آذر ۹, ۱۴۰۱

سه کاربرد فناوری بلاک چین در آینده نزدیک

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 29, 2018
  • 0
سه کاربرد فناوری بلاک چین در آینده نزدیک

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فناوری بلاک چین می‌تواند موجب تحولی اساسی در دنیای آینده شده و ضمن کاهش هزینه‌ها، به افزایش سرعت و کیفیت بسیاری از امور بیانجامد. بن تیلور (Ben Taylor) مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری سافت‌لجر است که در زمینه اتوماسیون پیشرفته اداری فعالیت دارد. او در مقاله‌ای در فوربز به تشریح کاربرد بلاک چین در آینده نزدیک می‌پردازد:

برخی تعاملات مهم انسانی، نیازمند نظارت است. در کشورهای دارای نظام سیاسی دموکراتیک، نمایندگانی منتخب مردم، قوانین را تصویب می‌کنند و همین قوانین هستند که پایه و اساس قانونگذاری به شمار می‌روند. همچنین برخی نهادها نیز مسئول نظارت بر حسن اجرای این قوانین و مقررات می‌شوند.

اما شاید پیشرفت‌های فناورانه اخیر بتواند این مقررات و حتی نهادهای ناظر بر اجرای آن را به یک سری کدهای رایانه‌ای تبدیل کند. هنوز تدوین مقررات و نظارت بر آن باید به وسیله انسان‌ها صورت می‌گیرد و دلیل آن هم نیاز به «اعتماد» در برخی تعاملات انسانی است. اما چگونه می‌توانیم بدون حضور یک نهاد متمرکز ناظر بر اجرای قانون (نظیر دادگستری یا پلیس) با طرفی دیگر معامله کنیم؟ اما فناوری می‌تواند جایگزینی برای این مشکل بیابد. در واقع، راه‌حل را می‌توان در سامانه‌های غیرمتمرکز و بلاک چین یافت.

بیایید به بررسی سه نمونه از کاربردهای الگوهای غیرمتمرکز و فناوری بلاک چین در حوزه‌هایی که تاکنون نیازمند مقررات و نیز نظارت متمرکز بود بپردازیم:

۱.کاربرد بلاکچین در حسابرسی و گزارش‌های مالی

اگر قرار باشد بلاک چین فقط در یک حوزه کاربرد داشته باشد، آن حوزه چیزی جز حسابداری نیست. ثبت سوابق معاملات در یک دفتر کل، اساس فرآیند حسابداری است. حال با غیرمتمرکزسازی این دفتر کل به شکلی ایمن می‌تواند همکاری میان نهادهای مختلف را افزایش داد و بر کارایی و اثربخشی حسابداری افزود.

سیستم‌های غیرمتمرکز این امکان را فراهم می‌سازد تا گزارش‌های مالی را به سندی زنده تبدیل کنند، به طوری که همه ذینفعان بدان دسترسی داشته باشند. البته هنوز تا رسیدن به این هدف فاصله داریم، اما گزارش‌دهی آنی مقصدی است که بلاک چین می‌تواند ما را به آن برساند.

کاربرد بلاک چین: تهیه گزارش‌های آنی حسابداری و نیز تسهیل فرآیند حسابرسی

تهیه گزارش‌های آنی حسابداری و نیز تسهیل فرآیند حسابرسی یکی از کاربردهای بلاک چین در آینده نزدیک است.

گزارش‌های مالی آنی سبب ایجاد تحول در حسابرسی نیز می‌شود. اگر اطلاعات مالی به صورت آنی در دسترس قرار گیرد، حسابرسان می‌توانند متوجه هر نوع اشکال موجود در آن شوند.

۲. کاربرد بلاک چین در ایجاد شفافیت در معاملات

تقلب در معامله، کلاهبرداری و انجام معاملات صوری، چیز جدیدی نیست. پیشرفت‌های فناوری به ویژه افزایش سرعت تراکنش‌های مالی سبب شده همواره راه‌های جدیدی برای دور زدن قانون و سوءاستفاده پیدا شود.

اما بلاک چین می‌تواند شفافیت لازم را به معاملات ببخشد. همان طور که این فناوری امکان گزارش‌دهی آنی مالی را فراهم سازد، می‌تواند ابزاری برای جلوگیری از اشتباه، تقلب و نیز کلاهبرداری در معاملات باشد.

۳.کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال

اگر عبارت «بلاک چین» را شنیده باشید، بی‌تردید واژه «بیت کوین» را نیز شنیده‌اید. بیت کوین و سایر رمزارزها، نخستین کاربرد بلاک چین به شمار می‌روند.

پول‌های رسمی (نظیر دلار یا یورو) برای ایجاد شدن و نیز مقررات عرضه نیازمند واسطه (بانک‌های مرکزی) هستند. اما رمزارزها به شکلی برنامه‌ای عمل می‌کنند. به کلامی دیگر، عرضه این نوع پول، سازوکار برای ردوبدل شدن آن بین طرفین و نیز سایر ویژگی‌های آن از پیش به صورت کد تعریف شده است. بیت کوین از این روی دگرگون‌ساز بوده است که ثابت کرده پول دیجیتالی می‌تواند به شکلی مستقل عمل کند. پس از بیت کوین، پروژه‌های دیگری نیز تعریف شدند و ارزهای دیجیتال دیگری با قابلیت‌های پیشرفته‌تر و تکمیل‌تر وارد بازار شدند.

کاربرد بلاک چین در زمینه قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند از جمله مهم‌ترین کاربردهای بلاک چین در آینده است.

برای نمونه، اتریوم امکان تعریف قرارداد هوشمند را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و همچنین تیم‌ها می‌توانند ارز دیجیتال خود را بر اساس این پلتفرم تعریف کنند. استلار (Stellar) نیز پلفترمی غیرمتمرکز برای پروژه‌های مالی است که سرعت تراکنش در آن به مراتب از اتریوم سریع‌تر است. همچنین پروژه دیگری به نام کاردانو (Cardano) وجود دارد که به چالش‌های دیگری نظیر توسعه سامانه‌های غیرمتمرکز اداری می‌پردازد. پروژه‌های متعدد زیاد دیگری نیز وجود دارد و هر از چند گاهی، ارز دیجیتال جدیدی نیز به بازار عرضه می‌شود.

فناوری بلاک چین، پروتکل‌های توافق جمعی، قراردادهای هوشمند و پیشرفت‌های فناورانه دیگر این امکان را به ارزهای دیجیتال می‌دهند تا بدون قربانی کردن اعتماد، فرصتی برای انواع تراکنش‌های مالی برای ما مهیا سازند. همان طور شبکه کارت‌‌های اعتباری و شرکت‌های پرداخت آنلاین سبب تسهیل فرآیند خرید شده‌اند، رمزارزها نیز به شکل گیری شبکه‌ مالی جدیدی می‌انجامند. (جهت آشنایی با قراردادهای هوشمند می‌توانید مطلب «قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست و چه مزایا و معایبی دارد» را مطالعه بفرمایید.»

خلاصه اینکه فناوری بلاک چین از پتانسیل بالایی برای ایجاد تحول در بسیاری از حوزه‌ها برخوردار است. همان طور که اینترنت بر پایه فناوری‌های دیگری شکل گرفت، بلاک چین نیز از اینترنت استفاده کرده و فرصت تبادل ارزش را برای کاربران فراهم می‌سازد. توانایی غیرمتمرکزسازی اعتماد و پیاده‌سازی فرآیندهای استاندارد بدون حضور نهادهای واسطه می‌تواند اقتصاد جهانی را متحول سازند.

جهت آشنایی بیشتر با بلاک چین می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads