آذر ۷, ۱۴۰۰
  • صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • موسسه معتبر وال استریت: قیمت بیت کوین دوباره به ۲۰ هزار دلار بازمی‌گردد

موسسه معتبر وال استریت: قیمت بیت کوین دوباره به ۲۰ هزار دلار بازمی‌گردد

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 29, 2018
  • 0
قیمت بیت کوین دوباره به ۲۰ هزار دلار بازمی‌گردد

به گزارش فوربس، بررسی پیشین موسسه معتبر مشاوره سرمایه‌گذاری مورگان استنلی نشان می‌داد که کاهش قیمت بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۷ به این سو شباهت زیادی به افت قیمت سهام بازار بورس نزدک (Nasdaq) ایالات متحده در دهه ۱۹۹۰ دارد. این افت به خاطر آنچه حباب دات کام نامیده می‌شد روی داد. در آن دوره، پس از استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از شرکت‌های حوزه اینترنت، حبابی در قیمت سهام این شرکت‌ها ایجاد شد که البته پس از مدتی این حباب ترکید و موجب افت ارزش بازار سهام نزدک شد. اصلی‌ترین تفاوت موجود، سرعت افت قیمت بیت کوین ۱۵ برابر سرعت افت ارزش سهام نزدک است. (برای آشنایی بیشتر با بیت کوین، توصیه می‌کنیم مطلب «بیت کوین چیست؟» را مطالعه بفرمایید.)

البته مورگان استنلی یک خبر خوب نیز برای کسانی که روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند دارد و آن هم اینکه افت ۷۰ درصدی «هیچ چیز عجیبی نیست». همان طور که نزدک پس از چند سال از افت قیمت سهام توانست ارزش خود را باز یابد، بیت کوین نیز می‌تواند به سرعت به وضعیت سابق خود بازگردد.

نمودار مقایسه ارز سهام نزدک و قیمت بیت کوین در دو بازه زمانی

نمودار مقایسه ارز سهام نزدک و قیمت بیت کوین در دو بازه زمانی

در این میان، موسسه تحلیلی فاندسترات (Fundstrat) به این نتیجه رسیده است که بیت کوین و نیز سایر رمزارزها (که آلت کوین نامیده می‌شوند) به کف قیمتی خود رسیده‌اند و در واقع، بخش دردناک کاهش قیمت آنها تا حد زیادی سپری شده است.

مطالعه فاندراسترات نشان می‌دهد که دوره‌های تثبیت قیمت ارزهای دیجیتال معمولا بین ۷۰ تا ۲۳۱ روز است. بیت کوین در اواسط دسامبر ۲۰۱۷ به بیشترین میزان خود (حدود ۲۰ هزار دلار) رسید. بر اساس الگوی فانداسترات، احتمالا زمانی بین اکنون تا اوایل آگوست شاهد پایان افت قیمت و آغاز رشد قیمت بیت کوین باشیم.

روند بازیابی ارزش سهام نزدک و پیش‌بینی مشابه برای بیت کوین

روند بازیابی ارزش سهام نزدک و پیش‌بینی مشابه برای بیت کوین

اما آیا به راستی بیت کوین می‌تواند دوباره به قیمتی نظیر ۲۰ هزار دلار برسد. هیچ کسی پاسخ قطعی این پرسش را نمی‌داند. بی‌تردید بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارد و نکته بعدی اینکه بر خلاف بازارهای سهام (نظیر نزدک)، عمر بیت کوین کمتر از یک دهه است و اطلاعات چندان زیادی برای تحلیل دقیق همه روندها در آن وجود ندارد.

همچنین مدتی است که دولت‌ها از سراسر جهان، رویکردی سخت‌گیرانه‌تر در برابر ارزهای دیجیتال اتخاد کرده‌اند. حتی فیسبوک و توئیتر نیز محدودیت‌هایی برای تبلیغ آنها وضع کرده‌اند. این مشکلات در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ وجود نداشت.

اما هنوز می توان خوش‌بین بود. ارزهای دیجیتال هنوز در اولین مراحل خود هستند. اگر این روزها را با دوره حباب دات کام مقایسه کنیم، نمی‌دانیم کدام یک از این ارزهای دیجیتال می‌تواند معادل آمازون، گوگل، اپل و فیسبوک شود.

در نهایت نیز باید قانون متکاف (Metcalfe’s law) را در نظر بگیریم که می‌گوید هر قدر افراد بیشتری به یک فناوری روی آورند، ارزش آن بالاتر می‌رود. نظرسنجی انجام شده در ماه فوریه نشان می‌داد که حدود ۸ درصد از آمریکایی‌ها اعلام کردند که ارز دیجیتال دارند و یا حداقل یک بار آن را خریده‌اند. در نتیجه، نفوذ این پدیده در بازار هنوز زیاد نیست. اما به نظر می‌رسد هر روز بر تعداد کسانی که به ارزهای دیجیتال علاقمند می‌شوند افزوده می‌شود. هر قدر این تقاضا افزایش یابد، قیمت نیز افزایش خواهد یافت.
گفتنی است یکی از کارشناسان برجسته موسسه فانداسترات پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین تا مارس ۲۰۲۰ به ۹۱ هزار دلار خواهد رسید.

در صورت تمایل برای آشنایی با شیوه خرید بیت کوین توصیه می‌کنیم مطلب «خرید بیت کوین: آموزش گام به گام و تصویری» را نیز مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads