکننده تراشه‌های ASIC و نیز سخت‌افزارهای ماینینگ مورد استفاده در کنار این تراشه‌ها به شمار می‌رود. این شرکت در سال ۲۰۱۷ بین ۳ تا ۴ میلیارد دلار سودآوری داشت. این سخت‌افزارهای انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

اینتل به دنبال کاهش هزینه استخراج بیت کوین

 

 

 

اینتل به دنبال کاهش هزینه استخراج بیت کوین

بر اساس اطلاعات مندرج در سند ثبت اختراع مذکور، اینتل به شیوه‌ای نوین برای کاهش فضای مورد استفاده و نیز انرژی مصرفی توسط سخت‌افزارهای ماینینگ بیت کوین دست یافته است.

ماینینگ بیت کوین در حال حاضر به شدت از نظر مصرف انرژی ناکارآمد است. با کاهش قیمت بیت کوین نیز از میزان سودآوری مایننیگ آن کاسته می‌شود. همین امر سبب شده بسیاری از ماینرهای خرده‌پا دست از این کار بردارند و استخراج این ارز دیجیتال بیشتر به دست فعالان بزرگ‌تر نظیر بیتمین بیفتد.

اما فناوری جدید اینتل می‌تواند سبب شود ماینرهای خرده‌پا نیز دوباره بتوانند به سود دست یابند و انحصار آن از دست بازیگران بزرگ خارج شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads