آذر ۹, ۱۴۰۱

پرورش گوجه فرنگی با گرمای ناشی از استخراج بیت کوین

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 13, 2018
  • 0
پرورش گوجه فرنگی در ۲ هکتار زمین با گرمای ناشی از استخراج بیت کوین

هم‌بنیانگذار یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال در جمهوری چک با نام ناکاموتواکس (NakamotoX) به دنبال راه‌اندازی یک استارتاپ مبتنی بر بلاک چین است که زمینه پرورش انواع محصولات غذایی با گرمای ناشی از استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال را فراهم می‌سازد.

این مجموعه یک سازه ویژه را برای سرورهای استخراج بیت کوین طراحی کرده است که می‌تواند گرمای تولید شده توسط پردازشگرهای این سرورها را جذب و آن را به گلخانه‌ پرورش گوجه فرنگی ارسال کند. استارتاپ اگریتکچر (Agritechture) به صورت آزمایشی از این فناوری استفاده کرده و به تازگی توانسته در زمینی ۲ هکتاری، محصول گوجه فرنگی را پرورش داده و برداشت کند. گفتنی است این استارتاپ در ابتدا قصد پرورش ماریجوانا با کاربردهای پزشکی را داشت که به خاطر ممانعت به عمل آمده از سوی مراجع قانونی، از این کار منصرف شد.

سازه طراحی شده برای استفاده از گرمای ناشی از استخراج بیت کوین به منظور پرورش گوجه فرنگی

سازه طراحی شده برای استفاده از گرمای ناشی از استخراج بیت کوین به منظور پرورش گوجه فرنگی

استفاده از گرمای استخراج بیت کوین برای کشاورزی

استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در چند سال اخیر به یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات زیست‌محیطی مرتبط با پدیده ارزهای رمزگذاری شده تبدیل شده است. آمارها حاکی از آن است که هر روزه حجم زیادی انرژی الکتریکی صرف استخراج ارزهای دیجیتال می‌شود.

این اولین بار نیست که از گرمای تولید شده در فرآیند ماینینگ برای مقاصد دیگری استفاده می‌شود. برای نمونه، مدتی پیش بود که اعلام شد یک کارآفرین کانادایی موفق به طراحی سازوکاری برای بهره‌گیری از این گرما در پرورش ماهی و نیز انواع محصولات گلخانه‌ای شده است.

همچنین جالب اینجاست که یک استارتاپ دیگر نیز با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین در مزرعه پرورش گوجه فرنگی، در پی ایجاد تحول در فرآیند زنجیره تامین محصولات کشاورزی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت ارزها

ads