آذر ۷, ۱۴۰۰

مبارزه با نقض حقوق کودکان در معادن کبالت با فناوری بلاک چین

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 22, 2018
  • 0
مبارزه با نقض حقوق کودکان در معادن کبالت با فناوری بلاک چین

افزایش تقاضا برای کبالت (که یکی از مواد ضروری برای باتری های لیتیوم-یونی موجود در دستگاه‌‌های الکترونیکی و خودروهای برقی است) باید ثروت و رفاه را برای ساکنان جمهوری خلق کنگو که دارای منابعی غنی از این ماده است به همراه می‌آورد. اما واقعیت این است که استخراج این ثروت کمترین بهره را برای مردم محروم این کشور به ارمغان آورده است. هر قدر تقاضای جهانی برای این فلز افزایش می‌یابد، فشار بیشتری به کارگران این معادن وارد می‌شود. افزون بر این، تعداد قابل توجهی از این کارگران، کودک هستند.

در این میان، بهره‌گیری از فناوری بلاک چین برای رهگیری کبالت استخراج شده در زنجیره تامین (از مبدا تا نقطه مصرف) به شدت احساس می‌شود و می‌ةواند تا حد زیادی جلوی مشکلات موجود را بگیرد.

مسئولیت‌ناپذیری

گزارش جدیدی که توسط سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ صنایع الکترونیک و خودروسازی، توجهی به این مساله نداشته و کبالت را بدون در نظر گرفتن شرایط غیرانسانی حاکم بر معادن آن می‌خرند. در این گزارش، نام‌های بزرگی همچون سونی، اپل و سامسونگ ذکر شده است. مارک دومت (Mark Dummet) که پژوهشگر کسب‌وکار و حقوق بشر در سازمان عفو بین‌الملل است در این باره می‌گوید:

«میلیون‌ها انسان از مزایای فناوری بهره‌مند می‌شوند، اما به ندرت درباره منابع تولید این محصولات سئوال می‌کنند. اکنون وقت‌آن رسیده که برندهای بزرگ در زمینه مواد خام استخراج شده برای تولید محصولات‌شان مسئولیت‌پذیر باشند.»

سوء‌استفاده گسترده

گزارشی معتبر نشان می‌دهد از ۱۲۳۰۰۰ تن کبالت استخراجی، حدود ۶۶۰۰۰ تن از جمهوری خلق کنگو استخراج می‌شود. بر خلاف محصولات الکترونیکی و خودروهای برقی که ظاهری جذاب دارند، وضعیت در معادن کبالت به هیچ وجه دلنشین و جذاب نیست.

کارگران در این معادن از کمترین تجهیزات ایمنی برخوردارند و در ازای ساعت‌های طولانی کار سخت، حقوقی اندک دریافت می‌کنند. این معادن چندان قانونمند نیستند و خطر آسیب و حتی مرگ برای این کارگران وجود دارد. برخی آمارها از مرگ ۸۰ معدنچی کبالت بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۵ خبر می‌دهد. البته به احتمال زیاد آمار واقعی به مراتب بیشتر است.

کبالت یکی از مواد ضروری در انواع گوشی هوشمند است.

کبالت یکی از مواد ضروری در انواع گوشی هوشمند است.

گزارش سال ۲۰۱۴ یونسیف نشان می‌دهد که حدود ۴۰ هزار کودک در معادن کبالت مناطق جنوبی جمهوری خلق کنگو مشغول به کار هستند. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، کودکان مجبورند روزی ۱۲ ساعت زیر زمین کار کرده و به ازای آن روزی ۱ تا ۲ دلار درآمد دارند.

راه‌حلی از جنس بلاک چین

در این میان، طرحی پیشنهاد شده که می‌تواند سبب افزایش مسئولیت‌پذیری دست‌اندرکاران این صنعت شود. تاکنون چندین شرکت از جمله اپل و سامسونگ به «طرح کبالت مسئول» (Responsible Cobalt Initiative) پیوسته‌اند. هدف از این طرح، افزایش نظارت بر استخراج کبالت و جلوگیری از نقض حقوق بشر در معادن آن است.

این طرح که از طرح مشابهی در زمینه الماس الگوبرداری شده است می‌کوشد از دفتر کل توزیع شده بلاک چین برای اطمینان‌بخشی به مصرف‌کننده نسبت به رعایت حقوق انسانی در مبدا استخراج کبالت استفاده کند. البته پژوهشگران بر این باورند که پیاده‌سازی دقیق این طرح به خاطر محدودیت‌های اقتصادی و سیاسی کنگو کار دشواری است.

شیلا وارن (مدیر سیاست‌های بلاک چین در اجلاس جهانی اقتصاد) می‌گوید: «ما در حال اجرای آزمایشی و مقیاس‌پذیرسازی این طرح هستیم…فناوری سخت‌ترین بخش کار نیست.»

ناظران مختلفی در بخش‌های مختلف زنجیره تامین کبالت (از جمله ناظرانی در معادن کبالت) اطلاعات مربوطه را بر روی شبکه بلاک چین وارد می‌کنند. این طرح می‌تواند تحولی را در زمینه تامین حقوق انسانی کارگران معادن کبالت رقم زند.

برای آشنایی با فناوری بلاک چین و کاربردهای آن می‌توانید مطلب «بلاک چین به زبان ساده» را مطالعه بفرمایید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads