شهریور ۳۱, ۱۳۹۹

تحول در صنعت بیمه با بلاک چین

  • توسط samsam
  • مارس 17, 2018
  • 0
تحول در صنعت بیمه با بلاک چین

برخی کارشناسان، فناوری بلاک چین را اینترنت دوم نامیده‌اند که می‌تواند بسیاری از الگوهای کنونی را متحول سازد. یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند از بلاک چین بهره‌مند شود، صنعت بیمه است. وبسایت معتبر Business Insurance در مقاله‌ای به بررسی سودمندی‌های بلاک چین در صنعت بیمه پرداخته است:

پیاده‌سازی سیستم‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین می‌تواند سبب افزایش اثربخشی در خرید بیمه‌نامه و نیز روند اداری جبران خسارت شود. فناوری بلاک چین که یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتاست می‌تواند به افزایش سرعت فرآیند پرداخت خسارت و نیز پوشش کم‌هزینه‌تر بیمه‌ای بیانجامد.

البته این فناوری که به کاربران امکان ذخیره اطلاعات شخصی و تراکنش‌ها را در محیطی امن فراهم می‌سازد، هنوز در آغاز راه است. همچنین مقررات مربوط به این فناوری نیز هنوز به صورت کامل تدوین نشده است.

تحول در شاخه‌های مختلف صنعت بیمه

بلاک چین می‌تواند به تحولی در شاخه‌های مختلف بیمه بیانجامد. برای نمونه، در بیمه خودرو، با ارزیابی اطلاعات صاحب بیمه‌نامه (از جمله اطلاعات مالی، سلامت و سابقه بیمه) می‌توان پوشش بیمه‌ای خاصی را به هر فرد ارایه کرد. همین جبران خسارت می‌تواند به شکلی بسیار سریع و یا در صورت تقاضای مشتری به انجام برسد. شاید حتی بتواند به ازای هر کیلومتر رانندگی مشتری با خودرو و بر اساس مجموعه‌ای از متغیرهای مربوط به ریسک، ارزش بیمه مذکور را تغییر داد. بلاک چین می‌تواند همه این کارها را به صورت آنی به انجام رساند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت بیمه، کاهش هزینه‌ها برای شرکت‌های بیمه است. این امر به ویژه در مواردی که شرکت بیمه باید هزینه‌های بالایی را برای خسارت‌های بزرگ ایجاد شده بپردازد کاربرد دارد. همچنین درج اطلاعات مختلف مربوط به مشتریان در دفاتر کل توزیع شده نیز می‌تواند فرآیند درخواست خسارت را تسریع کند.

فناوری بلاک چین موجب افزایش اثربخشی و کارایی فرآیندهای صنعت بیمه می‌شود

فناوری بلاک چین موجب افزایش اثربخشی و کارایی فرآیندهای صنعت بیمه می‌شود

بلاک چین، فناوری بنیادین رمزارزهایی نظیر بیت کوین نیز به شمار می‌رود. استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های مالی می‌تواند مزایای زیادی را برای شرکت‌های بیمه و سایر صنایع به همراه داشته باشد. با این وجود، هنوز مقررات مربوط به استفاده از این ارزها هنوز تدوین نشده است. (برای آشنایی بیشتر با بیت کوین می‌توانید مطلب «بیت کوین به زبان خیلی ساده» را مطالعه بفرمایید.)

یکی از مشکلات شرکت‌های بیمه این است که مشتریان تمایلی به در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی و خصوصی خود ندارند. با توجه به امنیت بالای اطلاعات در شبکه بلاک چین، حل این مشکل می‌تواند کمک ارزشمندی برای شرکت‌های بیمه باشد.

صنعت بیمه تنها حوزه‌ای نیست که می‌تواند از این فناوری استفاده کند. بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری نیز برنامه‌هایی جدی برای استفاده از بلاک چین به منظور افزایش اثربخشی خود دارند.

در مطلبی با عنوان «بلاک چین به زبان ساده» به زبانی غیر فنی درباره این فناوری ارزشمند توضیحاتی داده شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها