مهر ۵, ۱۴۰۱

بلاک چین: نسل دوم فناوری رایانش ابری

  • توسط حامد پاکدامن
  • مارس 11, 2018
  • 0
بلاک چین: نسل دوم فناوری رایانش ابری

 بن نوبل (Ben Noble) یکی از بنیانگذاران مارکت‌بلوک (MarketBlok) است که در زمینه بازاریابی و محتوا برای فناوری بلاک چین فعالیت دارد. او در گذشته در حوزه خدمات مبتنی بر رایانش ابری فعالیت داشت. او در مقاله‌ای به بیان دیدگاه خود درباره بلاک چین و اینکه این فناوری ادامه مسیر رایانش ابری است می‌پردازد:

فناوری رایانش ابری موجب ایجاد یک اکوسیستم حدود هزار میلیارد دلاری شده است. اما این فناوری تازه آغاز راه است و شکل بهینه شده آن یعنی بلاک چین می‌تواند تحولاتی عمیق‌تر ایجاد کند.

فناوری ابری اولین گام برای دور شدن از تمرکزگرایی بود. شرکت‌ها نیاز به ذخیره اطلاعات و توان پردازشی و نیز پنهای باند مشخصی برای امروز روزانه خود داشتند. اما سرورها نیازمند تعمیر و نگهداری، امنیت بالا، نظارت و البته به‌روزرسانی مرتب داشتند. فناوری ابری توانست با توزیع این سرورها بر روی شبکه‌ای گسترده، عملکردی فراتر از محدودیت‌های سخت‌افزاری در اختیار شرکت‌ها قرار دهد.

امروزه شرکت‌ها می‌توانند از هر جایی به دفتر کار خود دسترسی داشته باشند و حتی کارمندانی دورکار را نیز استخدام کنند.

بلاک چین، جایگزین فناوری رایانش ابری

امروزه بلاک چین را می‌توان موج دوم تحول در ساختار رایانش دانست. بلاک چین از طریق سیستم دفتر کل توزیع شده شبکه‌ای ایجاد می‌کند که ضمن امنیت بالا، ساختاری دموکراتیک داشته و از کار نمی‌افتد. این زیرساخت می‌توان به اجرای برنامه‌های غیرقابل هک و شبکه‌های شفاف و مستحکم بیانجامد.

بلاک چین، رایانش را غیرمتمرکز می‌سازد

بلاک چین‌ها از یک سری کاربر به نام ماینر (استخراج‌کننده) استفاده می‌کنند. ماینرها به حل مسایل پیچیده ریاضیاتی پرداخته و تراکنش‌ّهای صورت گرفته را تایید می‌کنند. ماینرها توان پردازشی رایانه خود را در ازای دریافت پاداشی از نوع ارز دیجیتال در اختیار این شبکه قرار می‌دهند. شبکه ماینرها در فرآیند ایجاد بلوک‌های اضافه مشارکت می‌کند. ماینرها همان گره‌های موجود بر روی شبکه هستند که داده‌های آن را ذخیره کرده و مورد پردازش قرار می‌دهند.

ماینرها توان پردازشی خود را برای سه عملیات مختلف در اختیار شبکه قرار می‌دهند:

۱.نگهداری یک کپی از بلاک چین

۲.تایید و پردازش تراکنش‌ها

۳. اجرای برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند

اتریوم یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های بلاک چین است که به کاربران امکان دسترسی به بلاک چین را از طریق ماشین مجازی اتریوم (EVM) فراهم می‌سازد. ماشین مجازی اتریوم (EVM) ابزارهای لازم را برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه‌ها از بلاک چین اتریوم به عنوان میزبان بک‌اند خود استفاده می‌کنند.

برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به جای اجرا روی یک سرور، همانند تورنت به بخش‌های کوچکی تقسیم شده و رایانه‌های متعددی این قطعات را اجرا می‌کنند. هیچ تک رایانه‌ای صاحب همه بک‌اند نیست و به همین دلیل، امکان هک شدن و یا از کار افتادن برنامه وجود ندارد.

بلاک چین غیرمتمرکز (بر خلاف رایانش ابری) نیازی به سرورهای بزرگ ندارد. انبوه گره‌های موجود بر روی شبکه‌ای نظیر اتریوم می‌تواند کاری معادل این سرورهای عظیم را انجام دهد. در واقع بلاک چین موجب پخش شدن توان پردازشی شبکه در سراسر جهان می‌شود.

توان بالقوه بالای بلاک چین برای استفاده از توان پردازشی در سراسر جهان، گواهی است بر رد ادعای بی ارزش بودن ارز دیجیتال و یا حبابی دانستن قیمت آن. واقعیت این است که ارز دیجیتال به عنوان ابزاری هوشمندتر و ایمن‌تر عمل می‌کند و می‌تواند به بهبود دسترسی به فناوری اطلاعات و برنامه‌های مختلف بیانجامد. با استفاده از بلاک چین می‌توانیم شبکه‌ای از داوطلبان بسازیم تا امنیت سایبری را تامین کنند. به نظر می‌رسد بلاک چین آینده‌ای درخشان را رقم می‌زند که هنوز در ابتدای آن هستیم!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارزها

ads