مرداد ۱۷, ۱۴۰۱

مبارزه با تقلب در بازار سنگ‌های قیمتی با فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 23, 2018
  • 0
مبارزه با تقلب در بازار سنگ‌های قیمتی با فناوری بلاک چین : لاریمار

سنگ نیمه قیمتی «لاریمار» به شدت مورد توجه مشتریان قرار دارد و به همین دلیل، حضور دلالان و افراد متقلب در این بازار سبب عرضه انبوهی از سنگ‌های غیراصیل شده است. در این میان، پروژه آتلانتیس آبی (Blue Atlantis) به دنبال استفاده از بلاک چین استلار برای کوتاه کردن دست این دلالان و شناسایی سنگ‌های اصیل است.

سنگ قیمتی لاریمار

لاریمار (Larimar) یک سنگ قیمتی است که در استان باراهونا در جمهوری دومینیکن یافت می‌شود. بسیاری بر این باورند که این سنگ خواص شفابخش داشته و می‌تواند سبب بهبود توانایی ارتباطی صاحبش شود. همچنین بسیاری از مشتریان مایلند از این سنگ در زیورآلات خود استفاده کنند. لاریمار با نام «سنگ آتلانتیس» نیز شناخته می‌شود. رنگ آبی این سنگ به خاطر جایگزینی مس به جای کلسیم در ترکیب سازنده‌اش ایجاد شده است.

طی دو سال گذشته، تقاضا برای لاریمار سه برابر شده است. همزمان با افزایش محبوبیت این سنگ، افرادی سودجو نیز وارد این بازار شدند و می‌کوشند از این تقاضا به نفع خود بهره ببرند. قاچاق لاریمار به کشورهای دیگر افزایش یافته است. همچنین تعداد زیادی لاریمار تقلبی نیز وارد بازار شده است.

پروژه آتلانتیس آبی مجموعه‌ای دربردارنده وکلاء، مدیران معادن، هنرمندان، توزیع‌کنندگان و غیره است که همگی در زنجیره استخراج و فروش این سنگ قیمتی مشارکت دارند. هر یک از این طرفین از این پروژه منتفع خواهند شد. فناوری بلاک چین امکان رهگیری و نیز فروش آسان لاریمار را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

تبدیل دارایی‌های واقعی به توکن

تبدیل دارایی‌های سنتی (نظیر لاریمار) به توکن ارزش زیادی دارد، زیرا نه تنها نقدشوندگی آنها تسهیل می‌شود، بلکه به راحتی می‌توان منشاء آنها را رهگیری کرد. کسانی که در عرضه اولیه توکن‌ (ICO) پروژه آتلانتیس آبی شرکت می‌کنند، بعدها می‌توانند توکن خریداری شده خود را در هر زمانی از طریق صرافی AB Exchange بفروشند.

این شکل از تبدیل دارایی‌ها به توکن به بازار امکان می‌دهد بهتر بتوانند قیمت این دارایی‌ها را مشخص کنند، زیرا توکن‌ها به راحتی خرید و فروش می‌شوند.

از لاریمار برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می‌شود.

از لاریمار برای ساخت انواع زیورآلات استفاده می‌شود.

بازار فیزیکی به سمت عصر دیجیتال در حرکت است. در این میان، همراه ساختن بازارهای کوچکی نظیر بازار لاریمار نیز اهمیت دارد. با فناوری بلاک چین می‌توان به این هدف دست یافت. پروژه آتلانتیس آبی نه تنها سبب تغییر الگوی عملکرد بازار کنونی لاریمار می‌شود، بلکه استاندارد جدیدی را برای تعریف ارزش سنگ‌های قیمتی در آینده رقم خواهد زد.

توکن برای لاریمار

این توکن به صورت اختصاری به صورت ABDT نامیده شده که مخفف Atlantis Blue Digital Token است. این توکن قرار است در ۶ دور به فروش برسد و هر بار تخفیفی کمتر از دفعه قبل به آن تعلق می‌گیرد. در هر بار فروش، ۵۰ میلیون توکن به فروش میٰ‌رود و در دوز ششم، مجموع ۳۰۰ میلیون توکن فروخته می‌شود. پس از فروش اولیه توکن، توکن‌هایی که در دست تیم اجرایی قرار دارد نیز به نرخ روز فروخته می‌شود تا هزینه‌های این پروژه تامین شود.

تیم مذکور، این پروژه را بر روی بلاک چین استلار (Stellar) تعریف کردند. این اقدام دو دلیل داشت که یکی مقیاس‌پذیری آن و دیگری هزینه پایین تراکنش در آن است.

این اولین بار نیست که از فناوری بلاک چین در زمینه سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود. پیش از این نیز یک استارتاپ انگلیسی از این فناوری برای بررسی مبدا و سابقه الماس استفاده کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads